صفر تا صد دندانه‌های معروف در رنگرزی فرش - قالیشویی چلسی

صفر تا صد دندانه‌های معروف در رنگرزی فرش


صفر تا صد دندانه‌های معروف در رنگرزی فرش

یکی از مهمترین مراحل در بافت یک فرش، رنگرزی الیاف آن است. رنگ با کیفیت و خوب، در جلوه فرش تاثیر بسیار زیادی دارد. این رنگ‌ها باید با شرایط خاصی ساخته شوند و روی الیاف بنشینند تا به مرور زمان و با شستن از بین نروند. یکی از نکاتی که شاید در هنگام بحث رنگرزی به گوشتان بخورد،‌ دندانه در رنگرزی فرش است. در این مطلب در این مورد بیشتر خواهیم گفت.

دندانه در رنگرزی چیست؟

دندانه‌ها در واقع موادی هستند که به الیاف اضافه می‌شوند تا رنگ بهتر روی نخ باقی بماند. این مواد به الیاف می‌چسبند و باعث می‌شوند تا رنگ‌ها از راه آن‌‌ها وارد الیاف شده و تثبیت شوند. به این فرآیند در روند رنگرزی الیاف، دندانه کردن گفته می‌شود. دندانه‌ها انواع مختلفی دارند.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

انواع دندانه دادن

دندانه‌ها یا به صورت مواد سنتی هستند یا شیمیایی.

دندانه سنتی

این دندانه‌ها از ترکیب مواد سنتی مانند سماق، سرکه، آبلمیو، زاج، پوست پسته و بسیاری مواد دیگر تشکیل می‌شوند. بسیاری از این دندانه‌ها خود رنگی تولید نمی‌کنند و بیشتر به عنوان تثبیت کننده رنگ استفاده می‌شوند. با وجود آن‌ها رنگ الیاف با شستن از بین نمی‌رود. اما بعضی از این مواد را وقتی با رنگ‌های مختلف می‌جوشانند،‌ رنگ اصلی را هم کمی تیره می‌کند.

دندانه شیمیایی

این دندانه‌ها از مواد شیمیایی یا کانی‌های مختلف تشکیل شده‌اند. مس،‌ آهن، آلومینیوم،‌ اسید سیتریک و اسید سولفوریک از جمله این مواد شیمیایی هستند. این مواد در خود رنگ هم تغییراتی را ایجاد می‌کنند. به همین دلیل باید فرآیند شیمیایی آن ها را کاملا بررسی کرد که بدانیم از ترکیب آن‌‌ها با رنگ مورد نظر،‌ چه رنگ جدیدی ساخته می‌شود. بعضی از این مواد شیمیایی هم تغییری در رنگ الیاف ایجاد نمی‌کنند.

صفر تا صد دندانه‌های معروف در رنگرزی فرش - قالیشویی چلسی

روش‌های دندانه دادن

دندانه دادن به سه صورت می‌تواند انجام شود.

دندانه دادن قبل از رنگ: در این حالت،‌ قبل از رنگ کردن الیاف، دندانه‌ها را روی الیاف قرار داده و سپس به سراغ رنگرزی می‌روند. در این حالت معمولا ثبات رنگ‌ها بیشتر خواهد بود.

 

دندانه دادن همزمان با رنگرزی: در این حالت رنگ و دندانه را همزمان به الیاف اضافه می‌کنند. این روش را برای رنگ‌های روشن بیشتر استفاده می‌کنند تا رنگ‌های تیره.

 

دندانه دادن بعد از رنگرزی: در این حالت ابتدا الیاف را رنگ می‌کنند سپس به آن دندانه اضافه می‌کنند. این کار را برای رنگ‌های روشن و رنگ‌هایی که شفافیت دارند بیشتر استفاده می‌کنند.

کلام آخر

همان‌طور که دیدیم دندانه‌ کردن یکی از مهمترین مراحل رنگرزی است. استفاده از دندانه مناسب هم در کیفیت رنگ موثر است هم در ثبات آن. از هر دندانه‌ای برای هر رنگی نمی توان استفاده کرد و باید بین رنگ‌‌های تیره و روشن از دندانه های متفاوتی استفاده کرد تا رنگ مناسب به دست بیاید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *