وسایل و ابزار کار در طراحی - قالیشویی چلسی

وسایل و ابزار کار در طراحی


طراحی نقشه فرش را می‌توان به‌درستی نخستین گام در مسیر تهیه اصولی این صنعت هنری به‌شمار آورد. برای رسیدن به این هدف و تهیه یک نقشه مناسب برای بافت فرش، نیاز به وسایل و ابزار کار در طراحی داریم. تنها در صورت مهیا نمودن آنها و آگاهی از فنون تهیه طرح و نقشه فرش است که مراحل این کار به‌درستی پیش می‌رود. در مطلب پیش رو به معرفی وسایل و ابزار کار در طراحی فرش می‌پردازیم.با ما در مطالعه این متن همراه شوید.

طراحی نقشه فرش و ابزارهای مورد نیاز

فرش از صنایع هنری اصیل با قدمتی هزاران ساله است که در کشور ما از محبوبیت بالایی نیز برخوردار است. تولید فرش دستباف با وجود نمونه‌های ماشینی که به بازار آمده، کماکان قطعه‌ای ارزشمند از پازل هنری صنایع دستی ایرانی به‌شمار می‌آید که علاقه‌مندان و هنردوستان را به خود جلب نموده و مشتاقان بسیاری در داخل و خارج از کشور دارد.
علاوه بر ابزارهای مورد نیاز جهت بافت فرش، تهیه طرح اولیه برای این کار نیز نیازمند لوازم و وسایلی است که در این بخش به معرفی اجمالی آنها می‌پردازیم.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

میز تحریر و مخصوص کپی طرح:

برای اجرای مراحل نقطه چینی و رنگ‌آمیزی نیاز به میز تحریر وجود دارد. ابعاد این میز باید به‌صوتی باشد که کلیه ابزارهای کار بر روی آن جاگیری شده و ضمنا از فضای کافی برای پهن کردن نقشه و اجرای مراحل کار طراحی نیز برخوردار باشد.در صورتی که قصد کپی کردن طرح را داشته باشیم، لازم است میز جداگانه ویژه این کار را مهیا کنیم یا سطح میز تحریر را از شیشه انتخاب نموده و در فضای زیرین آن از یک یا چند لامپ که بهتر است از جنس مهتابی باشند برای این منظور استفاده نماییم.

کاغذ مخصوص:

برای این کار از کاغذ موتیف، شطرنجی یا کاغذ نقشه استفاده می‌شود که در یکی از دو مدل فارسی بافت یا ترکی بافت انتخاب و تهیه می‌شوند. بسته به میزان ریزه‌کاری‌هایی به‌کار رفته در نقشه فرش، شماره شطرنجی کاغذ متفاوت خواهد بود. کاغذهایی با رج‌شمار ١٠٠-١٢٠-١۴٠-١۶٠-١٨٠ و ۲۰۰ برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاغذ پوستی:

این نوع کاغذ برای کپی برداری از طرح و تکرار بخش‌هایی از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وسایل و ابزار کار در طراحی - قالیشویی چلسی

صمغ عربی:

این ماده که اغلب از درخت انبه استخراج می‌شود برای ایجاد چسبندگی بیشتر رنگ به‌ویژه در مناطق نقطه‌گذاری کاربرد دارد.انواع مداد مورد نیاز برای طراحی، خط‌کش و گونیا، قلم مو و روان نویس نیز از دیگر ملزوماتی هستند که در طراحی نقشه فرش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع رنگ:

بسته به نوع الیاف مصرفی، چرخه رنگ‌های مورد استفاده در میان لوازم طراحی متفاوت بوده و از طیف‌های متنوعی برخوردار است. برای مثال تعداد و طیف رنگ‌های مورد استفاده برای طراحی نقشه فرش ابریشم تا حدی وسیع تر بوده و سهم بیشتری در تهیه نقشه فرش ایفا می‌کنند.

سخن آخر

طراحی نقشه فرش نیز مانند هر کار فنی و اصولی دیگر نیازمند ملزومات و ابزارهایی است که برای دقت بالا و نظم دادن به کار لازم هستند. امروزه تهیه این لوازم از فروشگاه‌های حضوری یا آنلاین ویژه این کار بسیار آسان بوده و در کمترین زمان به دست مشتریان می‌رسد.در پایان پیشنهاد می‌کنیم در تهیه این لوازم دقت لازم را به خرج داده و با مراجعه به سایت‌های معتبر عرضه کننده از کیفیت و اصالت کالا مطمئن شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *