پودگذاری چیست و انواع آن کدامند؟ - قالیشویی چلسی

پودگذاری چیست و انواع آن کدامند؟


پود گذاری یکی از مهم ترین مراحل در بافت فرش است. نخ هایی در فرش وجود دارد که بعد از بافته شدن و کامل شدن رج از میان چله ها عبور داده می شوند و بعد از آن با دفه آن ها را می کوبند تا دوام و پایداری آن ها را بالا ببرند. تکرار کردن این روند در طی بافت فرش باعث نگه داشتن و حفظ گره ها خواهد شد. زمانی که پودها کوبیده می شوند باعث افزایش استحکام و پایداری گره ها می شوند و همچنین باعث بالا رفتن طول عمر مفید فرش نیز می شوند.

پود چیست؟

به نخ های افقی که بعد از هر در ردیف ریشه از بین تارهای زیر و رو به این شکل (+) عبورد داده شده و کوبیده می شوند تا به طور کامل بر روی گره ها بخوابند و جایگاه خود را حفظ کرده و در حالت کلی باعث دوام و پایداری فرش شوند پود می گویند. پودها عملکرد مشابهی مثل ملاط ساختمان سازی برای فرش دارند.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

پودگذاری چیست؟

بعد از زدن یک ردیف گره و مطمئن شدن از محکم بودن آن ها بر روی تارها عمل پود گذاری انجام می شود. به این صورت که یک نخ که به اصطلاحا به آن پود می گویند را از بین تارهای فرش عبور می دهند و بر روی گره ها جایگذاری می کنند.جنس این پودها بر اساس نوع فرش و خواست بافنده ممکن است از پنبه، پشم، ابریشم در رنگ های سفید یا رنگ های مشابه دیگر انتخاب شود. پودها کار منسجم و یکدست کردن بخش های بافته شده و متصل کردن گره ها در عمق فرش را انجام می دهند.

انواع پودگذاری

پودگذاری و نخ پود به دو شکل ضخیم و نازک مورد استفاده قرار می گیرد.

پود ضخیم

همان طور که از اسم این پود مشخص است. میزان ضخیم بودن این پود بسیار بالا است و برای ساخت پود ضخیم از نخ ها با نمره های پنج الی ده استفاده می کنند که در رج شمارهای متنوع تعداد لای آن ها ممکن است متفاوت باشد. وظیفه این نوع پودگذاری این است که گره ها را بر روی هم خوابانده و باعث مستحکم شدن فرش می شود.

پودگذاری چیست و انواع آن کدامند؟ - قالیشویی چلسی

پود نازک

این پود به نسبت پود ضخیم دارای میزان ضخامت پایین تری است و برای ساخت پود نازک از نخ های پنبه در نمره ها بیست، سی و دو، و چهل استفاده می کنند که تعداد لای آن ها با در نظر گرفتن رج شمار فرش ممکن است بین دو الی شش باشد. وظیفه پود نازک افزایش استحکام و ظرافت فرش است.

انواع فرش بر اساس پود

  •  تخت بافت: این مدل بسیار انعطاف پذیر بوده و فقط از یک پود ضخیم استفاده می کنند.
  •  نیم لول بافت: در این مدل از دو پود با میزان ضخامت برابر استفاده می کنند و احتیاج به کوجی دارند.
  •  لول بافت: در این مدل از دو پود ضخیم و نازک استفاده می کنند و احتیاج به کوجی ندارند.

سخن پایانی

بعد از انتخاب کردن دار قالی مناسب و انجام دادن چله کشی درست، اصلی ترین فاکتور موفقیت یک بافت باکیفیت این است که بافنده تجربه و تخصص بالایی در کشیدن پود نازک داشته باشد. به همین دلیل حتما قبل از شروع بافت یک فرش مهارت های لازم برای این کار را به خوبی تمرین کرده و یاد بگیرید، چرا که کیفیت نهایی بافت هر فرش بیش تر از هر مورد دیگری بستگی به پودگذاری مناسب و کشیدن درست و باکیفیت پود نازک دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *