دلیل زردی ریشه فرش بعد از شستشو چیست؟ - قالیشویی چلسی

دلیل زردی ریشه فرش بعد از شستشو چیست؟


دلیل زردی ریشه فرش بعد از شستشو چیست؟

شاید شما هم با این مشکل روبرو شده باشید که بعد از شستشوی فرش، ریشه آن به زردی می‌زند. خیلی‌ها فکر می‌کنند که دلیل این موضوع، عدم آبکشی مناسب فرش است. با اینکه این یکی از دلایل زرد شدن ریشه فرش است اما دلایل دیگری هم برای این موضوع وجود دارد. در ادامه در این مورد بیشتر خواهیم گفت.

چرا ریشه فرش بعد از شستن زرد می‌شود؟

تصور کنید که با کلی زحمت فرش خود را شسته‌اید و بعد از خشک شدن فرش با ریشه‌های زرد و رنگ گرفته مواجه می‌شوید. تمام خستگی کار به تن شما خواهد ماند. شاید اگر دلایل زرد شدن ریشه‌های فرش را بدانید، این اتفاق برای شما رخ ندهد.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

شستشوی نامناسب فرش

یکی از دلایلی که می‌تواند باعث زرد شدن ریشه فرش شود، استفاده از مواد شوینده نامناسب برای شستن فرش است. با توجه به جنس الیاف فرش، شما باید از مواد بدون آنزیم و بدون ضرر برای شستن فرش استفاده کنید در غیر این صورت ممکن است ریشه فرش شما رنگ زرد بگیرد. در قالیشویی‌ها از مواد خاصی برای شستن فرش استفاده می‌کنند که در عین حال که به بافت فرش آسیبی نمی‌زنند مانع زرد شدن ریشه فرش نیز خواهند شد.

آبکشی نامناسب فرش

نکته مهم بعدی، آبکشی کامل فرش است. بسیاری از افراد بعد از شستن فرش آن را آویزان می‌کنند. در این حالت تمام آب باقیمانده در فرش وارد ریشه‌ها شده و باعث زردی آن‌ها می‌شوند. چاره کار این است که بعد از شستشوی فرش با یک وسیله مانند پارو، تمامی آب موجود در فرش را بگیرید و مطمئن شوید که آب به خوبی از ریشه‌ها هم خارج شده است. به این ترتیب احتمال زرد شدن ریشه فرش وجود ندارد.

خاک‌گیری فرش

نکته‌ای که قبل از اقدام به شستن فرش باید به آن دقت کنید،‌ خاک‌گیری آن است. در قدیم قبل از شستن فرش، آن را آویزان کرده و با چوب جارو به آن می‌زدند. به این ترتیب تمام خاک فرش از آن جدا می‌شد. حالا که امکان این کار وجود دارد بهتر است قبل از اینکه فرش را شستشو دهید ابتدا آن را به خوبی جارو کنید. در این صورت شستن فرش هم راحت‌تر بوده و ریشه‌ها هم بعد از شستن زرد نمی‌شوند.

دلیل زردی ریشه فرش بعد از شستشو چیست؟ - قالیشویی چلسی

رنگ پس دادن فرش

قبل از شستن فرش در خانه باید مطمئن شوید که فرش رنگ پس نمی‌دهد. برای این کار کافی است یک دستمال نمدار را روی فرش بکشید. اگر رنگ گرفت،‌ شما نباید این فرش را در خانه بشویید چون احتمال رنگ گرفتن ریشه‌ها و درهم شدن رنگ فرش هم وجود دارد.

روش‌های از بین بردن زردی ریشه فرش

حالا اگر به هر دلیلی یکی از موارد بالا را رعایت نکردید و ریشه فرش شما زرد شد،‌ راه حل رفع این زردی را هم در این مطلب به شما خواهیم گفت.شما می‌توانید با محلول سرکه و جوش شیرین، زردی ریشه فر را برطرف کنید. کافی است این محلول را روی ریشه فرش ریخته و کاملا آبکشی کنید.
راه حل دیگر استفاده از سرکه سفید و نمک است. با کمک این محلول می‌توانید زردی ریشه را برطرف کنید.اگر با این روش‌ها زردی ریشه برطرف نشد،‌ بهتر است آن را به قالیشویی‌های مجاز بسپارید. در قالیشویی‌ها با استفاده از مواد شوینده مناسب، زردی ریشه را کاملا از بین برده و ظاهر فرش شما را تمیز می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *