شیرازه بندی فرش چیست و انواع آن کدامند؟ - قالیشویی چلسی

شیرازه بندی فرش چیست و انواع آن کدامند؟


در هنر قالیباقی به نوارهایی که در دو سمت طولی فرش از بالا تا پایین قرار می گیرند شیرازه فرش یا لبه فرش می گویند. در فرش های قدیمی مخصوصا فرش های عشایری و روستایی، شیرازه به صورت نواری و در عرض دو الی چهار سانتی متر قرار می گیرد. اما امروزه و در فرش های مدرن و جدید شیرازه ها در حالت معمول به صورت لوله ای شکل و مدور هستند.

شیرازه فرش چیست؟

در تعریف ساده و راحت، شیرازه فرش به طور دقیق روشی است که با آن از یک نخ ضخیم و سوزن خاص برای دوختن حاشیه طولی فرش استفاده می کنند. نوع رنگ نخ شیرازه بر اساس سلیقه مشتری یا با در نظر گرفتن رنگ اصلی زمینه فرش انتخاب می شود.

شیرازه بندی فرش چگونه انجام می شود؟

در وهله اول باید بگوییم که همه فرش ها از همان ابتدا شیرازه بندی شده اند و این مسئله در مورد فرش های ماشینی که در کارخانه ها تولید شده و یا فرش های دستبافت که بعد از تمام شدن مراحل بافت برای فروش آماده می شوند صدق می کند.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

معرفی انواع شیرازه بندی فرش

شیرازه بندی های رایج در فرش عبارتند از:

  • شیرازه متصل
  •  شیرازه منفصل
  •  شیرازه متخاصم
  •  شیرازه متقاطع

انواع شیرازه بندی فرش

شیرازه متصل

چندین رشته از نخ خامه در رنگ یکسان را با ساده بافی و متن اصلی فرش به همدیگر تابیده و به شکل گلوله ریزی در می آورند. سر نخ گلوله را به سه یا پنج رشته تار گره می زنند. بعد از هر بار پود دادن ضخیم یا نازک گلوله را از تارهای شیرازه عبورد می دهند و به همراه سر پود به طور لوله ای شکل یا حصیری پیچانده و محکم می کشند. این روند را در کل رج ها انجام می دهند.

شیرازه منفصل

بعد از تمام شدن قالی، شیرازه بافی به صورت مستقل انجام می شود. به این صورت که سر پودها بعد از هر رج از دور چله های شیرازه در طرفین فرش گذشته و به درون فرش بر می گردند. بعد از انجام دادن چند رج حدود پنج سانتی متر سر یکی از پودها را به دور راست رو یا تسمه پیچیده و به درون فرش بر می گردانند و این روند را در کل مراحل بافت فرش انجام می دهند.

شیرازه بندی فرش چیست و انواع آن کدامند؟ - قالیشویی چلسی

شیرازه متقاطع

در این مدل شیرازه از خامه هایی با دو رنگ مختلف استفاده می کنند که یکی از خامه را از طرف داخل به طرف خارج و خامه دوم را از طرف خارج به سمت داخل به دور تارهای شیرازه می پیچنند.

شیرازه متخاصم

در این مدل شیرازه از خامه هایی با دو رنگ مختلف استفاده می کنند که یکی از خامه را از طرف خارج به طرف داخل به دور نصف تارهای شیرازه و خامه دوم را از طرف داخل به سمت خارج به دور نصف دوم تارهای شیرازه می پیچند.

سخن پایانی

به طور کلی شیرازه یکی از مهم ترین رکن های ساختار هر فرش محسوب می شوند و ماهیت یک قاب را دارد که فرش را از دو طرف طولی به منظور پیشگیری از خراب شدن بافت فرش احاطه می کند. همچنین مثل ریشه های فرش اگر نباشد باعث کاهش زیبایی و منحصر به فرد بودن فرش می شود و باعث ناقص و ناتمام دیده شدن فرش می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *