منظور از شستشوی فرش به روش مذهبی چیست؟ - قالیشویی چلسی

منظور از شستشوی فرش به روش مذهبی چیست؟


منظور از شستشوی فرش به روش مذهبی چیست؟

در دین اسلام احکام مخصوصی برای پاکی و طهارت وجود دارد یکی از مواردی که تمیز بودن آن و طهارت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، محل عبادت افراد است.

در خانه های ایرانی نیز فرش های مختلفی وجود دارد دارای فرهنگ و تاریخ خاص خود هستند که معمولا بر روی آن ها نماز نیز خوانده می شود. در اصل نماز خواندن روی فرشی که با روش مذهبی شستشو داده نشده و خشک نشده باشد از لحاظ شرعی مورد قبول نخواهد بود.

شستشوی فرش به روش مذهبی

شستشوی مذهبی یا شرعی فرش به این معنی است که فرشی که نجس شده است را با استفاده از آب قلیل یا کر تمیز کرد. آب قلیل به آبی گفته می شود که حجم آن کم است و آب کر آبی است که حجم آن از میزان ذکر شده در احکام اسلامی بیشتر باشد.

در اصل به علت این که در زندگی امروزی حوض و سایر موارد دیگر در زندگی افراد جای ندارند، می توان گفت آب کر به آب لوله کشی گفته می شود که به یک سیستم همگانی آب وصل باشد.شستشوی فرش به روش مذهبی هم به این صورت است که فرش را یا با آب کر شستشو میدهند یا با آب قلیل.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

قبل از شستن فرش نجس نیز طبق احکام اسلامی باید ابتدا رفع نجاست کنید یعنی یا با یک دستمال یا با آب اقدام به حذف خود نجاست کنید. بعد از این کار یا می توانید فرش را با آب جاری بشویید یعنی آبی که جریان داشته و در حال حرکت باشد و قطعی نداشته باشد. در این روش فرش باید با حرکت دست خود مقدار زیادی از آب را از روی بخش نجس فرش عبور دهید. با این کار می توانید نجاست فرش را برطرف کنید.

همچنین می توانید فرش را با آب قلیل رفع نجاست کنید. آب قلیل به آب کمی می گویند که با استفاده از ظرف، کاسه یا هر نوع وسیله کوچکی روی نجاست ریخته شود. برای رفع نجاست فرش با این روش نیز حتما باید ۳ بار از این آب روی بخش نجس فرش بریزید و در هر بار با فشار دست آب را از آن خارج کنید.

آیا قالیشویی ها فرش ها را به روش مذهبی شستشو می دهند؟

در بیش تر قالیشویی ها طبق درخواست مشتری برای رفع نجاست فرش بعد از بررسی فرش ها اقدام به ر شستشوی فرش به روش مذهبی می کنند. در این روش طبق روال عادی مراحل شستشوی فرش را انجام می دهند اما با این فرق که در زمان شستشوی فرش طبق احکام دینی شستشو و آبکشی فرش را ۳ بار انجام داده و بعد از آن را با روش های مناسب خشک می کنند.

اگر فضای محدودی درخانه خود دارید یا مایل به رفع نجاست فرش نیستید می توانید با کمک قالیشویی های این کار را انجام داده و فرش خود را به صورت تمیز و پاکیزه تحویل بگیرید.

منظور از شستشوی فرش به روش مذهبی چیست؟ - قالیشویی چلسی

سخن پایانی

آلوده شدن فرش های خانه امری غیر قابل اجتناب است. مخصوصا اگر در خانه خود کودکان خردسال داشته باشید این احتمال بیش تر از حالت عادی خواهد شد و ممکن است بر اساس آلودگی فرش شما نیز نجس شود.

اما رفع نجاست فرش طبق احکام دینی شرایط خاص خود را دارد چرا که محل عبادت فرد نمازخوان باید منزه و پاکیزه باشد. به همین دلیل حتما باید اقدام به رفع نجاست فرش شود. شما می توانید رفع نجاست فرش را با روش های ذکر شده در این مقاله خودتان انجام دهید و یا از قالیشویی های معتبر برای این کار کمک بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *