گبه چیست؟ - قالیشویی چلسی

گبه چیست؟ -


گبه چیست؟

انواع فرش‌های ایرانی در سراسر کشورمان بافته می‌شوند. تمام این بافته‌ها زیر مجموعه فرش قرار می‌گیرند اما بعضی نام‌های مختلفی دارند. گبه یکی از این انواع فرش است که در زیر مجموعه قالیچه و گلیم قرار می‌گیرد. گبه تاریخچه‌ای قدیمی دارد و در بعضی نقاط کشورمان بافته می‌شود. در این مطلب در این مورد بیشتر خواهیم گفت.

ویژگی‌های گبه

گبه نوعی زیرانداز است که به خرسک هم معروف است. گبه‌ها در مناطق عشایری، ایل قشقایی، بوشهر، خراسان، شیراز و بعضی مناطق دیگر کشورمان بافته می‌شوند. این گبه‌ها دارای اندازه‌هایی نسبتا کوچک هستند و پرزهای بلندی دارند. در بعضی نقاط ایران، بافت گبه عمری نزدیک به دو قرن دارد. در بافت گبه از پودهای زیادی استفاده می‌شود و همین باعث نرم شدن گبه‌ها شده است. این پودها را از موی بز به دست می‌آورند. نقشی که روی گبه‌ها زده می‌شود نقش‌های سنتی خاصی است که به راحتی می‌توان آن‌ها را تشخیص داد. در بسیاری مواقع بافنده‌های گبه، نقشه خاصی ندارند و آنچه را که در ذهن دارند می‌بافند. یعنی گبه نمایان کننده ذهن هنرمند بافنده است..

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

در بافت گبه چه طرح‌هایی بیشتر استفاده می‌شود؟

با اینکه گفتیم بعضی از گبه‌ها بدون نقشه بافته می‌شوند اما بعضی از طرح‌ها در بافت گبه زیاد دیده می‌شوند. یکی از بیشترین طرح‌ها، فرم خشتی شکل است. این خشت‌ها با نظم مختلفی در قسمت‌های مختلف فرش بافته می‌شوند. طرح حوض که مانند گل ترنج در وسط گبه بافته می‌شود هم یکی از طرح‌های پرطرفدار گبه است. طرح گل رز به عنوان یکی از طرح‌های مشهور گبه شناخته می‌شود. طرح‌های هندسی که مجموعه‌ای اشکال هندسی هستند هم در گبه‌ها زیاد دیده می‌شوند.

خانه‌های درهم، طرح‌های راه راه، طرح ستاره، پرنده، گل یا فرم‌های خانه‌های ساده روستایی از دیگر طرح‌های گبه هستند. یکی دیگر از طرح‌های معروف گبه، طرح شیر است. شیر چون مظهر شجاعت و قدرت بوده همواره در میان طرح‌های بافت قدیم جایگاهی ویژه داشته است. نکته مهم در مورد نقشه‌های گبه‌ها این است که هرکدام از این طرح و نقشه‌ها نماد خاصی است. یعنی داستانی در پس این طرح وجود دارد که بیانگر تاریخ و فرهنگ آن منطقه است. به همین دلیل گبه‌ها ارزشی خاص در صنعت بافندگی ما دارند.

ویژگی رنگ گبه

بیشتر گبه‌ها در رنگ‌های روشن بافته می‌شوند. این موضوع به این دلیل است که بیشتر این گبه‌ها در ایل‌ها و عشایر بافته می‌شد و نخ آن‌ها از پشم بز و گوسفند تهیه می‌شد. این پشم‌ها هم معمولا در رنگ‌های روشن بودند. این روزها البته در بعضی از مناطق با رنگ کردن الیاف، گبه‌هایی با رنگ‌های خاص و متنوع می‌بافند. اگر بخواهید گبه‌ای با رنگ طبیعی و الیاف طبیعی خریداری کنید کافی است به سراغ گبه‌های سفید و شیری بروید. اما اگر در بافت این گبه‌ها از رنگ‌های تند قرمز، نارنجی یا رنگ‌های آبی و سبز استفاده شده بود مطمپن باشید که یا الیاف مصنوعی هستند و یا الباف رنگ شده.

گبه چیست؟ - قالیشویی چلسی

نگهداری از گبه

گبه‌های طبیعی که از الیاف طبیعی بافته شده‌اند در خطر آسی دیدن بیشتری هستند. حشراتی مانند موریانه و بید می‌توانند این الباف را به راحتی از بین ببرند. برای شستشوی این گبه‌ها هم نباید از مواد شیمیایی استفاده کرد. گبه‌هایی که با الیاف طبیعی بافته شده باشند در برابر نور آفتاب از بین نمی‌روند. پس اگر گبه شما به مرور زمان رنگ پریده شد، الیاف آن طبیعی نیست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *