تراکم در فرش چیست؟ - قالیشویی چلسی

تراکم در فرش چیست؟


تراکم در فرش چیست؟

شاید اگر برای خرید فرش رفته باشید با اصطلاح تعداد شانه و تراکم فرش برخورد کرده باشید. این یکی از نکاتی است که هنگام خرید فرش باید به آن توجه کنید. تراکم فرش یکی از نکاتی است که در زمان برآورد کیفیت فرش باید به آن توجه کرد. در این مطلب در مورد تراکم و مفهوم آن خواهیم گفت.

تراکم فرش

تراکم فرش به معنای فاصله ریشه‌های فرش با یکدیگر است. یعنی تعداد گره‌های فرش را در طول فرش در نظر می‌گیرند و بر اساس آن تراکم آن را تعیین می‌کنند. معمولا برای مشخص کردن تراکم به پشت فرش نگاه می‌کنند. هر چه تعداد گره‌ها به هم نزدیکتر باشد یعنی فرش تراکم بیشتری دارد.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

ویژگی فرش‌های با تراکم بالا چیست؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که هر چقدر فرش سنگین‌تر باشد یعنی تراکم بیشتری دارد. اما تراکم و وزن دو موضوع مجزا هستند. نوع الیاف به کار رفته در بافت فرش در واقع وزن آن را تعیین می‌کند. الیافی که از جنس پشم هستند وزن بیشتری دارند و الیاف ابریشمی و نخی وزن کمتر.

فرش‌های با تراکم بالا که رج شمار بالایی دارند و بافت ریز و ظریف معمولا ارزش بیشتری هم دارند. از نظر زیبایی شناسی هم فرش‌هایی که ظرافت بافت داشته باشند جذاب‌تر به نظر می‌رسند. وقتی به پشت فرش نگاه کنید، ظرافت بافت و تراکم را به خوبی در آن می‌توانید ببینید. فرش‌هایی که تراکم بالایی دارند، بافت منسجمی هم دارند. این انسجام بافت باعث می‌شود که به مرور زمان فرش دیرتر خراب شود. یعنی هر چقدر که پا بخورد یا وسایل مختلف روی آن قرار بگیرد، از کیفیت آن کاسته نخواهد شد. اگر روی این فرش‌ها مبل و صندلی‌های سنگین قرار دهید به سختی از بین می‌روند.

تراکم در فرش چیست؟ - قالیشویی چلسی

فرش‌هایی با تراکم بالا دارای گره‌های فشرده هستند و ممکن است وزن بالایی هم داشته باشند به همین دلیل سخت‌تر حرکت می‌کنند و برای فضاهایی که کفپوش سنگ و سرامیک دارند مناسب هستند. البته این به آن معنا نیست که تمام فرش‌های با تراکم بالا سنگین هستند. بسیاری از این فرش‌ها به دلیل داشتن الیاف خاص، وزن بسیار کمی دارند. این فرش‌ها کمتر هم کثیف می‌شوند و قطعات ریز در لابلای آن‌ها قرار نمی‌گیرد.یک نکته دیگر در مورد فرش‌های با تراکم بالا این است که نقشه فرش را به زیبایی می‌توان روی آن‌ها دید و البته سطح فرش هم لطافت و نرمی خاصی دارد.

عدد تراکم

تراکم هر فرش را با اعداد خاصی نشان می‌دهند. برای فرش‌های خانگی معمولا فرش باید تراکمی حداقل ۳۶۰۰ داشته باشد. این فرش‌ها قیمت متعادلی دارند. هر چقدر تراکم فرش بالاتر رود قیمت آن هم بالاتر می‌رود تراکم فرش تا ۵۰۰۰ هم محاسبه می‌شود. این فرش‌ها معمولا زیبایی و دوام بسیار زیادی دارند. به همین دلیل از آن‌ها در فضاهایی که تردد زیادی است یا سالن‌ها و مراکز پر رفت و آمد استفاده می‌کنند. البته اگر با قیمت آن‌ها مشکلی نداشته باشید برای خانه هم فرش‌های ارزنده‌ای با تراکم بالا می‌توانید خریداری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *