کج شدن فرش چیست و راه های رفع آن ؟ - قالیشویی چهلسی

کج شدن فرش چیست و راه های رفع آن ؟


کج شدن فرش چیست و راه های رفع آن ؟

فرش ها یکی از مهم ترین وسیله ها برای بالا بردن جذابیت و زیبایی دکوراسیون خانه محسوب می شوند که انواع مدل های دستبافت و ماشینی آن ها در بازار با تنوع بالایی در اندازه، رنگ و مدل در اختیار مردم قرار دارد.

اما با این حال برخی مواقع ممکن است فرش ها نیز دچار عیب های مختلفی باشند، مخصوصا منظورمان فرش های دستبافت است که به علت این که توسط نیروی انسانی بافته می شود به طور طبیعی ممکن است خطاهای انسانی باعث ایجاد معایب و نقص های مختلفی در آن شود. از جمله رایج ترین این مشکلات می توان به کج شدن فرش اشاره کرد که در ادامه مقاله در نظر داریم شما را با این مسئله و موارد مهم درباره آن آشنا کنیم به همین دلیل پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

کج شدن فرش چیست؟

کج شدن فرش همان طور که از اسمش مشخص است یعنی یکی از گوشه های فرش به نسبت دیگر گوشه های فرش کج تر بوده و حالت متوازن و برابری نداشته باشد. این مسئله ممکن است به دلایل مخلتفی اتفاق بیفتد و جزو معایب فرش است.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

علت کج شدن فرش چیست؟

کج شدن فرش دلایل مختلفی را دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به نداشتن دقت در زمان بافت فرش، خراب بودن دستگاه قالب بافی، عدم دقت در زمان چله کشی ، هماهنگ نبودن در موقع کوبیدن شانه، صاف نبودن سطحی که فرش قرار دارد، چله کشی نادرست، شانه نزدن کافی، نداشتن تناسب در استفاده از پود ضخیم و عوض شدن مقدار تارهای پود ضخیم اشاره کرد.

روش های رفع کج شدن فرش

بعد از تشخیص داشتن کج بودن فرش، حتما باید فرش را به رفوگر و مرمت کار ماهر و با تجربه بسپارید تا اقدام به رفع کجی آن کنند. رفوگرها با کمک مهارت و تجربه خود میزان لازم رفوگری برای فرش را تشخیص می دهند و این کار را با دارکشی انجام می دهند.

اگر کجی فرش زیاد باشد حتی بهترین رفوگر نیز نمی تواند به طور کامل کجی فرش را برطرف کند. برطرف کردن عیب کجی فرش در بخش بالایی کار راحت تری است و به وسیله رفوگر انجام می شود اما مشکل کجی در بخش های کناری کار مشکل و حساسی است و باید به وسیله مرمت کاران که مهارت بالاتری به نسبت رفوگران دارند انجام شود.

کجی در بخش شیرازه فرش :

اگر مشکل کج بودن فرش در بخش شیرازه و وسط فرش ایجاد شده باشد با جابجا کردن ردیف ها می توان این مشکل را حل کرد. اما اگر این نقص در بخش های کناری باشد فقط با دارکشی می توان آن را برطرف کرد.

کج شدن فرش چیست و راه های رفع آن ؟ - قالیشویی چهلسی

کجی در بخش پود:

در فرش هایی که از شیوه بافت تبریزی استفاده می کنند و به صورت همزمان دارای پود نازک و ضخیم هستند با کمک دفه زنی یا همان جابجایی ردیف ها می توان مشکل کجی فرش را درست کرد. روش دفه زنی برای برطرف کردن کجی فرش، به طور مخصوص روش شهر تبریز و شهرهای اطراف آن است.

سخن پایانی

کجی فرش جزو معایب رایج فرش است که معمولا به علت خطای بافنده در زمان بافت یا زمان چله کشی و دیگر موارد اتفاق می افتد. در این مقاله نیز کج شدن فرش و روش های برطرف کردن آن را بررسی کردیم. توصیه می کنیم در زمان بافت در همان وهله اول از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید تا بعدا دچار دردسرهای فراوان برای برطرف کردن آن نشوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *