خواب فرش چیست؟

خواب فرش چیست؟


خواب فرش از کلماتی است که همه ما بارها آن را شنیده‌ایم. از فرش‌ها و قالیچه‌های قدیمی که از الیاف پشم تهیه می‌شد تا گران‌قیمت‌ترین بافته‌های ابریشمی، همه جا صحبت از راه یا خواب قالی است. موضوعی که به بافت و گره‌های فرش بستگی دارد و رعایت آن بر طول عمر فرش اضافه می‌کند.

در این مطلب ضمن بررسی این موضوع به موارد زیر نیز می‌پردازیم:

  • خواب فرش چیست و چه تاثیری در زیبایی آن دارد؟
  • چرا نباید خواب الیاف فرش را بر هم زد؟
  • تاثیر جارو زدن غلط در به هم خوردن خواب الیاف فرش چیست؟

این مطلب را با هم مطالعه کنیم؟

خواب فرش چیست؟

جهت الیاف فرش که آن را خواب یا راه فرش می‌گویند همیشه تاثیر زیادی در بهتر دیده شدن طرح و نقش ظاهری آن دارد. اما در نمونه‌های بافته شده با الیاف براق مانند فرش ابریشم و در متن‌های خالی از نقش، بیشتر جلوه دارد. رعایت این خواب باعث می‌شود رنگ و طرح قالی بهتر و در شکل اصلی آن دیده شود.

در مورد انواع تابلو فرش این موضوع بیشتر مصداق دارد. بسیاری از سایه روشن‌ها و جزئیات نقش فرش را در حالتی که خواب آن رعایت شده باشد بهتر می‌توان دید.

در مورد بخش‌های ساده بافت متن قالی نیز، رعایت خواب الیاف باعث جلوه بهتر و نمای تمیز آن خواهد شد.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

اگر خواب فرش بر هم بخورد…

اما وقتی از بر هم خوردن خواب الیاف بافت فرش صحبت می‌کنیم، تنها زیبایی و جلوه ظاهری مطرح نیست. بلکه این موضوع بی‌شک بر دوام و طول عمر آن هم موثر بوده و به شکسته شدن تدریجی تارهای بافت منجر می‌شود. عاملی که از دوام و یکپارچگی فرش می‌کاهد. همین‌طور باعث می‌شود غبار و ذرات آلودگی به فضای بین الیاف نفوذ کرده و باعث پوسیدگی تدریجی آن شود.

خواب فرش و تاثیر شیوه پهن کردن، شستن و جارو زدن بر آن!

جارو زدن و شستن فرش، چه به شیوه سنتی و چه در شکل امروزی آن، راه و روشی دارد که در صورت مراعات آن هم کار آسان‌تر می‌شود و هم به طول عمر فرش اضافه می‌شود.

از موارد مهم در این کار رعایت خواب فرش است که به پاکیزگی بیشتر و سرعت و سهولت کار کمک زیادی می‌کند. فرقی ندارد که با جاروی ساخته شده از مواد طبیعی مانند انواع جاروی موسوم به قزوینی یا حصیری این کار را می‌کنید یا با جارو دستی پلاستیکی و حتی جارو برقی، در هر حال رعایت راه بافت فرش و بر هم نزدن آن، کار جاروکشی را آسان‌تر و موفق‌تر کرده و به دوام قالی اضافه می‌کند.

طرز پهن کردن فرش هم بر حفظ خواب آن موثر است. معمولا بهتر است فرش را طوری پهن کنیم که خواب آن از طرف فضای داخلی اتاق یا سالن به طرف خروجی باشد. به این ترتیب مواد زائد و ذرات از آن خارج شده و جارو کردن بهتر و آسان‌تر صورت می‌گیرد.

خواب فرش چیست؟

کلام آخر!

برای آنکه فرش‌های زیبا و قیمتی شما عمر طولانی‌تری داشته باشند و از زیبایی ظاهری آنها بیشتر لذت ببرید بهتر است خواب الیاف را رعایت کنید. به این ترتیب جارو کردن و حذف آلودگی و مواد زائد از سطح فرش هم آسان‌تر می‌شود.

در پهن کردن فرش هم رعایت این جهت مهم است و بهتر است خواب همه فرش‌های یک سالن یا اتاق در یک جهت و ترجیحا به طرف خروجی اتاق باشد.

حتی هنگام شستشوی دستی هم مراعات این نکته باعث می‌شود دوام و ماندگاری فرش بیشتر شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *