فرش چهل تکه چیست؟ - قالیشویی چهلسی

فرش چهل تکه چیست؟


فرش چهل تکه چیست؟

در سال‌های اخیر فرش‌های مختلفی توسط بافنده‌ها و طراحان به بازار عرضه شده که هرکدام جذابیت خاص خودشان را دارند. یکی از این فرش‌ها با نام فرش چهل تکه یا پچ‌ورک Patchwork شناخته می‌شود. این فرش هم به صورت دستبافت و هم ماشینی در بازار وجود دارد. فرش چهل‌تکه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دکوراسیون مدرن و مینیمال است.

ویژگی‌های فرش چهل تکه چیست؟

فرش چهل تکه همان‌طور که از نامش پیداست از ترکیب تکه‌های مختلف فرش با نقشه‌های گوناگون تشکیل می‌شود. فرش‌های چهل تکه انواع مختلفی دارند:

فرش چهل تکه دستبافت

این نوع فرش از تکه‌های فرش‌های دستبافت تولید می‌شود. گاهی این تکه‌ها از فرش‌های قدیمی انتخاب می‌شوند. گاهی در زیر این فرش‌ها از آستر چرم استفاده می‌کنند تا زیر فرش یک تکه شود. طرح فرش‌های چهل‌تکه دستبافت طرح‌های سنتی و نقش‌هایی مانند بته جقه یا طرح‌های اسلمی است. رنگ این فرش‌ها هم با توجه به ترکیب کلی، متفاوت است. هرچقدر تنوع طرح در فرش چهل تکه بیشتر باشد ارزش آن هم بیشتر خواهد بود.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

فرش چهل تکه ماشینی

این فرش از تکه‌هایی با طرح‌های مختلف بافته می‌شود. فرش‌های چهل تکه ماشینی معمولا از طرح‌های مدرن و رنگ‌های خاص استفاده می‌شود. این فرش‌ها نقشه‌های مختلفی دارند که با هر نوع دکوراسیونی مطابقت دارند. رنگ‌های آبی و قرمز در فرش‌های چهل‌تکه زیاد دیده می‌شوند. این فرش‌ها بافت بسیار ریزی دارند و نسبتا هم سبک هستند.

بافت فرش چهل تکه به چه صورتی است؟

فرش‌های چهل تکه دستبافت از تکه‌های فرش‌های دستبافت تهیه می‌شود. این تکه‌ها را با چسب کنار هم قرار می‌دهند یا با دوخت به هم متصل می‌کنند. اما در مورد فرش ماشینی معمولا به این صورت است که فرش از ابتدا با همان نقشه چهل تکه بافته می‌شود. بافت این فرش‌ها کار خیلی راحتی نیست. چون باید طرح و نقشه‌ها با هم تناسب داشته باشند.

فرش چهل تکه چیست؟ - قالیشویی چهلسی

دکوراسیون با فرش‌های چهل تکه

گفتیم که فرش‌های چهل تکه با دکوراسیون مدرن و مینیمال تناسب دارد. ترکیب رنگ این فرش‌ها به گونه‌ای است که با اکثر رنگ‌های مبلمان هماهنگی دارند. قیمت فرش‌های چهل‌تکه دستبافت نسبتا بالاست و مانند فرش دستبافت ارزش زیادی دارند. اما واقعیت این است که ممکن است در هنگام فروش مدل دست دوم آن به راحتی فرش‌های کلاسیک نتوانید مشتری پیدا کنید.

شستشوی فرش چهل تکه

شستشوی فرش چهل تکه باید با دقت زیادی انجام شود. چون ممکن است هر کدام از تکه‌ها به قسمت‌های دیگر رنگ پس بدهد. از طرف دیگر به دلیل بافت قدیمی قسمت‌های چهل تکه دستبافت و الیاف طبیعی که در بافت آن به کار رفته، باید دقت بیشتری در شستشوی آن داشت. بنابراین باید آن را برای شستشو به قالیشویی‌ها سپرد. وصل شدن تکه‌ها به هم نگهداری این نوع فرش را با حساسیت بیشتری همراه کرده است. پس از قرار دادن وسایل سنگین روی آن باید خودداری کرد. فرش را در حالیکه جسم سنگینی روی آن قرار دارد نکشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *