غلط بافی در هنگام بافت فرش چه تاثیری در نتیجه دارد

غلط بافی در هنگام بافت فرش چه تاثیری در نتیجه دارد


غلط بافی در هنگام بافت فرش چه تاثیری در نتیجه دارد

هنر فرش‌بافی، به عنوان یکی از اصیل‌ترین صنایع دستی ایرانی در تمامی جهان شناخته شده است. این هنر، زیر و بالا و اصطلاحات بسیار زیادی دارد که شاید با بعضی از آن‌ها آشنا باشید و با بعضی دیگر خیر. ممکن است اصطلاح غلط بافی به گوشتان خورده باشد. در این مطلب در مورد غلط بافی خواهیم گفت.

غلط بافی در فرش چیست؟

وقتی بر اثر زدن گره اشتباهی طرح و نقشه فرش به هم بخورد و در بافت فرش شکستگی ایجاد شود،‌ اصطلاحا می‌گویند فرش غلط بافته شده است. این موضوع می‌تواند به صورت عمدی یا سهوی توسط بافنده ایجاد شود. حتی ممکن است این اشتباه مربوط به نقشه باشد. یعنی بافنده هم مقصر نیست و چون خیلی حرفه‌ای هم نبوده متوجه این مشکل نشده است.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

نتیجه غلط بافی چیست؟

اگر تمام مراحل بافت یک فرش به درستی انجام شده باشد، یعنی چله‌کشی مشکلی ندارد، ریشه‌ها به درستی زده شده و کوبیدن ریشه‌ها هم به صورت هماهنگ باشد، اشتباه خواندن نقشه و غلط بافی، کاملا نظم گل را به هم زده و عدم قرینگی را به وجود می‌آورد. نتیجه اینکه ظاهر فرش زیبا و هماهنگ نیست. بر اثر غلط بافی، گل‌های یک قسمت بزرگتر یا کوچکتر از سمت دیگر می‌شود. این مشکل بیشتر در فرش‌هایی که نقشه‌های قرینه دارند خود را نشان می‌دهد. در نقشه‌هایی که طرح‌های شلوغ و بدون قرینه دارند شاید غلط بافی خیلی به چشم افراد عادی نیاید. اما فردی که در زمینه شناخت فرش تبحر دارد، در این فرش‌ها هم به سرعت متوجه غلط بافی می‌شود.

آیا غلط بافی امکان اصلاح دارد؟

اگر خیلی زود و در همان چند رج متوجه غلط بافی شوند، می‌توانند آن رج‌ها را شکافته و دوباره ببافند. اما اگر فرش کامل شود و متوجه این موضوع شوند دیگر هیچ کاری نمی‌توان انجام داد. بهترین کار، جلوگیری از غلط بافی است. بافندگان حرفه‌ای عموما نقشه‌خوان‌های خوبی هستند. آن‌ها با دقت در خانه‌های نقشه متوجه ایرادات آن می‌شوند. از طرف دیگر هنگام بافت، بعد از هر چند رج، نتیجه کار خود را بررسی می‌کنند تا از بافت درست اطمینان حاصل کنند. تمام این‌ها البته در کنار دقتی است که در هنگام بافت دارند. به همین دلیل معمولا این مشکل برای افراد خیلی حرفه‌ای اتفاق نخواهد افتاد.

قالب‌های نقوش ایرانی

روش بعد استفاده از محلول آمونیاک و آب سرد، باز هم بر روی لکه تازه است. برای پاک کردن لکه شیر کاکائو از روی فرش به این روش باید پس از پوشیدن دستکش، مقداری آمونیاک را با اب سرد مخلوط کرده و با برس یا دست روی لکه بمالید. سپس با اب سرد مالش دهید و تا پاک شدن کامل ادامه دهید.

کاربرد شوینده‌های آنزیم‌دار  نیز روش دیگری است که به پاک کردن لکه شیر کاکائو از روی فرش کمک زیادی می‌کند. این مورد نیز پس از پاک کردن شیرکاکائو با یک دستمال تمیز از سطح فرش و توسط محلول شوینده با آب سرد قابل اجراست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *