انواع ممتازبافی کدامند؟ - قالیشویی چلسی

انواع ممتازبافی کدامند؟


انواع ممتازبافی کدامند؟

فرش، هنر و صنعت دستی خاص ایرانی است که از دیرباز در مناطق مختلف کشورمان انجام شده است. فرش ایرانی به عنوان بخشی از فرهنگ و هویت ایرانیان در دنیا شناخته می‌شود. سبک‌های مختلفی از بافت فرش با توجه به هر منطقه از کشور بافته می‌شود. یکی از خاص‌ترین انواع بافت فرش، ممتازبافی است. این سبک پیشتر در بافت فرش‌های دستی دیده می‌شد و حالا آن را در بافت‌های ماشینی هم می‌بینیم. ممتاز بافی تعریف خاص خود و انواع مختلفی دارد.

ممتازبافی چیست؟

فرش‌های ممتاز ویژگی‌های خاص خود را دارند. این فرش‌ها ریزبافت هستند و تنوع رنگی خاصی دارند. معمولا رنگ‌هایی که در این فرش‌ها استفاده می‌شوند را در دیگر فرش‌های ایرانی کمتر می‌توان دید. فرش‌های ممتازبافت، رج‌شمار بالایی دارند. در این فرش‌ها از تصاویر منظره، گل،‌ افراد مشهور و نقاشی‌های مینیاتوری زیاد استفاده می‌شود. برای بافت این فرش‌ها از نخ‌های ابریشم استفاده می‌کنند. نه تنها نخ‌های بافت این فرش‌ها ابریشمی هستند که تار و پود آن‌ها هم از جنس ابریشم هستند تا هم به مرغوبیت این فرش افزوده شود و هم ممتاز بودن آن بیشتر شود.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

انواع ممتازبافی

بسیاری بر این باورند که ممتاز بافی تنها منحصر به بافت تابلوفرش‌های خاص است. اما این‌گونه نیست. ما فرش‌های بزرگ هم با روش ممتاز بافی داریم. در ادامه چند نمونه از انواع ممتازبافی را خواهیم گفت.

فرش گرد

فرش‌های گرد در گروه فرش‌های ممتاز بافت قرار می‌گیرند. این فرش‌ها چله‌کشی متفاوتی ندارند اما هنگام بافت باید برای شروع هر رج با دقت پیش رفت تا فرم دایره حفظ شود. در واقع در هر رج از چند ریشه کم می‌شود تا فرش روی فرم باقی بماند.

فرش بیضی

این نوع فرش هم یکی دیگر از انواع ممتازبافی است. برای بافت این فرش باید دقت بیشتری به خرج داد چون قطرهای بیضی با دایره متفاوت است و باید هنگام بافت به این موضوع دقت کرد تا فرش بیرون‌زدگی یا فرورفتگی نداشته باشد.

فرش چند ضلعی

فرش‌های چند ضلعی شکلی شبیه به چندضلعی هندسی دارند. برای بافت این فرش‌ها باید دقت بیشتری داشت تا فرم درست چندضلعی کاملا از کار دربیاید. به همین دلیل بافت این فرش‌ها نیازمند مهارت زیادی است.

انواع ممتازبافی کدامند؟ - قالیشویی چلسی

بافت مینیاتور

یکی دیگر از انواع ممتازبافی، بافت فرش‌هایی با طرح مینیاتور است. به این منظور از نقاشی‌های مینیاتور اساتید بزرگ نقاشی ایرانی استفاده می‌شود. برای بافت این فرش‌ها معمولا از قلاب استفاده می‌کنند تا ظرافت کار به خوبی دربیاید.

بافت چهره

فرش‌هایی با طرح چهره‌های مشاهیر یا افراد دیگر، از انواع ممتازبافی هستند. بافت این فرش‌ها هم مستلزم مهارت و دقت زیادی است تا چهره کاملا شبیه به عکس شود.

منظره بافی

بافت تابلوها یا فرش‌هایی با نقشه منظره هم از دیگر انواع ممتازبافی است. در این منظره‌ها آنچه که اهمیت دارد توجه به ریزه‌کاری‌ها و جزئیات در یک تصویر است. رنگ‌ها در این نوع فرش حرف اول را می‌زنند تا به خوبی بتوان تصویری طبیعی از یک منظره را به تصویر کشید.

دو ریزه بافی

در این سبک بافت فرش بعضی قسمت‌ها ریزتر و بعضی قسمت‌ها درشت‌تر بافته می‌شوند. در این نوع بافت از چله دوبرابر استفاده می‌کنند تا هر گره روی چله متفاوتی بافته شود و فرم کلی فرش از کار دربیاید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *