انواع خط و اثرات حسی و روانی آنها کدامند؟ - قالیشویی چلسی

انواع خط و اثرات حسی و روانی آنها کدامند؟


انواع خط و تاثیرات روانی آنها بر حالات روحی افراد امروزه به بخش مهمی از هنرهای تجسمی و گرافیک تبدیل شده است. با تحقیقات صورت گرفته در سال‌های اخیر، از این تاثیرات بهره گرفته می‌شود تا اهداف مورد نیاز در طراحی به کار گرفته شده و نتایج دلخواه حاصل شود.در این نوشتار ضمن بررسی انواع خطوط و نقش آنها در طراحی، از تاثیرات عمیق آنها بر روحیات و حالات و احساس افراد با شما سخن خواهیم گفت.

با ما تا انتهای مطلب همراهی کنید.انواع خط و اثرات حسی و روانی آنها بر افرادخطوط را می‌توان الفبا و متریال اولیه تشکیل اشکال نامید. هر شکل با همه تاثیراتی که دارد برگرفته از خطوطی است که بدنه آن را تشکیل داده و تاثیرات ناشی از آن را رقم می‌زنند.بر این اساس انواع خط را می‌توان در نمونه‌های زیر تعریف کرد:

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

خط راست:

این نوع ساده‌ترین شکل از خطوط است که احساس آرامش و سکون را تداعی می‌کند. بسته به افقی یا عمودی بودن این نوع خط، حس آن تا حدی متفاوت است.به‌عبارتی این شکل از خط در شکل افقی حالت استراحت و آرامش را در ذهن ایجاد و در شکل عمودی، انرژی و آمادگی برای فعالیت را القاء می‌کند.

خط منحنی:

این نوع با انحنایی ممتد، در کاملترین شکل به دایره و یا منحنی مسدود می‌رسد. در خط منحنی، نیروهای بیرونی و درونی یکدیگر را در نقطه به نقطه خط خنثی کرده و در نهایت نیز احساس آرامش بصری را القاء می‌کنند.

خط مورب:

این نوع خط متحرک و غیرایستایی است که هر قدر به محور افقی نزدیک‌تر شود کیفیت افقی آن بیشتر شده و با نزدیک شدن به محور عمودی، دارای حالات خط عمودی می‌شود.

خط زاویه دار یا شکسته: این خط حامل دو نیروی هم‌راستا است که در نقطه برخورد تقویت شده و برایند آنها، قدرت کشش و تاثیر متغیری ایجاد می‌کند. خط شکسته دارای نیرو و جنبش است. به همین دلیل نیز در میان اشکال هندسی، مثلث با بیشترین زاویه و خطوط شکسته پر تحرک‌ترین شکل است.

از تاثیرات روانی این خطوط چه می‌دانیم؟

حال که به حالات انواع خط پی بردیم، بد نیست از تاثیر آنها بر حالات روانی افراد نیز بیشتر بدانیم.اصولا خطوط منحنی بیشترین نقش را در آرامش بخشیدن و القای حس ملایمت ایفا می‌کند. این در حالی است که خطوط شکسته حس خشونت و انرژی و خط ایستاده در حالت عمودی، ایستایی و ثبات را در ذهن تداعی می‌کند.

در نهایت تاثیر خطوط مورب بسته به تمایلی که نسبت به حالات مختلف دارد و میزان گرایش آن به افق یا حالت عمود، تغییر حالت داده و حس ایستایی یا کیفیت افقی را القاء می‌کند.

انواع خط و اثرات حسی و روانی آنها کدامند؟ - قالیشویی چلسی

سخن آخر

خطوط و تاثیر آنها بر احساس و حالات روحی افراد نقش مهمی در شکل‌گیری مباحث هنری و طراحی دارد.با توجه به فرم اشکال و نقش آنها در شکل‌دهی به احساسات روحی و روانی افراد که برگرفته از خطوط به‌کار رفته در آنهاست، به‌خوبی می‌توان از این تاثیرات بهره جست.بر این اساس و با استفاده از خطوط می‌توان طراحی‌های هنری را به سمت و سوی دلخواه گرایش داده و حالات روانی دلخواه را راز آنها نتیجه گرفت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *