جنس و نوع مواد اولیه الیاف فرش کدامند؟ - قالیشویی چهلسی

جنس و نوع مواد اولیه الیاف فرش کدامند؟


جنس و نوع مواد اولیه الیاف فرش کدامند؟

فرش های مختلف اعم از دستبافت و ماشینی با الیاف مختلف با جنس های مختلفی بافته می شوند. یکی از مهم ترین مسائل در زمان بافت و خرید فرش این است که فرش مورد نظر از کدام الیاف و جنس بافته شده است.

چرا که نوع و جنس الیاف به صورت مستقیم روی کیفیت، عمر، ماندگاری و دوام فرش تاثیر می گذارد. به همین دلیل همیشه یادتان باشد تا در زمان خرید یا بافت فرش به مواد اولیه مورد استفاده در فرش دقت کنید. در ادامه شما را با انواع الیاف و جنس و مواد اولیه فرش آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

انواع الیاف و مواد اولیه فرش ماشینی

الیاف فرش ماشینی به دو گروه تقسیم می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  الیاف طبیعی
 •  الیاف مصنوعی

الیاف طبیعی

این الیاف نیز خود به دو بخش حیوانی و گیاهی دسته بندی می شود:

 •  الیاف گیاهی مثل کتان، سیسال، پنبه و غیره
 • الیاف حیوانی مثل پشم و ابریشم و غیره

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

الیاف حیوانی فرش ماشینی

این الیاف از ابریشم و پشم تشکیل شده اند. نخ های پشمی جزو نخ هایی هستند که دسترسی به آن ها راحت است. فرش های پشمی از نوع ماشینی به علت کیفیت بالا و یکدست بودن، قیمت بالایی را دارند و جزو بهترین فرش های ماشینی محسوب می شوند.

الیاف گیاهی فرش ماشینی

همان طور که مشخص است که این مدل از الیاف از گیاهان به دست می آیند. در اصل به علت این که از سلولز گیاهان ساخته شده است این مدل از الیاف با اسم الیاف سلولزی نیز شناخته می شوند. از مهم ترین الیاف گیاهی نیز می توان به دانه یا بذری، الیاف ساقه ای، الیاف برگی و الیاف مصنوعی اشاره کرد.

الیاف مصنوعی رایج و پرطرفدار نیز به این ترتیب هستند:

 •  پلی استر
 •  اکریلیک
 • بامبو
 •  مدار
 • نایلون
 •  پلی پروپیلن
 •  ویسکوز
 • بی سی اف
جنس و نوع مواد اولیه الیاف فرش کدامند؟ - قالیشویی چهلسی

انواع الیاف و مواد اولیه فرش دستباف

در فرش دستباف ایرانی از هیچ منبع شیمیای برای جنس نخ‌های آن استفاده نشده است. از این رو جنس نخ‌های قالی های دستباف؛ طبیعی است و به دو دسته: الف) گیاهی و ب) حیوانی، تقسیم می‌شود.در فرش های دستبافت ایرانی از هیچ نوع ماده شیمیایی و مصنوعی استفاده نمی کنند. به همین دلیل جنس و مواد اولیه الیاف این فرش از نوع طبیعی است که به دو دسته گیاهی و حیوانی تقسیم بندی می شوند.

در حالت کلی الیاف گیاهی مثل دانه یا بذر، الیاف ساقه ای، الیاف برگی و غیره است. برای مثال الیاف دانه ای به الیاف پنبه، کوآر و کاپوک گفته می شود. الیاف ساقه ای نیز به مواردی مثل کتان، کنف، رامیه، بامبو و غیره می گویند. در نهایت الیاف برگی نیز به سیسال، آناناس و آباکا گفته می شود.اما پرطرفدارترین و رایج ترین الیاف و جنس مورد استفاده در فرش همان پشم، ابریشم، پنبه، کرک و غیره است.

سخن پایانی

فرش ها جزو مهم ترین وسایل در خانه ها محسوب می شوند. برای بافت فرش ها نیز طبیعتا لازم است تا از مواد اولیه و الیاف خاصی استفاده کرد. بسته به نوع و جنس الیاف مورد استفاده قیمت فرش ممکن است کاهش یافته یا افزایش پیدا کند.

هرچه قدر جنس مواد اولیه فرش بهتر و مرغوب تر باشد از این طرف قیمت و ارزش فرش و همین طور کیفیت، استحکام، مقاومت و عمر فرش نیز افزایش می یابد. به همین دلیل بهتر است در زمان بافت و خرید فرش به جنس و نوع مواد اولیه نیز استفاده کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *