سبک های فرش دستباف کدامند؟ - قالیشویی چهلسی

سبک های فرش دستباف کدامند؟


سبک های فرش دستبافت کدامند؟

فرش های دستباف از قدیم الایام جایگاه خاصی را در در میان مردم و در کشورهای مختلف داشته اند. مخصوصا در کشور ایران فرش دستباف جزو هنرهای محبوب و مهم محسوب می شود که بیش تر فرش های دستباف بافته شده در جهان ریشه ایرانی دارند. فرش ها نیز مثل هر هنر دیگری دارای سبک های مختلفی هستند که در ادامه در نظر داریم شما را با سبک های فرش دستباف آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

انواع سبک فرش دستباف از لحاظ ساختار

فرش های دستباف از لحاظ ساختاری دارای دو دسته بندی هستند که به دو دسته کلاسیک و مدرن تقسیم بندی می شوند. البته لازم به ذکر است که فرش های ماشینی نیز دارای این تقسیم بندی هستند.

فرش دستباف کلاسیک

فرش کلاسیک دستباف فرشی است که طبق اصول و قوانین قدیمی بافته شده است و طرح و نقش های آن از نوع سنتی و قدیمی باشد. رنگ های مورد استفاده در این فرش معمولا از نوع کم رنگ، آرامش بخش و ملایم هستند. همچنین این سبک از فرش دستباف دارای تنوع رنگی بسیار بالایی هستند.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

فرش دستباف مدرن

فرش های دستباف مدرن دارای جنس متفاوتی با سبک کلاسیک نیستند اما نحوه طراحی، بافت، ظاهر، رنگ و مقداری از مواد اولیه نیز در آن عوض شده است. همچنین در این فرش از نقش های ریز و مینیمال استفاده می کنند و از شکل های هندسی ساده و پرحجم که در فاصله زیادی از هم قرار دارند استفاده می کنند.

معرفی سبک های فرش دستبافت

فرش های دستباف در اصل از لحاظ سبک محلی و خصوصیات مخصوص خود دارای ۳ سبک رایج روستایی، عشایری و شهری هستند که در ادامه هرکدام از آن ها را معرفی می کنیم:

فرش روستایی

فرش های دستباف روستایی جزو فرش هایی هستند که زودتر از دیگر سبک ها شروع به بافته شدن کردند. این فرش ها نماد ایجاد فرش های دستباف هستند. فرش های روستایی معمولا دارای طراحی و نقشه مخصوص و تعیین شده ای نیستند و در اصل در سایزهای کوچک بافته می شوند و در حالت ذرع و نیم، کناره، پشتی و خرک می توان آن ها را پیدا کرد.

سبک های فرش دستباف کدامند؟ - قالیشویی چهلسی

فرش عشایری

فرش های عشایری دستباف در نگاه اول تفاوت زیادی با فرش های دستباف معمولی ندارند اما اگر به دقت نگاه کنید می توانید فرق فرش های عشایری را با دیگر فرش ها متوجه شوید. برای مثال در بافت فرش های عشایری از طرح هایی استفاده می کنند که برگرفته از طبیعت زندگی عشایران است و نوع بافت نیز درشت بافت و به اصطلاح زمخت است.

فرش شهری

فرش های دستباف شهری در زمان حکومت پادشاهان قدیمی به رو آمدند. فرش های دستباف شهری در ابتدا برای افراد سلطنتی و درباریان بافته می شد اما با گذشت زمان و کم شدن فاصله طبقاتی در دسترس همگان قرار گرفت. از ویژگی های مهم این فرش ها می توان به بافنده های ماهر و با تجربه آن ها اشاره کرد. طراحی این فرش ها نیز به وسیله هنرمندان برجسته و خلاق انجام می شود. نقشه های این فرش دارای مفهوم خاص خود هستند. همچنین این فرش ها با مواد اولیه مرغوب و خاص بافته می شوند که همین مسئله باعث افزایش دوام و زیبایی آن ها به نسبت فرش های دستباف روستایی و عشایری می شود.

سخن پایانی

فرش های دستباف دارای سبک های مختلفی هستند که بر اساس آن دارای ویژگی ها و خصوصیات مختلفی هستند. در این نوشتار شما را با انواع سبک فرش دستباف و موارد مهم درباره آن ها آشنا کردیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *