رنگ های جوهری یا آنیلینی چیست و چه ویژگی دارد؟ - قالیشویی چلسی

رنگ های جوهری یا آنیلینی چیست و چه ویژگی دارد؟


رنگ های جوهری یا آنیلینی چیست و چه ویژگی دارد؟

رنگهای جوهری یا آنیلینی (Aniline) برای رنگ‌آمیزی پارچه، چرم و چوب استفاده می‌شود. مانند بسیاری از پیشرفت‌های تکنولوژیکی، کشف این رنگ نیز به‌صورت کاملاً تصادفی بود. رنگ های آنیلینی از نوع ترکیبات آلی مصنوعی هستند. و ساختار آن‌ها از یک ماده شیمیایی مبتنی بر کربن است که توسط ماده دیگری تغییر می‌یابد و یا اصطلاحاً سنتز می‌شود. اولین رنگ آنیلینی “Perkin’s Mauve” بود و به‌دنبال آن سایه‌های مختلفی از بنفش، سرخابی، زرد، آبی و صورتی تولید شد. این مدل رنگ به‌دلیل شفافیتی که بسیار شدیدتری که نسبت به رنگ‌های طبیعی-سنتی دارد، شناخته می‌شود.

تاریخچه رنگ‌ های جوهری یا آنیلینی

اولین رنگ آنیلین رنگ از خانواده بنفش (Mauvine) بود که توسط ویلیام هنری پرکین (William Henry Perkin) 18 ساله کشف شد. در واقع او در تلاش بود تا نسخه‌ای مصنوعی از داروی ضد مارلایا کینین را که توسط استادش در سال ۱۸۵۶ ارائه شده بود را بسازد که متوجه تولید این رنگ جوهری شد. شیمیدان بریتانیایی ویلیام پرکین اصلی‌ترین ماده شیمیایی آنیلین را از یک محصول جانبی قطران زغال سنگ با ماده شیمیایی دی‌کرومات پتاسیم کشف کرد. این واکنش باعث تشکیل یک ماده سیاه غلیظ در فلاسک آزمایشی پرکین شد، که نشان‌دهنده آزمایش ناموفق در شیمی آلی است.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

اما هنگامی که پرکین در حال تمیز کردن فلاسک بود متوجه شد که این ماده در الکل حل شده و مایع بنفش رنگی را تولید کرده است. در آزمایش‌های بعدی او متوجه شد که این رنگ برای استفاده از منسوجات یک انتخاب عالی است.

ویژگی رنگهای جوهری یا آنیلینی

رنگهای جوهری یا آنیلینی در طیف‌های گسترده‌ای از رنگ‌های ملایم تا رنگ‌های اصلی روشن وجود دارند. اگرچه این رنگ‌ها در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما بیشترین کاربردشان در صنایع فرش‌بافی، چرم و چوب است. رنگ های آنیلینی که برای چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند رنگدانه را روی سطح چوب باقی نمی‌گذارند و محصول نهایی از نظر ظاهری شفاف است که این ویژگی باعث می‌شود نسبت به رنگ‌های دیگر چوب برتری داشته باشند. رنگ های جوهری آنیلین نه تنها هیچ رنگدانه‌ای را روی سطوح باقی نمی‌گذارند بلکه به‌طورکامل در تاروپود قسمت‌های مختلف هر محصولی از پارچه گرفته تا نخ، چرم، چوب و… جذب می‌شوند. در نتیجه رنگ محصول نهایی بسیار یک‌دست است.

رنگ های جوهری یا آنیلینی چیست و چه ویژگی دارد؟ - قالیشویی چلسی

رنگهای جوهری یا آنیلینی در صنعت فرش

رنگهای جوهری یا آنیلینی در بازار به شکل پودر در دسترس هستند که قابلیت حل شدن در آب، الکل یا روغن را دارند. در هنگام فرآیند ترکیب این مدل رنگ مصنوعی باید کلیه احتیاط‌های ایمنی که توسط دستورالعمل سازنده ارائه شده است را رعایت کنید. زیرا برخی از اشکال این مدل رنگ سمی است و باید هنگام استفاده از آن‌ها اقدمات احتیاطی را رعایت کنید.

رنگهای جوهری یا آنیلینی به‌عنوان یک رنگ مصنوعی در صنعت فرش و قالی‌بافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از عمده دلایلی که باعث محبوبیت این مدل رنگ مصنوعی در صنعت فرش شده می‌توان به قیمت مناسب و همچنین سهولت رنگرزی اشاره کرد. به‌عنوان مثال رنگ‌های طبیعی قرمز که از روناس استفاده می‌شود و به‌دلیل تولید سخت آن از قیمت بالایی برخوردار است، باعث می‌شود که بافنده‌ها از رنگهای آنیلینی یا جوهری استفاده می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *