سیزال الیاف طبیعی بوده که از برگ گیاهی به نام آگاو یا آگاوه که در آفریقا و آمریکای جنوبی رشد می کنند، به دست می آید. این نوع فرش ها از مخلوط سیزال و ابریشم ساخته شده و در برابر شستشو و فرسایش بسیار مقاوم هستند. اگر چیزی بر روی آن ها ریخته شود، پاک کردن آن بسیار آسان است. این فرش به صورت یک فیبر طبیعی سازگار با محیط زیست و از مواد پایدار ساخته است.

نحوه شست و شو فرش سیزال و چگونگی لکه برداری از آن

دقت کنید، بعد از آن که هر چیزی بر روی فرش سیزال ریخته شد، بلافاصله آن را با یک حوله تمیز و با یک دستمال حوله ای جمع کنید. رطوبت از هر نوعی که باشد، باعث از بین رفتن موج های فرش شده و سبب قهوه ای شدن آن می شوند. از این رو بسیار مهم می باشد که بلافاصله هر چیزی که روی فرش ریخته شد، با یک دستمال تمز پاک شود. دقت کنید که به هیچ وجه حوله را روی فرش نکشید؛ زیرا این کار سبب پخش رطوبت به دیگر بخش های فرش خواهد شد. توجه کنید که هیچ لکه ای روی آن باقی نماند. حتی یک تغییر رنگ کوچک در هنگام ریخته شدن ماده ای روی موکت می تواند به سرعت رنگ فرش را به شکل بدی تغییر دهد. در صورتی که این اتفاق افتاد، بعد از آن که مایع را کامل با یک حوله تمیز جمع کردید، اسفنج یا فرچه را به مقداری شامپو فرش آغشته نموده و روی لکه بکشید. باید دقت داشته باشید که شامپو فرش مورد استفاده زیاد نباشد. سپس با استفاده از حوله تمیز و یا ولرم سعی در جمع نمودن لکه کنید و سپس این کار را تا آنجایی انجام دهید که لکه از بین برود. همچنین برای شست و شوی فرش سیزال می توانید از مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید. هر پاک کننده ای که برای شست وشوی فرش سیزال استفاده می کنید باید PH خنثی یا همان PH7 باشد. در صورتی که لکه از بین نرفت، برای تمیز کردن لکه به روش گفته شده، از نسبت مساوی آب و سرکه استفاده کنید.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

خشک کردن پس از شست و شوی فرش سیزال

پس از شست و شوی فرش سیزال لازم استکه اقدام به خشک نمودن این فرش کنید. باید دقت کنید که اگر فرش سیزال حتی توسط آب خیس شد، آن را سریعا خشک نمایید. می توانید برای این کار از یک سشوار یا پنکه استفاده کنید. سعی کنید در جاهایی که دارای رطوبت بالاست، این فرش را پهن نکنید؛ زیرا رطوبت بالا باعث تغییر رنگ و از بین رفتن کیفیت و زیبایی فرش های سیزال می شود. از آنجایی که الیاف به کار رفته در فرش سیزال گیاهی می باشد، اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرد، رنگ آن از بین می رود. بنابراین آن را به دور از نور خورشید پهن کنید.

شست-و-شو-فرش-سیزال

نکات مهم در رابطه با فرش سیزال

  • آشغال ها و گرد و خاک را بتکانید.
  • هر چند وقت یکبار موکت را عمیقا و به شکل عالی گردگیری کنید.
  • گردگیری به روش چماق، تنها زمانی لازم است که فرش در مکانی پر گرد و خاک و پر رفت و آمد قرار داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *