انواع اندازه های فرش دستباف - قالیشویی چلسی

انواع اندازه های فرش دستباف


انواع اندازه های فرش دستبافت

فرش های دستبافت از لحاظ ویژگی های مختلفی دسته بندی می شوند از جمله آن ها می توان به مواردی مانند اندازه فرش، نقشه فرش، ریز بافت یا درشت بافت بودن، مکان بافت، جنس الیافت مورد استفاده و غیره اشاره کرد. از مهم ترین دسته بندی ها که جزو مهم ترین معیارهای خرید فرش نیز محسوب می شود می توان به اندازه فرش دستبافت اشاره کرد. اندازه های فرش دستبافت با در نظر گرفتن کاربرد آن ها در دکوراسیون خانه و زندگی روزمره دسته بندی شده و هرکدام اسم مخصوص خود را دارند که در زمان خرید و فروش از آن ها استفاده می شود. در ادامه شما را با اندازه های فرش دستبافت و انواع آن آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

انواع اندازه های فرش دستبافت

قالی

اندازه این مدل از فرش دستبافت معمولا از ۶ متر شروع شده و بالاتر می رود.

کلگی

این فرش در بین افراد روستایی و چادرنشین رایج است. اندازه آن نیز معمولا ۱۵ در ۳ و موارد مشابه است.

کناره

از این مدل از فرش دستبافت برای پر کردن بخش های خالی بین فرش تا دیوار استفاده می کنند. اما امروزه در اکثر موارد از آن برای پوشاندن راهروها و راه پله ها استفاده می کنند. علت آن هم این است که طول بلندی دارد. عرض این فرش ها معمولا بین ۷۰ الی ۱۱۰ سانتی متر و طول آن ها بین ۲.۵ الی ۸ متر است.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

قالیچه

این فرش ها دارای اندازه کوچکی هستند و معمولا در اندازه ۱.۴۰ در ۲.۲۰ تولید می شوند. این مدل از فرش ها از محبوبیت بالایی نیز برخوردار هستند.

پادری

اندازه این فرش ها معمولا ۶۰ در ۹۰ سانتی متر است و به اندازه ورودی منازل طراحی می شود.

پشتی

پشتی یا رویه به فرش های گفته می شود که عرض آن ها بین ۵۰ الی ۸۰ و طول آن بین ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی متر باشد. رایج ترین اندازه پشتی ۶۰ در ۹۰ و ۶۰ در ۱۲۰ است. این مدل از فرش در نواحی مختلف ایران ساخته شده و دارای کاربرد بالایی است.

ذرع و نیم

این مدل از فرش معمولا در منطقه های فارس نشین رواج دارد. به همین دلیل طبق انداره ذرع فارسی محاسبه می شود. هر ذرع ۱۴۰ سانتی متر است.

انواع اندازه های فرش دستباف - قالیشویی چلسی

ذرع و چارک

این فرش نیز مثل فرش قبلی در منطقه های فارس نشین بافته می شود و همچنین طبق اندازه ذرع محاسبه می شود.

پرده ای

از این مدل از فرش در اکثر موارد در ورودی سالن ها استفاده می کنند و متدوال ترین استفاده از آن ها برای درب های ورودی بقاع متبرکه است.

سخن پایانی

فرش های دستبافت بهترین فرش های دنیا محسوب می شوند و به علت محبوبیت و مزیت های فراوانی که دارند از تنوع بالایی نیز برخوردار هستند و می توان انواع مختلف آن ها را در دسته بندی های متفاوتی جای داد. یکی از رایج ترین دسته بندی این فرش، اندازه است که می توان فرش های مختلف دستبافت را با اندازه های مختلفی در بازار پیدا کرد. این اندازه ها استاندارد هستند و بر اساس سایز دارای اسم خاصی نیز هستند و به آن اسم خرید و فروش می شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *