انواع فرش ماشینی

انواع فرش ماشینی


امروزه انواع فرش‌ ماشینی در رنگ‌ها و طرح‌های خیلی زیادی در بازار وجود دارند که بر اساس جنس نخ خاب، شانه، مواد اولیه و دستگاه بافت دسته‌بندی می‌شوند. در این مطلب قصد داریم انواع آن‌ها را به شما معرفی کنیم پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

دسته‌بندی فرش ماشینی بر اساس شانه

ابتدا به دسته‌بندی فرش ماشینی بر اساس شانه می‌پردازیم. قبل از هر چیزی شما را با تعریف کوتاهی از شانه و تراکم آشنا می‌کنیم. شانه عبارت است از گره‌های بافته شده در عرض یک فرش و تراکم به ریشه‌های بافته شده در طول یک فرش می‌گویند.

برای مثال فرش ۱۲۰۰ شانه یعنی در هر یک متر عرض فرش ۱۲۰۰ گره بافته شده و فرشی با تراکم ۳۶۰۰ یعنی در هر یک متر طول فرش ۳۶۰۰ ریشه یا گره بافته شده است.

همچنین بهتر است اشاره کنیم هرچه تعداد شانه فرش بیشتر باشد، فرش ظرافت بیشتری دارد و هرچه تراکم فرش بالاتر برود، قالی استحکام و دوام بیشتری خواهد داشت.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

فرش ۷۰۰ شانه

فرش‌های ۷۰۰ شانه ۳ مدل هستند. دسته اول را فرش‌های ۷۰۰ شانه اصل تشکیل می‌دهند که ۷۰۰ گره در هر یک متر عرض فرش دارند و تراکم آن‌ها بین ۲۱۰۰ تا ۳۰۰۰ است. این مدل فرش‌ها از پرفروش‌ترین انواع فرش ماشینی بوده و جنس الیاف آن‌ها نیز ۱۰۰ درصد آکرولیک است.

مدل دوم فرش ۷۰۰ شانه تبدیلی هستند که مانند مدل اول ۷۰۰ گره در هر یک متر عرض فرش دارند اما تراکم آن‌ها ۱۵۰۰ است.

مدل سوم و آخر، فرش طرح ۷۰۰ شانه است. این نوع فرش‌ها ۵۰۰ شانه و تراکم ۱۰۰۰ دارند و نسبت به فرش‌های دیگر ضخامت آن‌ها بیشتر و دوامشان کمتر است.

فرش ۱۲۰۰ شانه

فرش‌های ۱۲۰۰ شانه نسبت به فرش‌های ۷۰۰ شانه ریز نقش‌تر و ظریف‌تر هستند و به همین دلیل به فرش دستبافت نیز شباهت بیشتری دارند. این نوع فرش‌ها همچنین به‌دلیل تراکم بالایی که دارند (تراکم آن‌ها ۳۶۰۰ است) بادوام‌تر نیز هستند.

فرش ۱۵۰۰ شانه

فرش ۱۵۰۰ شانه پیشرفته‌ترین فرش ماشینی بافته شده از نظر ظاهری بسیار شبیه به فرش دستبافت است. این نوع در بازار فرش‌ها رقابت تنگاتنگی با فرش‌های ۱۲۰۰ شانه دارند.

فرش‌های ۱۵۰۰ شانه دارای ۱۵۰۰ گره در هر متر عرض فرش و تراکم ۴۰۰۰ هستند. ضخامت این نوع فرش از هر نوع فرش دیگری کمتر بوده و نخ کار شده در آن‌ها نخ ترک درجه یک است. به‌همین دلیل قیمت بالاتری از فرش‌های دیگر دارند.

انواع فرش ماشینی

دسته‌بندی انواع فرش ماشینی بر اساس جنس نخ خاب

در تولید فرش‌های ماشینی از الیاف مصنوعی متفاوتی استفاده می‌شود. نخ پرز یا نخ خواب فرش عامل مهم و تعیین کننده عمر فرش است.

نخ خاب برای بافت گره‌های رنگ استفاده می‌شود. به این صورت که دور نخ پود به شکل گره یا شکل یو انگلیسی قرار می‌گیرد. جنس آن می‌تواند اکریلیک، پلی پروپین، مخلوط اکریلیک با پلی پروپین، ابریشم مصنوعی یا پلی استر باشد.

شستشوی انواع فرش ماشینی با قالیشویی چلسی کرج

برای شستشوی انواع فرش ماشینی و دستبافت خود می‌توانید به قالیشویی چلسی کرج اعتماد کنید. این قالیشویی عضو اتحادیه قالیشویی کرج است و با برخورداری از تیمی مجرب و آموزش‌دیده، خدماتی مانند شستشوی انواع فروش و ترمیم و رفوگری آن‌ها را ارائه می‌دهد.

با اعتماد به این شرکت خوشنام، ماندگاری و سلامت فرش‌های خود را تضمین کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *