انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها - قالیشویی چلسی

انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها


انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها

یک فرش در واقع نمایش نقشه‌ آن است. در واقع یک نقشه راه‌کار بافت فرش است که در اختیار بافنده قرار می‌گیرد. بافنده با داشتن آگاهی و علم بافت فرش، با توجه به نوع نقشه، طرح و نقش‌ها را روی تارهای قالی پیاده می‌کند. این نقشه‌های فرش انواع مختلفی دارند که با توجه به مکان جغرافیایی بافت فرش، تنوع خوبی دارد. نقشه‌های فرش ایرانی انواع مختلفی دارند که در ادامه در مورد آن‌ها خواهیم گفت. اما ابتدا در مورد خود نقشه اندکی توضیح می‌دهیم.

رسم نقشه فرش

برای کشیدن نقشه فرش،‌ ابتدا فرد طرحی را در ذهن خود تصویر می‌کند. سپس آن را روی کاغذ مخصوص نقشه پیاده خواهد کرد. رسم نقشه باید با دقت زیادی انجام شود. بافنده تنها از روی نقشه می‌تواند فرش را ببافد و اگر هر قسمت از نقشه هر دستوری داشته باشد همان را خواهد بافت. پس رسم نقشه مهم است که غلط‌بافی وجود نداشته باشد. نقشه‌ فرش را به صورت دستی رسم می‌شود یا از کامپیوتر برای رسم آن استفاده می‌کند. نکته دیگر در مورد رسم نقشه، انتخاب رنگ های مناسب است که باید به آن توجه شود.

انواع خطوط در نقشه فرش

خطوطی که برای رسم نقشه استفاده می‌شود، در نوع آن نقشه تاثیرگذار است.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

خطوط هندسی یا شکسته در نقشه فرش

برای رسم بعضی از نقشه‌ها از خطوط هندسی و شکسته استفاده می‌شود. این نوع نقشه‌ها را در فرش‌های عشایری می‌توان دید.

خطوط منحنی در نقشه فرش

در بعضی از نقشه‌ها از خطوط منحنی استفاده می‌کنند. تقریبا بیشترین نوع نقشه در بافت فرش در مناطق مختلف ایران را فرش‌هایی با این نوع نقشه تشکیل می‌دهند.

خطوط تلفیقی در نقشه فرش

در بعضی از انواع نقشه‌های فرش، هم از خطوط شکسته استفاده می‌شود و هم خطوط منحنی. به این نقشه‌ها تلفیقی گفته می‌شود. این روزها فرش‌هایی با این سبک نقشه را زیاد در بازار فرش ایران می‌بینیم.

انواع نقشه فرش از نظر قرینگی نقش‌ها

اگر یک فرش را به چهار قسمت تقسیم کنیم، عموما نقشه به صورت قرینه در هر چهار قسمت تکرار می‌شود. البته این فرم استاندارد فرش ایرانی است و در سبک نوین بسیاری از نقشه‌ها دارای قرینه نیستند و یک نقش کلی دارند. بر این اساس فرش‌ها را به انواع مختلفی تقسیم می‌کنند.

انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها - قالیشویی چلسی

نقشه ۴/۱ یا ربعی

این نقشه را احتمالا زیاد در کارگاه‌های قالی‌بافی دیده‌اید. بر اساس این نقشه، یک چهارم فرش روی قطعات مختلف کشیده می‌شود. بافنده با نگاه به نقشه متوجه می‌شود که باید از کدام قسمت به صورت برعکس ببافد تا قرینه را رعایت کرده باشد.

نقشه ۲/۱ یا نیم قدی

این نقشه حاوی نیمی از طرح کلی فرش است. معمولا این نوع نقشه را برای قالیچه یا فرش‌های با ابعاد کوچک طراحی می‌کنند. این نوع فرش هم دارای طرح قرینه و قابل تکرار است.

نقشه قدی کامل

این نقشه همان‌طور که از نامش پیداست، شامل طرح کلی فرش است. معمولا نقشه‌های کلی برای بافت طرح‌هایی است که حالت قرینه ندارند.

نقشه واگیره یا تکراری

نقشه‌های واگیره برای فرش‌هایی است که دارای طرح‌های تکراری بدون قرینه هستند. بافنده با نگاه کردن به این نقشه متوجه می‌شود که هر نقش را باید چند بار و به چه صورت تکرار کند تا طرح‌ها به صورت منظم کنار هم بافته شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *