علت کدر شدن فرش - قالیشویی چهلسی

علت کدر شدن فرش


علت کدر شدن فرش

نگهداری از فرش یکی از نکاتی است که باید به آن توجه زیادی داشت. فرش به عنوان یکی از سرمایه‌های اصلی در خانه‌های ایرانی است و باید از آن مراقبت کرد. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای فرش پیش بیاید، کدر شدن رنگ آن است. این موضوع دلایل مختلفی دارد که در ادامه در مورد آن بیشتر خواهیم گفت.

چرا ظاهر فرش کدر می‌شود؟

شستشوی نامناسب و نگهداری نه چندان خوب فرش می‌تواند باعث کدر شدن ظاهر فرش شود. اما دلایل اصلی این موضوع به این شرح است:

خاک گرفتن فرش

اولین دلیلی که می‌تواند باعث کدر شدن ظاهر فرش شود خاک گرفتن آن است. اگر فرش به اندازه و به موقع جارو نشود، خاک در لابه‌لای تار و پود آن رفته و به مرور زمان ظاهر فرش کدر خواهد شد.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

کثیف شدن فرش

یکی دیگر از نکاتی که باعث کدر شدن فرش می‌شود، کثیف شدن آن است. اگر در خانه،‌ کودک دارید، باید فر ش را مرتب تمیز کنید. ریختن مواد غذایی یا رنگ و خمیرهایی که کودک با آن بازی می‌کند و ماندن آن‌ها روی فرش باعث کدر شدن رنگ فرش می‌شود.

شستشوی نادرست فرش

یکی دیگر از دلایل اصلی کدر شدن ظاهر فرش،‌ ماندن مواد شوینده در لابه‌لای فرش است. اگر فرش را با پودر بشویید و آن را به خوبی آبکشی نکنید، مواد شوینده در بافت فرش باقی مانده و رسوب می‌کند. این رسوب به مرور زمان باعث کدر شدن ظاهر فرش می‌شود.

استفاده از آب داغ برای شستن فرش

یکی دیگر از نکاتی که باعث کدر شدن فرش می‌شود، استفاده از آب داغ برای شستن فرش است. آب خیلی داغ، رنگ فرش را کدر می‌کند.

علت کدر شدن فرش - قالیشویی چهلسی

خشک کردن غیر اصولی فرش

یکی از نکاتی که باعث مات شدن فرش می‌شود، خشک کردن نامناسب فرش است. گاهی بعد از شستشوی فرش، آن را لوله می‌کنند و آب داخل فرش می‌ماند. این موضوع باعث کدر شدن رنگ فرش می‌شود. فرش را باید در مجاورت هوای آزاد یا سایه به مرور زمان خشک کرد. خشک کردن غیر اصولی باعث کدر شدن رنگ فرش می‌شود.

چگونه از کدر شدن فرش جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از کدر شدن فرش باید نکات خاصی را رعایت کرد. سعی کنید اگر فرش شما در معرض خاک زیادی است، مرتب آن را جارو کنید. جارو کردن فرش باید به خوبی انجام شود تا گرد و غبار از روی آن به خوبی پاک شود. مورد بعدی، لکه گیری فرش است. اگر مواد غذایی یا هر ماده دیگری روی فرش شما ریخته شد، بهتر است آن را به سرعت تمیز کنید. ماندن لکه‌ها روی فرش باعث می‌شود که فرش به مرور زمان شفافیت خود را از دست بدهد. چاره کار، استفاده از روفرشی برای فرش‌هایی است که به اصطلاح پاخور زیادی دارند. در این صورت از ریختن مواد مختلف روی فرش جلوگیری می‌کنید.

برای شستن فرش از مواد شوینده مناسب باید استفاده کرد و آن را به خوبی آبکشی کرد تا هیچ ماده‌ای در لابه‌لای بافت فرش باقی نماند. برای آبکشی فرش نباید از آب خیلی داغ استفاده کرد. دمای آب باید کاملا متعادل باشد تا ریشه‌های فرش آسیب نبیند.با نگهداری مناسب از فرش و تمیز کردن آن، می‌توانید از کدر شدن ظاهر فرش جلوگیری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *