مهم‌ترین عامل پارگی در فرش - قالیشویی چهلسی

مهم‌ترین عامل پارگی در فرش


مهم‌ترین عامل پارگی در فرش

فرش ایرانی به عنوان یکی از سرمایه‌های ما محسوب می‌شود. به خصوص فرش‌های دستبافت که به مرور زمان به قیمت‌شان هم افزوده می‌شود را باید به عنوان سرمایه در نظر گرفت و از آن بیشتر مراقبت کرد.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای فرش پیش بیاید، پارگی در فرش است. پارگی اتفاق نادری است اما امکان آن همیشه وجود دارد. در این مطلب می‌خواهیم در مورد دلایل پارگی فرش بیشتر بگوییم.

چه دلایلی باعث پارگی در فرش می‌شوند؟

فرش‌ها معمولا دارای بافت‌های مستحکم و ضخیمی هستند و به این راحتی‌ها پاره نمی‌شوند. اما این روزها ما بیشتر با فرش‌هایی روبروییم که هم ظریف بافت هستند و هم ضخامت کمی دارند. به همین دلیل امکان پارگی برای آن‌ها بیشتر وجود دارد. دلایلی که می‌تواند باعث پاره شدن فرش بشود عبارتند از:

قرار دادن جسم سنگین روی فرش

عمده‌ترین دلیل پارگی فرش، قرار گرفتن و کشیدن جسم سنگین روی فرش است. وقتی شما مدت زمان زیادی جسم سنگینی را روی فرش قرار دهید و آن را تکان ندهید، ممکن است بافت آن قسمت از فرش به مرور از بین برود. این موضوع بیشتر در مورد فرش‌های قدیمی اتفاق میفتد. پس اگر فرش شما قدیمی است اجسام سنگین را روی آن قرار ندهید.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

کهنه شدن و پوسیدگی الیاف فرش

عامل دوم پارگی فرش، پوسیدگی الیاف آن است. پوسیدگی دلایل مختلفی دارد. آفتاب زیاد و رطوبت عمده‌ترین دلایل پوسیدن فرش هستند. حالا اگر تارهای فرش شما پوسیده شده باشد،‌ یک حرکت نادرست یا جابه‌جایی نامناسب می‌تواند باعث پارگی فرش شود.

یکی دیگر از دلایلی که باعث پارگی در فرش می‌شود، بیدخوردگی فرش است. اگر فرش شما در جایی قرار دارد که احتمال بیدخوردگی وجود دارد،‌ حتما در لابه‌لای فرش از نفتالین استفاده کنید. در عین حال هر از گاهی فرش را باز کرده و آن را جارو کنید تا بید در آن نماند.

الیاف نامناسب فرش

یکی از نکاتی که باید هنگام خرید فرش به آن دقت کنید، الیاف فرش است. استفاده از الیاف نامرغوب و غیر استاندارد به مرور باعث پارگی فرش می‌شود. این فرش‌ها با جابه‌جایی نادرست یا شستشوی نامناسب به راحتی پاره می‌شوند.

شستشوی غیر استاندارد

مورد بعدی که باعث پارگی فرش می‌شود استفاده از مواد شستشوی غیر استاندارد برای شستن فرش است. این مواد با داشتن آنزیم‌های شیمیایی مختلف باعث از بین رفتن تار و پود فرش می‌شود.

مهم‌ترین عامل پارگی در فرش - قالیشویی چهلسی

قالیشویی‌های غیر استاندارد

نکته مهمی که باعث پارگی فرش می‌شود،‌ قالیشویی‌های غیر استاندارد هستند. در این مکان‌‌ها اولا فرش شما بدون دقت جابه‌جا می‌شود و همین می‌تواند باعث کشیدگی و پارگی فرش شود. استفاده از مواد شستشوی امناسب باعث پوسیدگی الیاف فرش شما و در نتیجه پارگی آن می‌شود.

دستگاه‌های غیر استانداردی که در این قالیشویی‌ها برای شستن و خشک کردن فرش از آن استفاده می‌کنند می‌تواند دلیل پارگی فرش شما شود. به همین دلیل است که همواره توصیه می‌شود فرش خود را به قالیشویی‌های معتبر بسپارید.

سخن پایانی

با اینکه پارگی فرش اتفاقی نادر است اما احتمال وقوع آن وجود دارد. اگر فرش ظریفی دارید باید بیشتر از آن مراقبت کنید تا احتمال پارگی در آن وجود نداشته باشد. در مورد فرش‌های کهنه و قدیمی هم باید دقت بیشتری به خرج داد که فرش از بین نرود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *