تفاوت شستشوی فرش در قالیشویی و منزل

تفاوت شستشوی فرش در قالیشویی و منزل


تفاوت شستشوی فرش در قالیشویی و منزل

یکی از مهمترین کارهایی که برای نگهداری فرش باید انجام داد،‌ شستشوی مرتب و اصولی آن است. فرش به نسبت میزان استفاده و به تناسب اینکه چه مقدار در معرض آلودگی است،‌ بین یک تا دو سال یک بار شسته شود. بسیاری از افراد اما برای اینکه در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند، شستن فرش را به قالیشویی نمی‌سپارند و به روش‌های مختلف فرش را در خانه می‌شویند. نکته همین‌جاست. شستشوی فرش در خانه اگر به روش صحیح انجام نشود باعث آسیب دیدن فرش و در نتیجه کم شدن عمر آن خواهد شد.

 

مزایا و معایب شستن فرش در خانه

 

بسیاری از افراد به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند که شستشوی فرش را در خانه انجام دهند. این کار اگر به صورت درست انجام نشود می‌تواند باعث خراب شدن فرش شود. یکی از مواردی که در شستشوی فرش در خانه انجام می‌شود، استفاده از شامپو فرش است. اگر این شامپو با کمک دستمال روی فرش کشیده شود، به مرور زمان باعث باز شدن گره‌های فرش شده و بعد از مدتی فرش شکل اولیه خود را از دست خواهد داد. نکته دیگر استفاده زیاد از شامپو فرش است. شامپو باید با مقدار مناسبی آب مخلوط شود که این مورد معمولا در منازل رعایت نمی‌شوند. استفاده از آب زیاد هم باعث می‌شود که رطوبت در فرش مانده و باعث ایجاد قارچ در آن شود.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

ششستن فرش با کمک آب در خانه، باعث می‌شود که علاوه بر مصرف زیاد آب لوله‌کشی، به دلیل استفاده از برس، فرچه یا پارو، بافت فرش آسیب ببیند. از طرف دیگر ممکن است در هنگام شستن یا آویزان کردن فرش، رنگ‌ها در هم بروند و ظاهر فرش خراب شود. از طرف دیگر پاک کردن لکه‌های مختلف روی فرش اگر با حلال‌های مناسب انجام نشود باعث تثبیت شدن لکه روی فرش خواهد شد. تنها مزیت شستن فرش در خانه، صرفه‌جویی در هزینه است.

 

مزایا و معایب شستن فرش در قالیشویی

 

در قالیشویی‌ها با استفاده از مواد شیمیایی مناسب، ابتدا تمامی لکه‌های فرش از بین خواهد رفت. اگر بخشی از فرش دارای زدگی، پوسیدگی یا پارگی باشد، این قسمت‌ها قبل از شستن رفو خواهند شد. شستن فرش با کمک دستگاه‌های خاص انجام می‌شود که در نتیجه آن به بافت فرش آسیبی وارد نخواهد شد. برای شستن فرش از مواد شوینده مناسب هر نوع فرش استفاده می‌شود تا رنگ‌های مختلف نقشه ثابت بماند. با استفاده از این مواد،‌ هر نوع باکتری یا قارچ هم از لابه‌لای فرش خارج شده و از نظر بهداشتی هم فرش کاملا سالم خواهد بود.

 

تفاوت شستشوی فرش در قالیشویی و منزل

برای خشک کردن هم از دستگاه‌های خاص استفاده می‌شود که به صورت کامل آب موجود در فرش را گرفته و آن را کاملا خشک خواهند کرد. در قالی‌شویی‌ها اگر ریشه‌های فرش نیاز به ترمیم داشته باشند حتما رسیدگی خواهد شد.

 

سخن آخر

 

شستشوی فرش را می‌توان هم در خانه و هم در قالیشویی انجام داد. اما با توجه به مواردی که گفته شد، شستن فرش در قالیشویی منطقی‌تر به نظر می‌رسد. این موضوع به خصوص برای فرش‌های دست‌بافت و ابریشمی بیشتر توصیه می‌شود. شستن این فرش‌ها در خانه باعث تغییر رنگ و خراب شدن فرش خواهد شد. با کمی هزینه بیشتر می‌توان از سلامت فرش اطمینان حاصل کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *