خصوصیات طرح ها و نقشه های فرش تهران - قلیشویی چلسی

خصوصیات طرح ها و نقشه های فرش تهران


قالی بافی از قدیم الایام جزو مهم ترین هنرها در بین مردم ایرانی بوده و منبع اصلی کسب درآمد بسیاری از انسان ها محسوب می شود. فرش های مختلفی در منطقه های مختلف ایران بافته می شود که هرکدام از آن ها دارای خصوصیات منحصر به فرد و مخصوص خود هستند که باعث متمایز شدن آن ها از دیگر فرش های مختلف می شوند. فرش تهران نیز یکی از فرش هایی است که دارای ویژگی های خاص خود است و در ادامه در نظر داریم شما را با خصوصیات طرح ها و نقشه های فرش تهران آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

خصوصیات طرح ها و نقشه های فرش تهران

 

شکل های مختلفی را دارند :

این فرش ها معمولا دارای شکل ها و اندازه های مختلفی مثل دایره لوزی، مستطیل، بیضی و غیره هستند.

نوع طراحی این فرش ها

برعکس نوع طرح های مورد استفاده در فرش های سنتی در فرش های تهران از طرح های ساده و بزرگ استفاده می کنند.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

رنگ های فرش تهران

برعکس فرش های سنتی در فرش های تهران از رنگ های تند، زنده و شاد استفاده می کنند.

الگوی فرش ها

در این فرش ها برای جدا کردن طرح ها از رنگ های مخصوصی استفاده می کنند.

طبقه بندی طرح

برعکس فرش های سنتی که کارشناسان با یک نگاه می توانند بفهمند بافت کدام شهر است در فرش های تهرانی این مشخصه وجود ندارد و بسته به محیطی که قرار است در آن جا استفاده شود طراحی می شود برای مثال فرش های تهرانی مدرن در سالن، اتاق خواب، آشپزخانه و غیره.

طرح ها و نقشه های فرش تهران

در حالت کلی فرش های تهران به طور عمده دارای زمینه روشنی بوده و با کمک گرفتن از نقش های قدیمی یا شکل های جدید در طرح های لچک، ترنج، درختی حیوان دار، درختی معمولی، هندسی، بازوبندی، هراتی، سماوری و غیره بافته می شوند. طرح های پیچکی مشبک در فرش های تهران نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همین طور از دیگر طرح های رایج می توان به فرش با طرح های تصویری اشاره کرد. طرح های شهرهای تبریز، قم، نائین، کاشان و اصفهان نیز در تهران بافته می شود اما از سبک نائین و کاشان بیش تر استفاده می کنند.اگرچه لازم به ذکر است که سبک و نقش فرش تهرانی تا حدودی بی قاعده است و نمی تواند مثل فرش های سنتی و کلاسیک آذربایجان، اصفهان، فارس، کاشان، کرمان، همدان، خراسان، یزد دارای شکوه و زیبایی خاصی باشد و تنها کمی از آن ها الهام گرفته است. نقش های اسلیمی در این فرش از خوشه های بزرگی تشکیل شده است که خطوط آن معمولا دارای یک بی نظمی بهم پیچیده ای است.

خصوصیات طرح ها و نقشه های فرش تهران

سخن پایانی

امروزه در تهران فرش های منطقه های مختلف ایران ساخته می شود. افرادی که در شهرک های اطراف تهران مخصوصا اسلامشهر کار بافت فرش های ایرانی مخصوصا فرش های ظریف تبریز، قم و نائین را انجام می دهند. لازم به ذکر است که امروزه در تولیدات قالی های تهران از طرح هایی استفاده می کنند که متعلق به همه جای ایران است و برخی از فرش های دیگر نیز هیچ کدام از سبک و طرح های فرش ایرانی را ندارند، به همین دلیل می توان گفت تهران امروزه از هویت و سنت خاصی در روش های طرح، نقش بافت برخوردار نیست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *