آشنایی با روش ترمیم بیدخوردگی فرش

فرش دستبافت کالایی ارزشمند و گران‌قیمت است که ممکن است در معرض آسیب با حشره بید قرار بگیرد. فرشی که دچار بیدخوردگی شده، سوراخ و پاره می‌شود و ممکن است دیگر قابل استفاده نباشد. کسانی که فرش دستبافت را در محیط مرطوب و تاریک نگهداری می‌کنند باید نسبت به بیدخوردگی حساس باشند و هر چند وقت یک بار فرش‌ها را بررسی کنند. این مطلب درباره روش ترمیم بیدخوردگی فرش است و اطلاعات کاملی را به شما ارائه می‌کند.

پیشنهاد ویژه قالیشویی چلسی

شستشوی فرش دستبافت نیاز به تخصص و کارشناسی قبل از شستشوی دارد پیشنهاد می‌کنیم فرش‌های دستبافت خود را برای شستشو به قالیشویی چلسی بسپارید تا زیر نظر کارشناس و با استفاده از مواد شوینده درجه یک و گیاهی شستشو شوند. همچنین قالیشویی چلسی برای شستشوی فرش های دستبافت در کرج ۱۰ دصد تخفیف واقعی در نظر گرفته است و شستشوی فرش شمارا نیز ضمانت می‌کند.

بیدزدگی فرش چیست؟

بید حشره‌ای زرد رنگ و ریز است که در بین تار و پود الیاف طبیعی فرش لانه‌گزینی می‌کند. با لانه گزینی و تخم ریزی بید، آن قسمت از فرش آسیب می‌بیند و از بین می‌رود. در واقع بیدخوردگی به عنوان آفت فرش دستبافت شناخته می‌شود.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که دلیل تمایل حشره بید به لانه‌گزینی لابه‌لای الیاف فرش دستبافت چیست. واقعیت این است که حشره بیده برای تغذیه به پروتئین نیاز دارد؛ الیاف پشمی فرش برای این حشره سرشار از مواد غذایی هستند و به همین دلیل روی الیاف آن لانه می‌کنند. بالغ شدن حشرات در الیاف فرش موجب تخم‌ریزی و تکثیر در الیاف فرش می‌شود و فرش را درگیر بیدخوردگی می‌کند.

البته اگر تراکم فرش پایین باشد و محیط رطوبت داشته باشد، میزان آسیب فرش بیشتر می‌شود. همچنین در صورتی که به موقع برای ترمیم بیدخوردگی فرش دستبافت اقدم مناسبی انجام ندهید، ممکن است مجبور شوید فرش را کنار بگذارید و فرش نو خریداری کنید.

پس بعد از اینکه متوجه شدید فرش در اثر بیدخوردگی در حال از بین رفتن است، ابتدا آن را سم‌پاشی کنید تا میزان بیدخوردگی بیشتر نشود و سپس از یک رفوکار حرفه‌ای برای ترمیم فرش کمک بگیرید.

نحوه ترمیم بیدخوردگی فرش دستبافت

همه افراد نمی‌توانند از عهده ترمیم و رفع بیدخوردگی فرش دستبافت بربیایند، زیرا این کار نیاز به مهارت و تجربه دارد. رفوکاران باتجربه و حرفه‌ای اقدامات لازم برای ترمیم و رفوی فرش بیدخورده را انجام می‌دهند. آن‌ها از ابزارهای خاصی برای جایگزین کردن الیاف بیدخورده استفاده می‌کنند و تمام سعی خود را می‌کنند تا فرش به حالت اولیه برگردد.

البته برای استفاده از بهترین ابزار برای ترمیم فرش آسیب‌دیده باید بررسی‌های لازم در پشت و روی فرش انجام شود تا مشخص شود میزان بیدخوردگی چقدر است. سپس رفوکار الیاف بیدخورده را از روی پرزهای فرش جدا می‌کند و اقدامات مورد نیاز برای ترمیم و بازسازی را انجام می‌دهد.

ترمیم بیدخوردگی فرش دستبافت - قالیشویی چهلسی

نشانه‌های بیدخوردگی فرش دستبافت چیست؟

بیدخوردگی فرش دستبافت از پشت آن شروع می‌شود. بید با خوردن گره‌های پشت فرش کیفیت آن را از بین می‌برد. بنابراین اگر قسمت پشت فرش را بررسی کنید، متوجه می‌شوید بعضی از قسمت‌های آن خورده شده و می‌توانید به سرعت اقدام مناسبی برای ترمیم فرش انجام دهید.

اگر متوجه بیدخوردگی نشوید، بید از پشت فرش به قسمت روی فرش نفوذ می‌کند و الیاف آن را نازک می‌کند. با سست شدن الیاف فرش، لازم نیست حتما با دست الیاف را بکشید تا متوجه سستی آن شوید؛ حتی در اثر جاروبرقی کشیدن هم الیاف فرش جدا می‌شوند و فرش پاره می‌شود.

نحوه ثبت سفارشات ترمیم بیدخوردگی فرش

اگر فرش‌های منزل شما در اثر رطوبت یا تاریکی دچار بیدخوردگی شده است باید ترمیم آن را به یک قالیشویی معتبر بسپارید. رفوکارانی که در قالیشویی فعالیت دارند، قبل از هر اقدامی میزان آسیب فرش را بررسی می‌کنند و بر اساس میزان آسیب، قیمت ترمیم و بازسازی را به مشتری اعلام می‌کنند.

در صورت توافق مشتری و رفوکار، سفارش ثبت می‌شود و اقدامات لازم برای رفوی فرش انجام می‌شود.

ترمیم بیدخوردگی فرش را به کدام قالیشویی بسپاریم؟

قالیشویی چلسی با استفاده از دستگاه‌های مجهز و پیشرفته و کارکنان باتجربه و حرفه‌ای خدمات متنوعی را به مشتریان ارائه می‌کند. در شعبه‌های مختلف قالیشویی چلسی، خدمات شستشوی انواع فرش دستبافت و ماشینی و موکت، خشکشویی انواع مبلمان و صندلی ناهارخوری و تشک‌های خوشخواب تک‌نفره و دو نفره در کوتاه‌ترین زمان به مشتریان ارائه می‌شود.

علاوه بر این موارد رفوکاران حرفه‌ای و ماهری در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند که اقدامات ترمیم ریشه‌های کهنه و آسیب‌دیده، ترمیم بیدخوردگی فرش دستبافت و رفع سوختگی فرش و موکت را انجام می‌دهند.

کسانی که تمایل دارند از خدمات شعبه‌های مختلف قالیشویی چلسی استفاده کنند، می‌توانند با شماره تلفن‌ ۳۴۵۲۴۰۳۰ تماس بگیرند یا اینکه وراد سایت قالیشویی شوند و سفارش خود را به‌صورت آنلاین ثبت کنند.

ترمیم بیدخوردگی فرش دستبافت - قالیشویی چهلسی
ترمیم بیدخوردگی فرش دستبافت - قالیشویی چهلسی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *