پاک کردن لوازم آرایش از روی فرش

پاک کردن لوازم آرایش از روی فرش


پاک کردن لوازم آرایش از روی فرش

ریختن مواد آرایشی روی فرش، یکی از مواردی است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیوفتد. ریختن لاک،‌ انواع سایه و پودرهای آرایشی ممکن است در هر زمانی روی فرش ریخته شوند و ایجاد لک کنند. لکه‌های ناشی از لوازم آرایشی به راحتی پاک نمی‌شوند. اهمیت پاک کردن صحیح این لکه‌ها از آن جهت است که استفاده از مواد نامناسب ممکن است باعث تثبیت رنگ لکه روی فرش یا رنگ دادن الیاف فرش به هم باشد. پس باید برای از بین بردن این لکه‌ها از مواد مناسب استفاده کرد.

چه موادی برای پاک کردن لوازم آرایش از فرش مناسب است؟

لکه‌های ناشی از لوازم آرایش معمولا بافت روغنی دارند. پاک کردن لکه‌های چربی، یکی از سخت‌ترین بخش‌های تمیز کردن لکه‌ها روی فرش است. نکته مناسب این است که باید این لکه را خیلی سریع پاک کرد چون ماندن طولانی مدت آن ممکن است باعث تثبیت رنگ روی فرش شود. اولین نکته مهم این است که بدانیم جنس لکه چیست و حلال و پاک کننده مناسب آن را پیدا کنیم.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

پاک کردن لک لاک از روی فرش

پاک کردن لک لاک یکی از سخت‌ترین لکه‌ها از روی فرش است. حلال لاک الکل است و الکل می‌تواند روی رنگ الیاف فرش تاثیر منفی بگذارد. بهترین روش استفاده از محلول پاک کننده لاک است. قبل از آن باید با یک پارچه به آرامی مقدار لاک روی فرش را پاک کرد. سپس با یک پد یا پنبه که به لاک پاک کن آغشته شده به آرامی روی لکه کشیده تا کمرنگ شود. اگر احیانا متوجه رنگ دادن الیاف فرش شدید،‌ بهتر است باقی کار را به قالیشویی بسپارید.

پاک کردن لک رژلب از روی فرش

رژلب‌ها معمولا دارای چربی هستند. به این منظور برای پاک کردن لکه رژلب ابتدا باید مقدار اضافه رژلب را با یک کاردک از روی فرش بردارید. سپس یک محلول آب و پودر درست کرده و با یک دستمال نرم یا اسفنج، روی لکه کشیده تا کاملا پاک شود. معمولا رژلب‌های معمولی به این روش به راحتی پاک می‌شوند. اما رژلب‌های ضدآب‌ را باید چند بار تلاش کرد تا کاملا پاک شوند.

پاک کردن پودر و پنکک از روی فرش

کرم پودر، پنکک، سایه و رژ گونه بافتی شبیه به هم دارند. به این منظور ابتدا با جاروبرقی پودر را از روی فرش جمع کنید. سپس با استفاده از محلول آب و پودر، باقیمانده مواد را از روی فرش پاک کنید. اگر با این روش این لکه‌ها پاک نشد باید فرش را به قالیشویی سپرد.

پاک کردن لوازم آرایش از روی فرش

پاک کردن ریمل

سخت‌ترین لک بعد از لاک، لک ریمل است. به دلیل رنگ سیاه ریمل، پاک کردن آن نیاز به دقت بیشتری دارد. به همین دلیل بهتر است برای پاک کردن این لکه‌ها به سراغ قالیشویی رفت. در این مراکز با داشتن مواد خاصی که حلال مواد ریمل هستند به آسانی این لک را از بین می‌برند بدون اینکه به بافت فرش آسیب برسد.

سخن آخر

پاک کردن لک لوازم آرایش کار حساسی است. رنگی بودن این مواد ممکن است باعث درهم شدن رنگ الیاف قالی شود. بهتر است ابتدا محلول‌هایی مانند لاک پاک‌کن را در گوشه‌ای از فرش امتحان کرد که از بابت درهم شدن رنگ فرش اطمینان حاصل شود. کشیدن دستمال روی لکه‌های ناشی از لوازم آرایش، ممکن است باعث تثبیت این رنگ‌ها روی فرش شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *