پاک کردن کپک از روی فرش

پاک کردن کپک از روی فرش


از بین بردن کپک فرش

کپک نوعی قارچ است که در لابه‌لای بافت فرش ایجاد می‌شود. دلایل ایجاد کپک می‌تواند رطوبت یا بخار آب باشد. در جاهایی که هوا رطوبت زیادی دارد،‌ یا فرش‌هایی که در نزدیکی حمام پهن می‌شوند، احتمال ایجاد کپک وجود دارد. زمانی که خانه در معرض سیل باشد یا به هر دلیلی فرش در معرض رطوبت زیاد باشد، قارچ در بافت فرش رشد کرده و ایجاد کپک می‌کند. این کپک‌ها باید خیلی زود از روی فرش پاک شوند.

چرا باید کپک را از روی فرش پاک کرد؟

این کپک‌ها علاوه بر اینکه باعث فرسوده شدن و از بین رفتن بافت فرش می‌شود، ایجاد بوی نامطبوعی نیز خواهد کرد. به همین دلیل باید این کپک‌ها را از روی فرش پاک کرد. از طرف دیگر رشد قارچ روی فرش می‌تواند ایجاد حالت حساسیت در افراد خانه داشته باشد. علاوه بر این، گرفتگی بینی، سردرد،‌ ناراحتی چشم و مشکلات تنفسی هم بر اثر ایجاد کپک روی فرش برای افراد رخ خواهد داد. پس پاک کردن کپک از روی فرش یکی از مهمترین کارهایی است که نباید آن را به تعویق انداخت

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

جلوگیری از رشد کپک روی فرش

در خانه می‌توان از رشد کپک روی فرش جلوگیری کرد. به این منظور باید در خانه‌هایی که میزان رطوبت زیادی وجود دارد، راه عبور هوا قرار داد. باز بودن پنجره و در به جلوگیری از ایجاد کپک کمک خواهد کرد. استفاده از کولر، بخاری، دستگاه تهویه و فن برای تغییر وضعیت هوایی در اتاق و در فصل‌های مختلف، از راهکارهای خوب برای جلوگیری از کپک زدن فرش است.استفاده از درزگیر،‌ برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل اتاق از راهکارهای خوب دیگر است. گرفتن نشتی لوله‌ها یا وسایلی که ممکن است رطوبت به فرش بدهد از مواردی است که برای جلوگیری از کپک زدن فرش ضروری است.

پاک کردن کپک از روی فرش

حالا اگر با تمامی مراقبت‌ها، روی فرش کپک ایجاد شد باید آن را به روش‌های خاصی از بین برد. اگر مقدار کپک کم باشد، با کمک آب و پودر ماشین لباسشویی می‌توان آن را به راحتی شست و سپس در معرض هوای آزاد خشک کرد.

پاک کردن کپک از روی فرش

با کمک شامپوی فرش و کمی وایتکس هم می‌توان برای از بین بردن کپک روی فرش کمک گرفت. بعد از شستشو باید حتما فرش را خشک کرد. وجود رطوبت محددا باعث رشد قارچ و در ادامه ایجاد کپک خواهد شد.برای پاک کردن کپک روی فرش می‌توان از محلول آب اکسیژنه نیز استفاده کرد. کافی است مقداری از این محلول را روی کپک‌ها اسپری کرد و سپس آن قسمت را شستشو داد.

سخن آخر

پاک کردن کپک از روی فرش اگر مقدار آن زیاد نباشد و کپک‌ها به عمق فرش نفوذ نکرده باشند در خانه امکان‌پذیر است. در غیر این صورت بهتر است فرش را برای شستشو به قالیشویی سپرد. نکته مهم برای شستشوی کپک فرش در خانه این است که باید حتما از دستکش و ماسک برای این کار استفاده کرد. حتی توصیه می‌شود که یک عینک هم در هنگام کار به چشم داشته باشید. این کپک‌ها می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌ها و مشکلات تنفسی شوند. پس در هنگام شستشوی آن‌ها باید کاملا دقت کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *