از بین بردن لکه بتادین از روی فرش

از بین بردن لکه بتادین از روی فرش


از بین بردن لکه بتادین از روی فرش

از بین بردن لکه‌های مختلف از روی فرش،‌ یکی از مواردی است که افراد را گاهی دچار چالش می‌کند. اگر هر لکه با حلال یا شوینده مناسب خود پاک نشود،‌ ممکن است هم به بافت فرش آسیب برسد و هم لکه تثبیت شود. پاک کردن لکه تثبیت شده نیاز به استفاده از مواد شیمیایی خاصی دارد که در این صورت ممکن است به الیاف فرش هم آسیب برسد. در نهایت هم لکه پاک نخواهد شد. بتادین،‌ یک ماده شیمیایی است که برای ضدعفونی کردن محل زخم استفاده می‌شود. ممکن است بر حسب تصادف، مقداری از آن روی فرش بریزد. در این صورت باید چه کرد؟

چگونه لکه بتادین را از روی فرش پاک کنیم؟

بتادین دارای یک رنگ قهوه‌ای تیره است که بر پایه ید ساخته شده است. اگر لکه بتادین از هر سطحی چه فرش چه لباس یا هر سطح دیگر، زود پاک نشود،‌ لک آن بر جای خواهد ماند. حالا اگر بتادین روی فرش ریخته شود باید خیلی سریع آن را پاک کرد. به این منظور بهتر است از این روش‌ها استفاده شود:

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

مرحله اول

به محض ریختن بتادین روی فرش، یک دستمال،‌ اسفنج یا حوله را روی آن قرار دهید. بتادین به این دستمال جذب خواهد شد. دستمال را چند بار روی لکه قرار داده و بردارید. نباید دستمال را روی لکه بتادین بکشید چون در این صورت لکه پخش خواهد شد. با این کار، حجم زیادی از بتادین را از روی فرش جمع خواهید کرد.

مرحله دوم

حالا مقداری آب سرد روی لکه بریزید. بهتر است با کمک یک اسپری این کار را انجام دهید که آب به بخش‌های دیگر فرش نفوذ نکند. حالا مجددا با دستمال همان مراحل قبلی را انجام دهید. در این صورت لکه به صورت کامل پاک خواهد شد.

مرحله سوم

اگر هنوز لکه پاک نشده بود یا اگر لکه کمی قدیمی باشد،‌ باید از الکل سفید استفاده کرد. کافی است کمی الکل سفید را روی لکه اسپری کنید. سپس یک دستمال را روی لکه قرار داده و بردارید. چند بار این کار را امتحان کنید تا بقایای لکه پاک شود.

از بین بردن لکه بتادین از روی فرش

پاک کردن بتادین با محلول‌های مختلف

بهترین حلال برای پاک کردن بتادین آب است. اما گاهی به دلیل نوع الیاف فرش،‌ یا به دلیل کهنگی لکه،‌ به راحتی نمی‎توان آن را با آب پاک کرد. در این صورت می‌توان از مواد دیگری کمک گرفت. به جز الکل سفید که در توضیحات قبلی در مورد آن گفته شد، از استون (لاک پاک کن) هم می‌توان برای از بین بردن لک بتادین استفاده کرد. کافی است کمی استون روی لکه بریزید و صبر کنید تا تبخیر شود سپس با دستمال نم‌دار لکه را به آرامی پاک کنید.

 

استفاده از ترکیب پوست لیموترش و شکر قهوه‌ای هم برای پاک کردن لکه بتادین موثر است. به این منظور این مخلوط را روی لکه قرار داده و بعد از اندکی با دستمال پاک کنید.

 

سخن آخر

پاک کردن لکه بتادین اگر با دقت و روش درست انجام نشود،‌ ممکن است باعث تثبیت لکه یا پخش شدن آن شود. اگر فرش شما رنگ روشن دارد و لکه بتادین روی آن زیاد است،‌ بهتر است از یک قالیشویی برای پاک کردن لکه کمک بگیرید. بتادین ممکن است تا تار و پود فرش رسوخ کند. در این صورت پاک کردن آن واقعا کار آسانی نیست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *