قیمت هر فرش بر چه اساسی تعیین میشود؟ - قالیشویی چهلسی

قیمت هر فرش بر چه اساسی تعیین میشود؟


قیمت هر فرش بر چه اساسی تعیین میشود؟

قیمت فرش ها چه دستبافت چه ماشینی، به دلیل عوامل مختلفی ممکن است دچار تغییر شود. اولین و مهم ترین عامل در این مورد جنس مورد استفاده در نخ و تار و پود فرش است. همچنین قیمت فرش ها بر اساس مشخصات آن ها نیز عوض می شود به همین دلیل ممکن است فرش های مشابه با هم دارای قیمت های متفاوتی باشند. در ادامه شما را با مهم ترین عوامل تعیین کننده فرش آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت فرش

نخ مورد استفاده برای بافت

نخ مورد استفاده برای بافت فرش، علاوه بر این که بر روی مقاومت، پایداری و لطیف بودن آن تاثیر می گذارد بلکه بر روی قیمت فرش نیز به طور مستقیم اثر گذار است. برای بافت فرش از ۲ گروه الیاف طبیعی یا غیر طبیعی استفاده می کنند. ابریشم، پشم، پنبه و غیره جزو الیاف طبیعی هستند که در برای بافت فرش های دستبافت مورد استفاده قرار می گیرند و به علت تولید پایین از قیمت بالاتری برخودار هستند و استفاده کردن از آن ها در فرش ها باعث بالا رفتن قیمت فرش می شود. گروه دیگر الیاف که از آن ها برای بافت فرش های دستبافت و اغلب ماشینی استفاده می کنند، الیاف مصنوعی یا غیر طبیعی هستند که قیمت بسیار پایین تری به نسبت الیاف طبیعی دارند.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

تراکم فرش

فرش های ماشینی و دستبافت ۲ مدل تراکم طولی و عرضی دارند. تراکم عرضی یا همان شانه فرش به معنی میزان گره های فرش در هر یک متر عرض است. این میزان برای هر فرش با در نظر گرفتن نخ مورد استفاده یا دستبافت و ماشینی بودن آن ممکن است متفاوت باشد. هرچه قدر میزان تراکمی فرش بیش تر باشد، قیمت نهایی فرش نیز بالاتر خواهد رفت.

نوع بافت فرش

کل فرش های موجود در بازار یا به صورت دستبافت و یا به صورت ماشینی تولید می شوند. در هرکدام از این فرش ها نیز از الیاف و روش های بافت مختلفی استفاده می کنند که به صورت نهایی روی قیمت فرش اثر می گذارند. فرش های دستبافت هرچه قدر ساده و معمولی نیز باشد در اکثر موارد قیمت بیش تری به نسبت فرش های ماشینی دارند. از این طرف فرش های ماشینی منحصر به فرد و مخصوص که دارای طراحی و اشکال خاصی باشند و یا به صورت تابلوهای نفیس بافته شده باشند از فرش های دستبافت مشابه قیمت بالاتری خواهند داشت.

قیمت هر فرش بر چه اساسی تعیین میشود؟ - قالیشویی چهلسی

اندازه فرش

فرش ها بر اساس کاربرد خود در خانه دارای اندازه های مختلفی هستند. به صورت استاندارد فرش ها دارای اندازه های رایج ۱.۵ ، ۴ ، ۶ ، ۹،سس ۱۲ متری و غیره هستند. همین طور فرش های کناره نیز در اندازه ۲، ۳ و ۴ متری تولید می شوند. اگر فرش ها از یک نوع (دستبافت یا ماشینی) باشند با بالا رفتن اندازه، قیمت آن ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. البته به صورت معمول فرش های دستبافت بدون توجه به اندازه از فرش های ماشینی گران تر هستند.

سخن پایانی

همان طور که گفتیم عوامل مختلفی روی قیمت فرش تاثیر می گذارند که از بین آن ها به طور خلاصه می توان به نوع نخ مود استفاده برای بافت فرش، نوع بافت فرش، تراکم فرش، اندازه فرش و دیگر موارد اشاره کرد. این عوامل باعث افزایش یا کاهش قیمت یک فرش می شوند و قیمت نهایی فرش با بررسی این عوامل مشخص می شود. البته موارد دیگری مثل نو یا دست دوم بودن فرش، برند فرش، مدل نقشه، رنگ بندی فرش، طرح و اشکال فرش و موارد مشابه دیگر نیز می توانند قیمت نهایی فرش را تعیین کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *