روش های تشخیص فرش تقلبی

روش های تشخیص فرش تقلبی


همان‌طور که می‌دانید فرش جزء مهمی در دکوراسیون خانه تمام مردم ایران است و در انواع مختلف تولید می‌شود.

اما امروزه با زیاد شدن فروشگاه‌های فرش یکی از دغدغه‌های مردم تشخیص فرش اصلی از تقلبی است. برای تشخیص فرش اصل نکات زیادی وجود دارد که در هنگام خرید باید به آن‌ها توجه کرد.

در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به تعدادی از روش های تشخیص فرش تقلبی از اصل اشاره کنیم و بتوانید با کمک آن‌ها خرید مطمئنی داشته باشید.

خرید از برند اصل

فرش ماشینی نیز مانند بسیاری از اجناس دیگر برندهای متفاوت زیادی در بازار دارد. یکی از بهترین راه‌ها برای خرید فرش اصل، انتخاب یک برند معروف و شناخته شده است. در این صورت احتمال باکیفیت بودن و اصل بودن فرش شما بیشتر از مواقعی است که از برند ناشناس خرید می‌کنید.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

بررسی شناسنامه فرش

یکی از مهمترین نکات در تشخیص فرش اصل داشتن شناسنامه فرش است. شناسنامه فرش را معمولا می‌توانید در پشت فرش مشاهده کنید. اگر فرش مورد نظر شما دارای شناسنامه باشد و نامی روی آن درج شده باشد، تا حد قابل توجهی می‌توانید از اصل بودن فرش مطمئن شوید.

شانه و تراکم فرش

نکته بعدی که حتما باید به آن توجه کنید شانه و تراکم فرش است. شانه را به این شکل می‌توان تعریف کرد که به تعداد گره‌های بافته شده در یک متر از عرض فرش شانه می‌گویند که برخی از افراد آن را با نام تراکم عرضی نیز می‌شناسند. شانه‌های رایج در بازار فرش فروشی عبارت هستند از: ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه.

برای تعریف تراکم طولی نیز به تعداد ریشه‌های بافته شده در یک متر از طول فرش، تراکم طولی می‌گویند. تراکم‌های رایج در بازار را باید تراکم ۲۵۵۰، تراکم ۲۷۰۰، تراکم ۳۰۰۰ و تراکم ۳۶۰۰ معرفی کنیم.

روش های تشخیص فرش تقلبی

بهترین شانه و تراکم برای فرش

هر چقدر فرش ماشینی شانه بیشتری داشته باشد، ریزنقش‌تر است و به فرش دست‌بافت نیز شباهت بیشتری دارد.

از طرفی هر چقدر تراکم فرش ماشینی بیشتر باشد، فشردگی فرش افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه دوام و استحکام فرش بالاتر می‌رود. بنابراین برای خرید یک فرش باکیفیت و بادوام بهتر است فرشی را انتخاب کنید که از شانه و تراکم بالایی برخوردار باشد.

پرز ندادن فرش ماشینی

یکی دیگر از نشانه‌های فرش ماشینی اصل پرز ندادن آن است. فرش‌های تقلبی به‌دلیل استفاده از الیاف نامرغوب پرزدهی

زیادی دارند و خیلی راحت بوی نفت را می‌توانید از آن‌ها استشمام کنید.

برای بافت تمام فرش‌های ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده می‌شود که بالاترین درجه کیفیت برای الیاف اکریلیک است.

بنابراین فرش ماشینی را که با الیفاف اکریلیک بافته شده باشد، فرش اصل می‌نامند. به این علت که نخ اکریلیک نسبت به دیگر الیاف مصنوعی مانند نخ پلی استر دوام و قیمت بالاتری دارد و پرز نیز نمی‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *