رنگ آمیزی نقشه با زمینه سرمه ای، لاکی و کرم - قالیشویی چلسی

رنگ آمیزی نقشه با زمینه سرمه ای، لاکی و کرم


رنگ آمیزی نقشه در صنعت فرش از اهمیت بالایی برخوردار بوده و سهم عمده‌ای در تولید نمونه‌های فرش مرغوب و باکیفیت دارد. موارد نظیر اولویت بندی انتخاب رنگ و رنگ‌آمیزی گل‌های اصلی و ایجاد فاصله لازم رنگی بین آنها و حاشیه از جمله نکات مهمی است که در این موضوع باید رعایت شود.در این مطلب به موضوع رنگ آمیزی نقشه با زمینه سرمه ای، لاکی و کرم می‌پردازیم.با ما در مطالعه متن همراه شوید.

رنگ آمیزی نقشه و اصولی که باید رعایت کرد…

رنگ آمیزی نقشه از مهم‌ترین بخش‌های طراحی و رنگ‌آمیزی در پروسه تهیه فرش است. با آنکه ظاهر بسیاری از کارهای نقشه و پخش رنگ بر روی طرح یکسان به‌نظر می‌رسد، اما در واقع هر یک دارای اصول و ریزه‌کاری‌هایی است که بدون رعایت آنها نمی‌توان انتظار یک طرح قوی و به‌دنبال آن بافتی جذاب را داشت.

اولویت در رنگ آمیزی گل‌های اصلی و عدم همسانی رنگ گل‌های حاشیه با اصلی برای پیشگیری از تداخل اصلی‌ترین این موارد است. بدون مراعات این بخش نقوش ریز و هنرمندانه‌ای که بر روی نقشه طرح شده‌اند از وضوح کافی برخوردار نبوده و در نهایت حتی با وجود بافت صحیح و ظریف، فرشی با دقت بالا و تمایز کافی نخواهیم داشت.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

زمینه سرمه ای، لاکی و کرم در فرش ایرانی…

انتخاب رنگ زمینه در فرش ایرانی نقش مهمی داشته و از جهاتی تعیین گننده گام‌های بعدی در پروسه طراحی و بافت است. بر این اساس و با انتخاب و رنگ آمیزی نقشه با این رنگ‌ها، از تاثیر آنها بر سایر بخش‌ها استفاده کرده و فرشی با ویژگی‌های خاص خواهیم داشت. به کارگیری رنگ‌های سرمه ای، لاکی و کرم در فرش ایرانی از وجوه تمایزی است که زیبایی این فرش را جهانی کرده و آن را از امتیاز خاص بودن برخوردار نموده است.

نکات مهم در رنگ آمیزی نقشه کدامند؟

  •  عدم کاربرد رنگ زمینه برای رنگ نمودن و نقطه کردن گل‌های خارج یعنی گل‌هایی که با زمینه تداخل می‌یابند.
  •  تقسیم بندی رنگ‌ها با رعایت میزان پراکندگی متعادل در سطح نقشه برای اجرای کار به صورت یکدست و کامل صورت می‌گیرد.
  • اولویت اول رنگ زدن گل‌های اصلی است و در مرحله بعد باید گل‌های دیگر نقشه رنگ زده شوند. در این مورد حتی انتخاب رنگ گل‌های اصلی نیز باید قبل از سایر گل‌های طرح صورت گیرد.
رنگ آمیزی نقشه با زمینه سرمه ای، لاکی و کرم - قالیشویی چلسی
  •  به کارگیری دقت و توجه بالا در انتخاب و کنار هم قرار دادن رنگ‌ها و هم‌چنین انتخاب رنگ برای نقطه‌ها برای داشتن یک طرح جامع و منسجم لازم است.
  •  تنوع رنگ زمینه انواع فرش‌ ایرانی شامل سرمه‌ای، لاکی، کرم، مسی و انتخاب رنگ بر اساس رعایت رنگ زمینه صورت می‌گیرد.
  •  ترکیب و تقسیم‌بندی ذهنی گل‌های قبل از رنگ کردن در صورت شلوغی طرح فرش، به این شکل که تعدادی از گل‌ها محوتر و ملایم‌تر باشند تا سایر گل‌ها بیشتر و بهتر به چشم بیایند.

سخن آخر

در اجرای طرح فرش و رنگ آمیزی نقشه با زمینه سرمه ای، لاکی و کرم، لازم است از تداخل رنگ و نقش تا حد ممکن جلوگیری شود. برای مثال گل‌های طرح شاه عباسی را می‌توان با انتخاب رنگ‌های سرد و گرم و قرار دادن آنها در جای مناسب از یکدیگر تفکیک نموده و از به هم ریختگی و تداخل طرح جلوگیری نمود.کاربرد زمینه سرمه ای، لاکی و کرم نیز بر زیبایی این طرح‌ها افزوده و فرش ایرانی را به اوج رسانده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *