قالب‌های نقوش ایرانی - قالیشویی چلسی

قالب‌های نقوش ایرانی


قالب‌های نقوش ایرانی

فرش ایرانی در تمامی دنیا به عنوان یکی از خاص‌ترین صنایع دستی ما شناخته می‌شود. اهمیت و ارزش این فرش به خاطر مجموعه‌ای از جذابیت‌ها است که در تار و پود فرش تجلی پیدا می کند. همان‌قدر که بافت و رنگ فرش تاثیر زیادی در جلب توجه مخاطب دارد، نقش‌های خاص فرش های ایرانی هم در نوع خود کم‌نظیر و متفاوتند. در صنعت فرش‌بافی، قالب‌های مشخصی برای نقش‌های فرش وجود دارد که با توجه به آن‌ها این فرش‌ها بافته می‌شوند. در ادامه در مورد قالب‌های نقوش فرش ایرانی خواهیم گفت.

نقوش اسلیمی

نقش اسلیمی یکی از خاص‌ترین و مشهورترین نقش‌های فرش ایرانی است. این نقش‌ها را در صنایع دستی دیگر و در هنر معماری هم می‌بینیم. طرح اسلیمی از کلمه اسلامی می‌آید اما تاریخ آن به پیش از اسلام بازمی‌گردد. این نقش‌ها دارای خطوط هندسی هستند. قرینه و خطوط صاف در این نوع طرح امضای آن است.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

نقوش ختایی

نقش‌‌های ختایی در بسیاری از فرش‌های ایرانی دیده می‌شوند. تمرکز در این نقش‌ها بیشتر روی گل‌ها است. انواع گل با گلبرگ‌های مختلف در این نوع فرش دیده می‌شوند. نقش‌های ختایی را از زمان هخامنشیان در فرش‌های ایرانی می‌بینیم. این نقش‌ها گاهی تبدیل به طرح‌های انتزاعی هم می‌شود.

نقش‌های محرابی

نقشه های محرابی دارای یک پیشینه مذهبی هستند. معمولا یک محراب به صورت بزرگ در میان این نقشه دیده می‌شود. در داخل این نقش محراب،‌ از طرح گل ها و حیوانات استفاده می کنند. احتمالا فرش‌هایی با این طرح را زیاد در بازار دیده‌اید.

نقشه شکارگاه

طرح نقشه شکارگاه کاملا مشخص است. تصویری از یک جنگل با جزییات کامل و افراد شکارچی که به دنبال حیوانات هستند. رنگ در این نقشه‌ها سهم بسیار مهمی دارد.

نقش بته جقه

طرح بته جقه به عنوان یکی از مشهورترین نقش‌های فرش ایرانی شناخته می‌شود. در این نقش،‌ انواع بته جقه در سایزهای مختلف را در فرش می‌بینیم.

قالب‌های نقوش ایرانی

نقشه ماهی

این نقشه که بیشتر در فرش‌های تبریز دیده می‌شود، تکراری از طرح‌های کوچک است که به صورت غیر قرینه در فرش پخش شده‌اند. این طرح حالتی شبیه به فرم ماهی دارد و تنوع رنگی زیادی در آن دیده نمی‌شود.

نقشه قشقایی

طرح قشقایی مربوط به مردمان ایل قشقایی است. در این نقشه‌ها هم طرح گل و پرندگان دیده می‌شود و هم طرح‌های هندسی. نکته متمایز این فرش‌ها رنگ‌های خاص این نوع فرش است. ترکیبی از رنگ‌های شاد در این فرش‌ها به جذابیت آن‌ها افزوده است.

نقشه افشان

این نوع نقشه هم ترکیبی از نقش‌های ختایی و اسلیمی است. یعنی هم گل و گیاه و هم خطوط اسلیمی را در این نوع نقشه می‌توان دید. این نقشه هم معمولا دارای قرینه نیست و طرح‌ها در تمام فرش پخش شده اند.

نقشه شاه عباسی

این نقشه یکی از مشهورترین نقشه‌های فرش ایرانی است. در این نوع نقش، معمولا یک گل بزرگ در وسط فرش قرار دارد و باقی جزییات از آن منشعب می‌شود. در نقشه‌های شاه عباسی قرینه هم دیده می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *