تفسیر نقوش فرش - قالیشویی چلسی

تفسیر نقوش فرش


یکی از هنرهای قدیمی و اصیل ایرانی، هنر فرش‌بافی است که این روزها طرفداران ویژه‌ای دارد. در بافت فرش ایرانی طرح‌ها و نقشه‌ها مطابق اصول خاصی بافته می‌شوند و هر کدام معنایی دارند. در این مطلب شما را با تفسیر نقوش فرش آشنا می‌کنیم، با ما همراه باشید و با راز و رمزهای فرش دستبافت آشنا شوید.

تفسیر نقش طوطی در فرش دستبافت

اگر به حاشیه‌ی فرش‌های دستبافت و اصیل ایرانی نگاه کنید با نقش طوطی روی آن مواجه می‌شوید. طوطی در هنر فرش بافی مفهوم دارد و با عنوان یک پرنده شجاع که می‌تواند از انسان محافظت کند وارد نقوش قالی شده است.

تفسیر نقش سگ روی فرش

در گذشته مردم به حفاظت از خطر اهمیت زیادی می‌دادند، به همین دلیل یکی از باورهای عامیانه این بود که اگر در حاشیه‌ی فرش بخوابند از خطر محافظت می‌شوند. در همین راستا از طرح‌هایی در حاشیه‌ی فرش استفاده می‌کردند که به آن‌ها احساس امنیت بدهد.
یکی از همین طرح‌ها، سگ بود. سگ در فرهنگ فرش‌بافی نماد حفاظت، اعتماد و دفاع تلقی می‌شد و مردم سعی می‌کردند این جلوه‌ی بصری را وارد نقشه‌ی قالی کنند.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

تفسیر نقش مثلث در فرش

در گذشته مردم علت واقعی رخدادهای طبیعی را نمی‌دانستند، به همین خاطر سعی می‌کردند اتفاقات را به یک عامل ماورایی یا نیروهای اهریمنی ربط بدهند. طرح مثلث که معمولاً در حاشیه‌ی فرش‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، به آن‌ها این پیام را می‌داد که از دسترس نیروهای اهریمنی در امان هستند. هنوز هم استفاده از طرح مثلث در فرش‌های دستبافت عشایری رایج است.

نقش لوزی در فرش دستبافت

در ادامه تفسیر نقوش فرش باید به یکی از پرکاربردترین نقوشی که در فرش‌های دستبافت مورد استفاده قرار می‌گیرد، یعنی طرح لوزی اشاره کنیم. طرح لوزی با نماد حفاظت از چشم زخم در فرش‌های دستبافت مورد استفاده قرار می‌گرفت.

نقش چهارپاره روی فرش

نقش چهار پاره یک گل چهارپر است که به عنوان تمثیلی از چهر عنصر اصلی یعنی باد، آب، هوا، خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفسیر نقش طاووس

در دنیای واقعی طاووس را به زیبایی می‌شناسیم، اما وقتی طرح طاووس روی فرش زده می‌شود معنای سحر و فریبندگی می‌دهد.

تفسیر نقش درخت

یکی از طرح‌های پرکاربرد روی فرش‌های دستبافت مربوط به طرح درخت و درختچه است. این طرح نماد زندگی است و نشان دهنده‌ی شادابی است.

تفسیر نقوش فرش - قالیشویی چلسی

قالیشوئی چلسی انواع خدمات شستن فرش دستبافت و ماشینی، موکت و تابلو فرش را با بهترین کیفیت و در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌دهد. علاوه بر این می‌توانید از کارکنان قالیشوئی بخواهید برای شستن مبلمان استیل یا راحتی و تشک خوشخواب تک نفره و دو نفره در محل حاضر شوند و با استفاده از بهترین و مرغوب‌ترین شوینده‌ها خدمات مورد نیاز را به شما ارائه کنند.
برای تماس با قالیشوئی با شماره تلفن ۰۲۶۳۴۵۲۴۰۳۰ یا ۰۲۶۳۲۷۱۴۰۳۰ تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *