نحوه شستشوی فرش برجسته

نحوه شستشوی فرش برجسته


روش شستشوی فرش طرح برجسته

فرش‌های طرح برجسته، نوع خاصی از فرش هستند که در بافت آن‌ها،‌ بعضی قسمت‌ها بافت بلندتری دارند و برجسته نشان داده می‌شوند. این فرش‌ها هم به صورت دست‌بافت و هم ماشینی بافته می‌شوند. این فرش‌ها با الیاف خاص و با سبک خاصی بافته می‌شوند. چله فرش‌های با طرح برجسته به صورتی است که طرح به صورت برجسته روی آن نقش زده می‌شود. این نوع فرش هم نگهداری خاصی را می‌طلبد و هم باید به روش خاصی شستشو شود.

ویژگی‌های فرش با طرح برجسته

فرش‌های طرح برجسته با الیافی از جنس هایبالک و آکرولیک بافته می‌شوند. این فرش‌ها به دلیل داشتن بافت برجسته در بعضی قسمت‌ها، بیشتر در معرض گرد و غبار قرار می‌گیرند. معمولا ذرات گرد و غبار در کناره‌ها و درون این بخش برجسته بیشتر می‌ماند. به همین دلیل باید این فرش‌ها را با دقت بیشتر جارو کرد. بهتر است برای جارو کردن فرش گل برجسته، از کشش کمتر جارو برقی استفاده کرد.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

این فرش‌ها معمولا ضخامت کمتری نسبت به فرش‌های معمولی دارند. به همین دلیل نباید وسایل سنگین یا پایه‌های تیز را روی آن قرار داد. نکته مهم دیگر این است که این فرش‌ها را نباید شامپو زد. اصولا شامپوی فرش نسبت به باقی مواد شوینده، ضرر کمتری برای فرش دارد. اما باز هم برای فرش‌های طرح برجسته بهتر است در خانه از هیچ ماده‌ای استفاده نکنیم. ممکن است مقداری از مواد شوینده یا حتی رطوبت آب در کنار گل‌ها باقی بماند و به مرور باعث خراب شدن بافت فرش شود.

روش شستشوی فرش طرح برجسته

این فرش‌ها باید با دقت بیشتری شسته شوند. به طور کلی انواع مختلف فرش دست‌بافت بهتر است در خانه شسته نشوند. چون ممکن است رنگ‌ها در هم مخلوط شوند. فرش ماشینی را راحت‌تر می‌توان در خانه شست. اما در مورد فرش‌های طرح برجسته چون این فرش‌ها با متریال خاصی بافته می‌شوند بهتر است در خانه شسته نشوند. استفاده از مواد شوینده مختلف می‌تواند باعث آسیب به بافت فرش شود. از طرفی ممکن است پهن کردن این فرش‌ها روی موزاییک، سنگ یا سطوح ناهموار باعث ایجاد سوراخ در فرش شود. به علاوه با پهن کردن این فرش‌ها در آفتاب به منظور خشک کردن، رنگ آن‌ها ممکن است به مرور کمرنگ شود.

نحوه شستشوی فرش برجسته

به همین دلیل برای شستن این فرش‌ها باید به قالی‌شویی‌های معتبر مراجعه کرد. فرش‌های گل برجسته باید به خوبی خشک شوند تا باقی ماندن آب در گل‌ها و قسمت‌های برجسته آن‌ها باعث فرسوده شدن فرش نشود. در قالی‌شویی‌ها این فرش‌ها با دستگاه‌های خاصی خشک می‌شوند و به همین دلیل هیچ رطوبتی روی آن باقی نخواهد ماند.
در خانه اگر یک لکه محدود روی فرش ایجاد شود با یک دستمال نرم و مرطوب و با استفاده از موادی که حلال آن لکه هستند، به آرامی پاک کرد. چون بعضی لکه‌ها اگر مدت زیادی روی فرش بماند ممکن است دیگر به راحتی پاک نشود. اما باید مراقب بود که آب روی سطح فرش باقی نماند.

کلام آخر

فرش‌های طرح برجسته، کیفیت بافت متفاوت و طرح‌های گوناگونی دارند. نگهداری از این فرش‌ها هم باید با دقت بیشتری انجام شود تا عمر فرش بیشتر شود. به همین دلیل بهتر است از شستن این فرش‌ها در خانه خودداری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *