نحوه تشخیص فرش ابریشم طبیعی و مصنوعی

نحوه تشخیص فرش ابریشم طبیعی و مصنوعی


فرش ابریشم طبیعی در مقایسه با سایر نمونه‌های فرش و انواع تهیه شده از ابریشم مصنوعی، از قیمت و ارزش کمتری برخوردار است. اما به‌دلیل جلوه ظاهری و درخشش تارهای مصنوعی ابریشم، در مواردی به جای نمونه طبیعی به مشتریان عرضه می‌شود. اما در دراز مدت این جلوه را حفظ نمی‌کند و شما در عمل از این معامله ضرر خواهید کرد!

برای تشخیص این دو از هم، راه و روش‌هایی وجود دارد که در این مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

در این نوشتار هم چنین می‌خوانیم:

  • از انواع فرش ابریشم طبیعی و مصنوعی چه می‌دانیم؟
  • روش تشخیص فرش ابریشم طبیعی از مصنوعی چیست؟

با ما در مطالعه این نوشتار همراه شوید.

فرش ابریشم طبیعی: جلوه‌گاه هنر اصیل قالیبافی!

فرش ابریشم را می‌توان به‌جرات هنری اصیل، ماندگار و بی‌نظیر دانست. کلیه مراحل تهیه این بافته هنر دشوار و پرهزینه بوده و فرش تولید شده از این الیاف ارزش زیادی دارد.

اما هنگامی که از کاربرد الیاف و تارهای طبیعی ابریشم در بافت فرش سخن می‌گوئیم، این ارزش صدچندان شده و دشواری های تهیه و فراوری تارهای ابریشم طبیعی نیز به آن افزوده می‌شود.

پس به‌جاست فراموش نکنیم که با وجود ارزش و جلوه ظاهری بسیار زیبای ابریشم مصنوعی، فرش ابریشم طبیعی از قیمت و اصالت متمایزی برخوردار است.

همین موضوع باعث شده تشخیص این نوع فرش از نمونه‌های بافته شده با ابریشم مصنوعی، به نوبه خود مهارتی ارزشمند و کاربردی به‌شمار آید.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

چگونه مطمئن شویم یک فرش از ابریشم طبیعی تهیه شده؟

راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که در این مطلب به ۴ مورد از آنها می‌پردازیم:

  • سوزاندن الیاف: این روش از دیرباز شناخته‌شده‌ترین و قطعی‌ترین شیوه برای تشخیص ابریشم طبیعی از مصنوعی است. الیاف طبیعی ابریشم از جنس پروتئین هستند. این ماده هنگام سوختن مچاله شده و بویی شبیه به موی سوخته می‌دهد. چون ماهیت ماده سازنده آن با تار مو یکی است. اما الیاف به‌کار رفته در بافت فرش با ابریشم مصنوعی، در برابر سوختن به پودر تبدیل شده و بوی کاغذ سوخته یا چیزی شبیه به آن خواهد داد.
  • روش دستی: لمس و مالش تار ابریشم یا فرش ابریشم طبیعی ایجاد گرما می‌کند، در حالی‌که نمونه‌های مصنوعی چنین حالتی ندارند.
  • روش شیمیایی: الیاف طبیعی ابریشم در ترکیب با سولفات مس حل می‌شوند. اما همین محلول بر ابریشم مصنوعی اثری ندارد.
  • روش حرفه‌ای: یک شیوه خاص نیز بین اهل فن برای تشخیص دستبافت‌های ابریشم طبیعی وجود دارد. به این ترتیب که بخشی از آن را از حلقه عبور می‌دهند. این کار به دلیل لغزندگی بالای ابریشم و بافته‌های طبیعی آن بسیار آسان انجام می‌شود. اما در مواردی که ابریشم مصنوعی باشد انجام این کار با دشواری روبرو خواهد شد.

البته توجه به جو بازار و شرایط خاص آن هم در این مورد بسیار مهم است. برای مثال در کشورهایی که بازار آنها از نظر اعتبار فروش کالای اصیل زیر سوال است، حساسیت بیشتر در مورد تشخیص فرش ابریشم بافته شده ار تار ابریشم طبیعی بسیار منطقی است!

نحوه تشخیص فرش ابریشم طبیعی و مصنوعی

سخن آخر

اگر قصد دارید فرش ابریشم طبیعی تهیه کنید، پیشنهاد می‌کنیم ضمن مراجعه به مراکز فروش و نمایشگاه‌های معتبر عرضه کننده این محصولات، با انجام آزمایشات گفته شده در این مطلب، از اصالت و صحت کالایی که می‌خرید مطمئن شوید.

البته همه این روش‌ها مستلزم این است که بتوانید فروشنده را متقاعد کنید یک تار از فرش را جدا کرده و در اختیار شما بگذارد! اما روش لمسی نیاز به این گزینه ندارد و شما می‌توانید با لمس سطح فرش بافته شده نیز به اصالت آن پی ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *