نحوه دارکشی فرش

نحوه دارکشی فرش


حفظ ساختار فرش و ظاهر زیبای آن به عوامل متعددی بستگی دارد. این مورد به خصوص در مورد فرش­های دستباف به نحو حساس­تری انجام می­شود. انتخاب مواد اولیه، دقت در روند بافت قالی، چله­کشی فرش، شیرازه دوزی و … . دارکشی فرش نیز یکی از مراحل نهایی بعد از تکمیل بافت فرش است که به تثبیت و حفظ ظاهر طبیعی فرش کمک می­کند و اگر به روش اصولی انجام شود فرش ظاهر زیبایی در طول مصرف خواهد داشت.

در ادمه مطلب در رابطه با نحوه دارکشی فرش و مراحل آن مطالب بیشتری خواهیم خواند. با قالیشویی چلسی همراه باشید.

مراحل و روش­های دارکشی فرش

دارکشی فرش به روش­ها مختلفی قابل انجام است که در هر کدام از آن­ها مراحل مختلفی قابل انجام است. در ادامه به توضیح سه روش مختلف دارکشی و مراحل هر یک خواهیم پرداخت.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

  • دارکشی لولایی

یکی از روش­های قدیمی رفع کجی فرش، دارکشی لولایی است. دستگاه دارکشی لولایی از دو سری الوار تشکیل شده است که یکی از آن­ها در طول دارکشی ثابت باقی می­ماند و دیگری در حول صفحه فلزی ثابت می­چرخد. از این روش بیشتر در کارگاه­های سنتی فرش­بافی استفاده می­شود. در این روش، فرش را بر روی الوارها کنار هم چیده و میخکوب می­کنند و سپس با کشیدن فرش، فرم اصلی آن را به فرش بازمی­گردانند.

  • دارکشی پرسی

این روش به نسبت روش قبلی جدید و مدرن است و در آن برخلاف روش قبل از میخ و تخته استفاده نمی­شود. مکانیسم دستگاه پرسی به صورت نگه داشتن و کشیدن فرش است و در آن طبق محاسبات انجام شده فرش تا چند روز در دستگاه باقی می­ماند. دستگاه دارکشی پرسی کاملا فلزی است و از آن جا که به صورت ایستاده طراحی شده است بر روی پایه­های قابل تنظیم قرار گرفته است؛ به این صورت که کابر دستگاه متناسب با ارتفاع فرش و قد خود می­تواند دستگاه را تنظیم کند.

  • دارکشی قلاب کش

در روش دارکشی قلاب کش ابتدا میزان کجی فرش توسط کارشناسان کارگاه قالی بافی تعیین و مشخص می­شود. سپس با دسته دسته کردن سرچله فرش، برای دارکشی می­توان به دو صورت عمل کرد. دسته های ایجاد شده را یکی در میان روی خواب فرش قرار داده و سپس یک میلگرد فلزی به نام سیخو را بین آن­ها قرار می­دهند. در روش دوم دسته­های زوج و فرد را با ارتفاع یکسان گره زده و سپس سیخو را از بین آن­ها عبور می­دهند.

نحوه دارکشی فرش

قالیشویی چلسی

کارخانه قالیشویی چلسی با ۱۵ سال سابقه کار حرفه­ای و عضو رسمی اتحادیه قالیشویی کرج دارای کادری آموزش دیده و مجرب است و تمامی فرایند شستوشو و رفوگری فرش در این مرکز با نظارت مستقیم کارشناسان صنایع دستی فرش صورت می­گیرد.

   این قالیشویی دارای سرویس ویژه به تمامی مناطق کرج می باشد. فرقی ندارد ساکن کدام محله و یا منطقه شهر کرج یا استان البرز باشید، کارخانه چلسی کرج بهترین و سریع ترین سرویس دهی را به همشهریان محترم ارائه می­دهد. برای ارتباط با ما و ثبت سفارش خود می­توانید به دو طریق ثبت آنلاین خدمات مورد نظر خود در وبسایت قالیشویی چلسی و یا تماس با کارشناسان ما اقدام نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *