حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که هنگامی که فرش نو و تازه ای می خرید، پرز های فرش خاطر شما را مکدر می کند و در ماه های اولیه پس از خرید فرش نو، با این مسوله دست و پنجه نرم می کنید. باید گفت که هیچ راه سریعی برای از بین بردن پرز های فرش وجود ندارد و شما می توانید با رعایت و انجام یک سری نکات که در ادامه خواهیم گفت در عرض مدت چند ماه، پرز ها را از بین ببرید.

عامل به وجود آمدن پرز فرش

  • هنگام تولید فرش

هر دو نوع فرش های دستباف و فرش های ماشینی پرز می دهند اما میزان پرز دهی فرش های ماشینی بیشتر از دستباف می باشد که دلیل این امر می تواند به شرایط و عوامل موثر در تولید فرش باشد. اگر دستگاه های ریسندگی به درستی بررسی و تنظیم نشوند، امکان تاب صحیح نخ ها صورت نمی گیرد که هنگام استفاده از فرش سبب پرز دهی می شود. همچنین در فرش های ماشینی به دلیل خواب بهتر در فرش ها از عمل آهار زنی استفاده می کنند که برخی از الیاف ها (رشته های نخ) به دلیل بلندتر بودن نسبت به سایر الیاف ها، در آهارزنی نهار نشده و باعث پرز فرش می شوند.

<h3>قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش</h3>

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

  • فرسایش فرش

یکی دیگر از دلایل پرزدهی فرش، فرسایش فرش می باشد که به علت پا خوردن فرش در مدت زمان زیاد به وجود می آید.

  • تعداد شانه فرش و تراکم آن

عامل مهم دیگر در میزان پرزهای فرش میزان و تعداد تراکم و شانه فرش می باشد. هرچقدر میزان تراکم و شانه فرش بیشتر باشد، پرز دهی فرش کمتر است.

  • کیفیت الیاف فرش

از دیگر عوامل موثر و مهم در پرزدهی می توان به کیفیت الیاف به کار رفته در فرش اشاره نمود. هرچه الیاف بی کیفیت تر باشد، پرزدهی بیشتر خواهد بود. گونه ای از الیاف در صنعت فرش ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد که به آن الیاف اکریلیک می گویند، با توجه به اینکه اینگونه از الیاف سبب بالا رفت عمو فرش می گردد اما نسبت به سایر الیاف ها پرز بیشتری دارد.

shiraze

چگونه پرز فرش را از بین ببریم؟

یکی از بهترین روش های از بین بردن پرز فرش جارو زدن است. جارو دستی می تواند گزینه مناسبی باشد اما برای پرزگیری بیشتر بهتر است که جارو دستی را خیس نمایید. اگر به جارو دستی دسترسی ندارید، می توانید با رعایت اصول جاروکشی، از جاروبرقی استفاده کنید. بعضی افراد از فرچه نیز برای از بین بردن فرش ها استفاده می کنند که برای پرزگیری بیشتر، بهتر است فرچه را خیس کنید.

یکی دیگر از روش های از بین بردن پرز فرش، استفاده از دستمالی است که مرطوب شده باشد.

دستگاه هایی با عنوان پرزگیر تولید شده اند که برای از بین بردن پرز های فرش، می توانید از این دستگاه ها استفاده کنید.

فرش های دستباف به علت اینکه ظرافت بیشتری نسبت به فرش های ماشینی دارند، حتما در موارد استفاده از فرچه و دستمال، به آرامی و با احتیاط عمل کنید. ضمنا به هیچ وجه از آب گرم برای این کار استفاده نکنید.

اگر به هر دلیلی پرز های فرش از بین نرفت و یا حوصله انجام موارد بالا را نداشتید، می توانید از قالیشویی چلسی برای از بین بردن پرز ها کمک بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *