شیرازه دوزی فرش

شیرازه دوزی فرش


ساختار فرش، برخلاف نظر افراد غیر متخصص و نا آشنا به فن فرش بافی، بسیار پیچیده است. در پشت آنچه که ما از ظاهر ساده و زیبای فرش­ها می­بینیم عوامل زیادی وجود دارد که نتیجه آن ساختار مقاوم و پیوسته فرش شده است. یکی از عوامل مهم در حفظ قوام پایداری فرش، شیرازه آن است.

شیرازه در معنای لغوی، به معنی دوختن و به هم پیوستن اوراق یک دفتر، رساله و … با موادی مانند ابریشم یا غیره از دو سو است. در صنایع دستی قالی بافی، شیرازه یا کنارپیچ نوارهای طولی دو طرف فرش است که در اصطلاح عامه معمولا به آن لبه فرش هم می­گویند.

در ادامه مطلب با قالیشویی چلسی، نکاتی راجع به مراحل و نحوه شیرازه دوزی فرش خواهیم خواند. اگر می­خواهید اطلاعات بیشتری راجع به شیرازه فرش­های خود بدانید، با این مطلب تا انتها همراه باشید.

روش­های مختلف شیرازه دوزی

شیرازه دوزی فرش یا لبه دوزی فرش به سه روش انجام می­شود. روش شیرازه دوزی متصل، منفصل و شیرازه دوزی حصیری. ابزارهای این کار که به طور عمده در کارگاه­های فرش­بافی دیده می­شود سوزن و نخ چرم­دوزی است.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

شیرازه دوزی منفصل

در این روش در ابتدا قالی را روی زمین پهن و سپس کناره­های آن را با قیچی تمیز و صاف می­کنند و در مرحله بعد با سوزن و نخ مناسب – با توجه به رج شمار قالی- شیرازه به فرش دوخته می­شود. شیرازه مخصوص روش منفصل، به صورت آماده در بازر موجود است و می­توان آن را به صورت متری و عمده تهیه نمود. این روش شیرازه دوزی بیشتر برای فرش­هایی به کار می­رود قسمت ساده بافت آن­ها کم است؛ مانند قالی­های شیراز و تبریز.

شیرازه دوزی حصیری

تفاوت این روش با شیرازه دوزی منفصل آن است که شیرازه فرش در این روش از پیش تهیه می­شود و سپس مطابق با روش منفصل آن را  بر روی قالی می­دوزند. این نوع شیرازه دوزی بیشتر در مناطق روستایی، عشایری و  قشقایی استفاده می­شود.

شیرازه دوزی متصل

این روش شیرازه دوزی برای فرش هایی استفاده می شود که قسمت ساده بافت آن­ها پهن باشد. در این روش متخصصین و استادکاران فرش، قالی را پهن می­کنند و از قسمت کنار قالی در جهت عکس خواب فرش دو میخ با فاصله طولی در کنار لبه ها در دو طرف قالی تعبیه می کنند و در مرحله بعد نخ چله مناسب رجشمار قالی را به آنها متصل و شیرازه دوزی را انجام میدهند.

شیرازه دوزی فرش

قالیشویی چلسی

صرف نظر آن که شستوشوی فرش و ترمیم آن فرایندی زمان­بر و کاملا تخصصی است؛ قالیشویی و نظافت فرش و ترمیم آن  از جمله امورات مربوط به منزل است، که همه ما در طول سال با آن سرو کار داریم؛ اما مشغله­های زندگی روزمره و عدم وجود فرصت و حتی جای کافی برای شستوشوی فرش­ها، همگی ما را ناچار از انتخاب یک قالیشویی خوب برای شستشوی عالی و دقیق فرش و یا ترمیم و رفوگری قالی منزل خود کرده است.

   قالیشویی چلسی به عنوان قالیشویی حرفه­ای فعال در کرج، توانسته است با آموزش پرسنل خود اقدامی مهم در این راستا برای بهبود کیفیت خدمات خود ارائه دهد. برای دریافت مشاوره و ثبت سفارش، می­توانید با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *