پرداخت فرش دستباف

پرداخت فرش دستباف


فرآیند تولید فرش‌های دستباف بسیار پیچیده است. یکی از عملیاتی که دو مرتبه در فرآیند تولید فرش دستباف انجام می‌شود، پررزنی یا پرداخت نام دارد. پرداخت فرش دستباف یک‌بار در حین بافت و مرتبه دیگر بعد از پایان بافت انجام می‌گیرد.

پرداخت و پررزنی فرش یکی از خدماتی محسوب می‌شود که اکثر قالیشویی‌ها آن را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. در ادامه می‌خواهیم پیرامون نحوه انجام و وسایل مورد نیاز آن اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

پرداخت فرش در حین و بعد از بافت

در شهرهایی مانند اراک، اصفهان، آذربایجان، قم و سایر شهرهای معروفی که با صنعت فرش دستباف خود شناخته می‌شوند، پرززنی، روگیری یا همان پرداخت فرش دستباف در حین بافتن انجام می‌گیرد. یعنی زمانی که بافنده ۲ الی ۴ رج بافت، به سراغ پرززنی می‌رود.

البته پرداخت فرش در حین بافت دو مزیت دارد که به شرح زیر هستند:

  • بافنده می‌تواند با طرح و نقش ارتباط عاطفی برقرار کند.
  • غلط‌بافی فرش مشخص می‌شود و بافنده می‌تواند آن را رفع کند.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

زمانی که بافت به پایان می‌رسد و تارهای چله قیچی می‌شوند، فرش دستباف روی زمین پهن خواهد شد تا عملیات پرداخت و پرززنی انجام بگیرد. طی این فرآیند، پرزهای بلند توسط قیچی‌های مخصوص یا دستگاه تراش برقی کوتاه می‌شوند.

معمولا فرش دستباف مناطق گوناگون در کنار رنگ، طرح، نوع بافت، تعداد و نوع گره، اندازه ریشه، تعداد پود و سایر موارد، با ارتفاق پرز هم شناخته می‌شوند. بنابراین اگر پرداخت فرش دستباف توسط شخص حرفه‌ای انجام نشود، کیفیت و ارزش فرش به‌شدت افت خواهد کرد.

معرفی روش‌های پرداخت فرش

همان‌طور که گفته شد، برای پرداخت فرش به قیچی یا دستگاه تراش مخصوص نیاز است. کار کردن با قیچی‌های مخصوص و پرداخت فرش به روش سنتی یا دستی، کار هر کسی نیست.

البته گاهی ممکن است تراکم بافت و جنس الیاف باعث شوند تا پرداخت به روش ماشینی و توسط دستگاه تراش امکان‌پذیر نباشد.

تیغ و قیچی‌هایی کاربردی در پرداخت سنتی یا دستی، انواع گوناگونی دارند که باید متناسب با نوع فرش و جنس الیاف آن انتخاب شوند.

برای پرززنی فرش دستباف به روش ماشینی، نیاز به دستگاه‌های تراش مخصوصی است که از سه بخش تیغ، شانه و کیسه جمع‌آوری پرز تشکیل شده‌اند. این دستگاه باید به‌صورت دورانی روی فرش حرکت داده شود تا بعد از چیدن اضافی پرزها، ظاهری یکدست و زیبا داشته باشد.

پرداخت فرش دستباف

خدمات پرداخت فرش دستباف قالیشویی چلسی کرج

قالیشویی چلسی کرج ارائه‌دهنده خدمات گوناگون در زمینه شستشو و تعمیرات فرش است. پرداخت فرش دستباف در قالیشویی چلسی کرج که بسته به نوع فرش در دو روش سنتی و ماشینی انجام می‌شود، یکی از همین خدمات به شمار می‌رود.

در کنار پرداخت ساده فرش، پرداخت برجسته در قالیشویی چلسی کرج توسط افراد حرفه‌ای و هنرمند به کمک قیچی با نام سرنخ انجام می‌شود. البته ناگفته نماند تنها فرش‌هایی که طرح و نقش دارند می‌توانند به روش برجسته پرززنی شوند.

شما به‌راحتی می‌توانید عملیات پرداخت فرش دستباف، ماشینی، ابریشمی و حتی تابلو فرش را به قالیشویی چلسی کرج بسپارید و از خدمات فوق‌العاده باکیفیت این مجموعه با نازل‌ترین قیمت بهره‌مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *