آشنایی با معایب و مزایای چسب زدن ریشه فرش - قالیشویی چلسی

آشنایی با معایب و مزایای چسب زدن ریشه فرش


مزایا و معایب چسب زدن ریشه فرش

در گذشته برای محافظت از ریشه فرش از چسب زدن استفاده می‌کردند. همراه ما باشید تا شما را با معایب و مزایای چسب زدن ریشه فرش آشنا کنیم و درباره درست و اشتباه بودن این روش سخن بگوییم. درنهایت، شیوه‌های جایگزین را بیان کنیم.

مزایای چسب زدن ریشه فرش

ریشه‌های فرش بخشی از زیبایی و ساختار فرش هستند که محافظت کردن از آن‌ها مهم است. یکی از روش‌هایی که در گذشته برای محافظت و زیبایی ریشه فرش استفاده می‌شد، چسب زدن ریشه بود. مردم در گذشته تصور می‌کردند که موارد زیر از مزایای چسب زدن ریشه فرش است:

 • مانع از پوسیدگی ریشه فرش می‌شود.
 •  طول عمر مفید فرش را بالا می‌برد.
 •  از خراب شدن ریشه فرش جلوگیری می‌کند.
 •  شکل اولیه ریشه فرش را حفظ می‌کند.
 • سبب زیبایی فرش و تمیزی ریشه می‌شود.
  اما گذر زمان نشان داد که چسب زدن ریشه فرش معایبی دارد.

معایب چسب زدن ریشه فرش

استفاده از چسب برای محافظت و افزایش طول عمر ریشه در گذشته، معایبی را به همراه داشت که به مرور برای استفاده‌کنندگان این روش مشخص شد. معایب چسب زدن ریشه فرش شامل موارد زیر بود:

 •  شکل اولیه ریشه فرش به‌مرور از بین می‌رود.
 •  به دلیل شیمیایی بودن جنس چسب، با گذر زمان، بافت ریشه آسیب می‌بیند و خراب می‌شود.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

 • استفاده طولانی مدت از چسب پهن بر روی ریشه، سبب ماندگاری این چسب شده که حتی با شستشو نیز قابل رفع شدن نیست.
 • معمولا چسب ریشه در اثر رفت‌وآمد کنده می‌شود و نیاز به تعویض سریع دارد؛ تعویض زود به زود چسب نیز سبب کنده شدن ریشه و کاهش تراکم آن می‌شود.

معایب استفاده از چسب ریشه سبب شد که مزایای آن نادیده گرفته شود و مردم به دنبال راه‌حل جدیدی برای محافظت از ریشه و حفظ زیبایی آن شوند.

چه راه‌حل‌هایی برای محافظت از بافت ریشه وجود دارد؟

معایب چسب زدن ریشه فرش سبب شد تا شیوه‌های جدیدی برای جایگزینی آن پدید آیند که مزایای چسب زدن ریشه فرش را داشته باشند ولی از معایب آن خبری نباشد. شیوه‌های جدیدی که پدید آمدند، شامل موارد زیر هستند:

استفاده از کاور ریشه فرش

دو نوع کاور توری و پلاستیکی برای محافظت از ریشه فرش و حفظ پاکیزگی و ظرافت آن پدید آمدند. اگر فرش‌های دست بافت یا حساس دارید، بهترین راه برای حفظ ریشه استفاده از کاور است. کاور ریشه فرش، مانند یک محافظ، همه ریشه را در داخل خود حفظ و نگه‌داری می‌کند.

آشنایی با معایب و مزایای چسب زدن ریشه فرش - قالیشویی چلسی

گره زدن ریشه فرش

یک روش اصولی برای محافظت از ریشه فرش، گره زدن درست ریشه آن است. شما می‌توانید هنگام خرید فرش اقدام به گره زدن ریشه فرش نمایید. این روش مانع از آسیب دیدن ریشه در بلندمدت می‌شود.

لفافه دوزی ریشه فرش

البته راه‌حل دیگر قرار دادن ریشه فرش در یک لفافه است. این روش به حفظ سلامت ریشه کمک می‌کند و می‌تواند سبب زیبایی آن شود.

سخن پایانی

در گذشته استفاده از چسب زدن ریشه یک روش معمول برای محافظت از سلامت ریشه، حفظ پاکیزگی و تمیزی فرش بود؛ اما امروزه روش‌های دیگری جایگزین آن شده‌اند.

ما در این مقاله به بیان معایب و مزایای چسب زدن ریشه فرش پرداختیم. شما از چه روشی برای محافظت از ریشه فرش خود استفاده می‌کنید؟ از تجربه خود برای ما بگویید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *