آشنایی با اصول اولیه طراحی - قالیشویی چلسی

آشنایی با اصول اولیه طراحی


اصول اولیه طراحی فرش از موارد مهم و پایه‌ای در این صنعت است. تا جایی که بدون داشتن طرح اولیه غنی، امکان بافت اصولی فرش باکیفیت وجود نخواهد داشت. بر این اساس طراحان فرش باید با داشتن اطلاعات کافی قدم در این مسیر گذاشته و نسبت به اصول انجام آن و شیوه صحیحی طراحی فرش آگاهی لازم داشته باشند.در مطلب پیش رو ضمن بررسی این موضوع به بیان اصول و قواعد آن نیز می‌پردازیم.با ما در مطالعه متن همراه شوید.

اصول اولیه طراحی: خلاقیت، اصالت و زیبایی…

بافت فرش از اصیل‌ترین صنایع دستی ایرانی است که سهم زیادی در بیان نگاه هنری ایفا می‌کند و از دیرباز در کشور ما رواج داشته است. برای آنکه فرشی هنری، زیبا و اصیل داشته باشیم، طراحی قوی و اصولی از شروط اولیه کار به‌شمار می‌آید.افرش ز آنجا که دارای شکل هندسی منظم، رج‌شمار و تعداد دانه‌های معین است، اصول اولیه طراحی در شکل دادن به نقشه آن تاثیر زیادی داشته و سهم مهمی ایفا می‌کند.

 

از طرفی توجه به مکان جغرافیایی بافت فرش و نقش آن در انتخاب طرح اولیه نیز به‌نوبه خود دارای اهمیت بوده و لازم است به آن دقت شود. طرح‌های اصیل فرش اغلب برگرفته از رسوم و سنت‌های محلی است که بدون شناخت فرهنگ بومی و اشراف به دست نمی‌آید.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

اصول اولیه طراحی فرش کدامند؟

از اصول اولیه طراحی فرش، نقطه‌ چینی و رنگ آمیزی هستند که هر نقاش شاغل در این رشته باید به آن آشنا باشد. بدون شناخت این موارد، نمی‌توان انتظار موفقیت در تولید حرفه‌ای فرش را داشت.با به‌کارگیری این اصول نه‌تنها طرح فرش ارتقاء پیدا می‌کند، بلکه کیفیت نهایی این محصولات نیز با این روش بهتر خواهد شد.علاوه بر این مورد، شناخت رنگ‌ها و خواص هر یک نیز بخش مهم و کلیدی دیگری است که در اصول حرفه‌ای و اولیه طراحی باید مد نظر قرار گیرد. برای مثال شناخت گرم، سرد یا خنثی بودن رنگ‌ها از جمله مواردی است که بدون در نظر داشتن آن نمی‌توان طرح‌های مفید و قوی برای فرش تجسم کرد.

 

هم‌چنین تاثیرات انواع رنگ‌ها بر یکدیگر شامل قوی یا ضعیف نمودن اثر هر رنگ و نیز تضادها و کنتراست‌های رنگی از دیگر عوامل جذابیت و اصول اولیه طراحی هستند که اجرای آنها الزامیست.بدیهی است هرگونه سهل‌انگای در تقسیم‌بندی و پخش کردن هماهنگ رنگ‌ها در طرح اولیه، نتایج نهایی کار را به‌طرز چشمگیری تحت تاثیر قرار داده و دستخوش تغییر می‌کند.

آشنایی با اصول اولیه طراحی - قالیشویی چلسی

به‌علاوه از نقش مهم نقطه چینی به‌عنوان یکی دیگر از اصول اولیه طراحی نیز نمی‌توان صرف‌نظر نمود.در مورد رنگ‌آمیزی طرح اولیه فرش و اثر شایان‌ آن در شکل‌دهی به کار نهایی و سهولت بخشیدن به اجرای کار نیز می‌توان مراتب زیادی را در نظر گرفت. در این مقوله دو جنبه مهم هنری و اقتصادی بیش از سایر موارد ارزشمند و موثر هستند.زیبایی و کامل بودن طرح اولیه فرش و رعایت اصول اولیه طراحی در اجرای آن از جمله موارد دیگری است که ضمن بالا بردن ارزش کیفی کار، فروش محصولات نهایی تولید شده را در سطح داخلی و صادرات متحول نموده و رشد می‌دهد.

سخن آخر

کار بافت فرش به‌ویژه در نمونه‌های دستباف پروسه‌ای طولانی و پر زحمت بوده و مستلزم صرف هزینه و زمان زیادی است. علاقه‌مندان به این صنعت هنری نیز اصول اولیه طراحی را به‌عنوان یکی از گام‌های اساسی و اولیه در تولید موفق این محصول پذیرفته‌اند.پیشنهاد آخر ما برای طراحان فرش پیروی از این اصول و اجرای حرفه‌ای طراحی فرش برای رسیدن به نتایج بهتر در بافت و تولید فرش است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *