ویژگی های فرش مصری - قالیشویی چلسی

ویژگی های فرش مصری


فرش مصری جزو فرش هایی است که دارای بافت مشکل و سختی است، این مسئله به این دلیل است که در بازار امروزی بیش تر فرش های مصری شباهت زیادی به فرش های ایرانی دارند و فقط چند طرح کاملا یونیک و اصیل مصری را می توانید مشاهده کنید. امروزه و در زمان کنونی نیز فرش های مصری در تعداد پایینی تولید می وشند و بیش تر طرح های آن ها از دوران های مختلف تاریخی الهام می گیرد و شاید نتوانید رنگ و نقش فرش مصری اصیل را در بین آن ها پیدا کنید.

ویژگی های فرش مصری

اندازه

فرش های مصری در حالت معمول از نوع کوچک پارچه هستند و اندازه استانداری برای آن ها وجود ندارد.اما در حالت کلی اندازه این فرش ها طبق بازار جهانی و اندازه رایج فرش و قالیچه های عادی است.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

انواع بافت

برای بافتن فرش مصری از گره فارسی و ترکی استفاده می کنند. شمار رج فرش های معمولی ۴۵ و فرش های منحصر به فرد و مرغوب دارای ۶۰ الی ۷۵ رج هستند. در مصر هنر قالیبافی یک هنر خانگی و روستایی محسوب می شود و گروه های بافنده فرش بزرگ و کوچکی در گروه های فرش بافی جمع می شوند.

طرح فرش مصری

طرح فرش مصری قدیمی بوده و معمولا از طرح ایرانی نیز در این فرش استفاده می شود. نقشه فرش های تبریز، کاشان، اصفهان، قم، نائین و کرمان از رایج ترین طرح های مورد استفاده در فرش مصری هستند. از طرح های دیگر این فرش می توان به طرح هندسی، طرح سنتی و طرح های اساطیری و افسانه ای اشاره کرد.

رنگ فرش مصری

طراحی و رنگ آمیزی فرش مصری متنوع بوده و معمولا به جای استفاده از رنگ های آبی تیره، صورتی گل بهی، سبز تیره و غیره از رنگ های درخشنده، پر انرژی و پر جنب و جوش استفاده می کنند. پس زمینه این فرش ها معمولا قرمز گیلاسی بوده و در آن از رنگ های سبز برگی، آبی کم رنگ، زرد و سفید استفاده می کنند.

ویژگی های فرش مصری - قالیشویی چلسی

مواد مصرفی در فرش مصری

مواد مصرفی در هنر قالی بافی مصر از طریق تولید داخلی تامین می شود و در فرش های مصری از پنبه مرغوب استفاده می کنند. همچنین بخشی از پنبه این کشور به کشورهای دیگر صادر شده و به جای آن نخ پنبه وارد می شود. لازم به ذکر است که تولید پشم داخلی مصر بسیار بالا است اما به دلیل پایین بودن کیفیت آن از این جنس فقط در فرش های نامرغوب و کیفیت پایین استفاده می کنند. از این طرف برای بافت فرش های مرغوب و زیبا از پشم وارداتی که از کشورهای نیوزلند و استرالیا وارد می شود استفاده می کنند، تنها مسئله در این باره محدودیت های وارداتی پشم ودر نتیجه دسترسی سخت به آن است.

سخن پایانی

اگر از تولید پایین فرش مصری صرف نظر کنیم، باید بگوییم که این مدل از فرش ها به عنوان نمونه های باکیفیت، زیبا و اصیل فرش مصری معروف هستند که اکثرا در موزه های شخصی افراد علاقه مند و موزه های بزرگ در دنیا نگهداری می شوند. صنعت قالی بافی در مصر دارای تاریخ پر فراز و نشیبی است و به همین دلیل حفظ و نگهداری فرش های مصری از حیطه تاریخی اهمیت بسیاری دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *