رنگرزی فرش دستباف

رنگرزی فرش دستباف


در خدمات ترمیم فرش یا رفو، عملی به نام رنگرزی وجود دارد. فرش‌ها بعد از مدتی پا خوردن، ممکن است رنگ اولیه خود را از دست بدهند و اصطلاحا رنگ پریده شوند. برای این‌که رنگ و حال اولیه فرش‌ها باز گردد، لازم است عملیات رنگرزی فرش دستباف با دقت کافی انجام شود.

همان‌طور که می‌دانید، فرش‌های دستباف به خاطر رنگ‌های جذابی که دارند در دنیا مطرح شده‌اند. رنگ‌های کاربردی در این فرش‌ها همه منشا گیاهی و معدنی دارند. در نتیجه رنگرزی فرش دستباف باید به شیوه سنتی و با کمک رنگ‌های گیاهی انجام شود.

در ادامه سعی کرده‌ایم نکات مهم مربوط به رنگرزی سنتی فرش دستباف را توضیح دهیم تا از آسیب‌های رنگرزی مداوم آگاه شوید. پس تا انتها همراه ما باشید.

رنگرزی گیاهی و سنتی فرش دستباف چگونه انجام می‌شود؟

رنگ‌های گیاهی و معدنی، سازگاری بسیار خوبی با الیاف فرش‌های دستباف دارند. آن‌ها به خاطر مقاومت بالا در برابر نور خورشید، مواد قلیایی و سایر موارد، از ارزش بالایی برخوردار هستند. در زیر، چگونگی تهیه انواع رنگ‌های گیاهی را توضیح خواهیم داد:

رنگ روناسی

رنگ روناسی فرش‌های دستباف از گیاه خودروی روناس تهیه می‌شود. برای تهیه رنگ روناسی کافی است تا ریشه آن را بخشکانید و با کوبیدن و پختن آن، به رنگ نهایی دست پیدا کنید.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

به منظور رنگرزی پشم با رنگ روناسی، باید مراحل زیر را به ترتیب و با دقت انجام دهید:

  1. به مدت ۲۰ دقیقه، ۴ کیلو پشم را در آب بجوشانید.
  2. اجازه دهید ۵ الی ۶ دقیقه پشم در همان آب، دمای اولیه خود را از دست بدهد.
  3. پشم را از آب بیرون بکشید و بشویید.
  4. پشم مورد نظر را در ۴ کیلو روناس با پوست و ۳ کیلو روناس بدون پوست به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید.
  5. در مرحله نهایی پشمی را که رنگ روناسی به خود گرفته است، اجازه دهید در سایه خشک شود.

رنگ لاکی

رنگ لاکی از قرمزدانه تهیه می‌شود و قرمزدانه در اصل حشرات روی درختانی از قبیل انجیر هستند. با صاف کردن صمغی که به واسطه مکیدن شیره گیاه توسط قرمزدانه ترشح می‌‌شود، می‌توان رنگ زیبای لاکی را به دست آورد. اما روش دیگر رنگرزی پشم به رنگ لاکی با منشا گیاهی، به‌صورت زیر است:

  1. پشم را به مدت ۲۴ ساعت در ترکیب آب و یک کیلو آهک قرار می‌دهند.
  2. بعد از گذشت این زمان، پشم را کامل شستشو می‌دهند تا اثری از آهک باقی نماند.
  3. پشم را برای مدتی در ترکیب آب و ۱.۵ کیلو زاج می‌جوشانند و مجدد شستشو می‌دهند.
  4. ۱ تا ۲ کیلو لیموعمانی را می‌کوبند و در آب گرم می‌جوشانند.
  5. پشم را به آب اضافه می‌کنند و زمانی که رنگ گرفت، به سراغ خشک کردن آن در سایه می‌روند.
رنگرزی فرش دستباف

خدمات رنگرزی فرش دستباف قالیشویی چلسی کرج

از آسیب‌های رنگرزی مداوم فرش دستباف می‌توان به از بین رفتن بافت و الیاف فرش اشاره کرد. اما زمانی که رنگرزی فرش به بهترین شکل و با باکیفیت‌ترین مواد اولیه انجام شود، هرگز نیازی به رنگرزی مجدد و مداوم نخواهید داشت.

یکی از قالیشویی‌های مطرح در کرج که خدمات رنگرزی فرش دستباف را ارائه می‌دهد، چلسی نام دارد. شما می‌توانید از طریق تلفنی و آنلاین، درخواست خود را ثبت کنید و عملیات ترمیم فرش به خصوص رنگرزی را به افراد حرفه‌ای بسپارید.

فراموش نکنید با اعتماد به قالیشویی چلسی کرج می‌توانید زیبایی فرش‌های خود را مجددا به آن‌ها برگردانید و همچنین ماندگاری آن را با رنگرزی باکیفیت افزایش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *