نقطه گذاری گلهای شاه عباسی در فرش - قالیشویی چلسی

نقطه گذاری گلهای شاه عباسی در فرش -


گلهای شاه عباسی از اصیل‌ترین نقوش فرش ایرانی بوده و نقش شایانی در روند رشد طراحی در این هنر ایرانی دارند. نقطه گذاری گلهای شاه عباسی در فرش از قدیمی‌ترین نقوش این مجموعه به‌شمار آمده و ریشه در تاریخ کهن و پربار طراحی و نقش فرش ایرانی دارد.در این متن ضمن معرفی گلهای شاه عباسی و تاثیر آنها در این مقوله، به تاثیر کاربرد آنها در شکل‌دهی این هنر می‌پردازیم.با ما در مطالعه این مطلب همراهی کنید.

گلهای شاه عباسی: از ذهنیتی خلاق تا بافته‌ای از هنر!

برای علاقمندان به صنعت هنری فرش، نقوش و طرح‌های فرش ایرانی با قدمتی هزاران ساله همواره نمونه‌ای از خلاقیت در به‌کارگیری هنر طراحی به‌شمار می‌آیند. خطوطی برگرفته از اصالت طراحی که به مدد تار و پود بافته به سرانگشتان هنر جان می‌گیرند و جلوه‌هایی بی‌نظیر خلق می‌کنند.

گلهای شاه عباسی از قدیمی‌ترین طرح‌های به کار رفته در فرش‌های دستباف این سرزمین هستند که طی قرن‌ها در هر گوشه از اقلیم ایران بر روی فرش‌های بافته شده نقش بسته و زیبایی بی‌مثالی خلق کرده‌اند. از این گل‌های اصیل به‌ویژه در مناطق اصفهان، کرمان، سبزوار، محلات، نائین و… استقبال بالایی صورت گرفته و این طرح‌های دلنشین و جذاب فرش دستباف موسوم به شاه عباسی را به یکی از پرطرفدارترین نمونه‌ها در داخل و خارج از کشور تبدیل نموده است.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

ویژگی‌های گلهای شاه عباسی را بشناسیم!

کاربرد گل‌های فراوان و برگ‌های متصل و خزنده، حاشیه‌های پهن و نوارهای باریک دو طرف فرش از ویژگی‌های مورد استفاده در فرش‌هایی با گلهای شاه عباسی به‌شمار می‌آید. از اصول به‌کار رفته و اجزای ثابت این طرح می‌توان به شاخ و برگ و غنچه‌هایی اشاره کرد که سراسر فرش را پر کرده و با خطوط اسلیمی ساده به یکدیگر متصل شده‌اند.

انواع طرح‌های به‌کار رفته در این گروه که با گل معروف شاه عباسی ترکیب و نقوش این نوع فرش را تشکیل می‌دهند. این نقوش عبارتند از لچک و ترنج شاه عباسی، درختی، طرح افشان، شاه عباسی جانوری، شاه عباسی شیخ صفی، گل‌های ۸ پر و نیلوفر آبی و دیگر مواردی که در مجموع طرح فرشی با همین نام را پی‌ریزی می‌کنند.

طرح شاه عباسی و دنیای متنوع رنگ‌ها…

از ویژگی‌های مهم در گلهای شاه عباسی می‌توان به تنوع رنگی موجود در این طرح‌ها اشاره کرد، تا جایی که کاربرد کمتر از ۱۴ رنگ در فرش هایی با این طراحی به‌ندرت دیده می‌شود.کرم، لاکی، سرمه‌ای، عنابی، نیلی و آبی فیروزه‌ای‌، سبز، آجری و بژ از رنگ‌های معمول به‌کار رفته در این طرح‌ها هستند.ترکیب مورد استفاده از این رنگ ها نیز به این شکل است که اغلب رنگ‌های نخودی و لاکی سیر و روشن برای متن قالی و سرمه‌ای و آجری در حاشیه فرش به‌کار برده می‌شوند.

نقطه گذاری گلهای شاه عباسی در فرش - قالیشویی چلسی

سخن آخر

گلهای شاه عباسی جایگاهی ویژه در فرش ایرانی داشته و اشاره ‌آنها به دوران خاصی از این هنر اصیل است. نمونه‌های زیبا، هنری و بسیار جذاب این نوع فرش امروزه به بخشی از تاریخ زنده فرش ایرانی بدل شده و طرفداران زیادی را در سراسر دنیا به خود جذب نموده است.تنوع این محصولات را می‌توانید در نمایشگاه‌های آنلاین محصولات فرش ایرانی مشاهده، مقایسه و خریداری نمایید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *