فرش ها کف خانه های اکثر مردمان جهان را مانند نگینی بر روی انگشتر زیبا می کنند. فرش ها به دلیل قرار گیری بر روی کف که محل رفت و آمد می باشد، ممکن است گرد و غبار را به خود جذب کنند که این موضع علاوه بر کاهش طول عمر فرش و ایجاد پوسیدگی در آن، برای افرادی که دارای آسم و آلرژی هستند نیز می تواند اثرات مخربی داشته باشد. لذا نیاز است که هر از چند گاهی گرد و خاک را به روش های مختلف که به آن ها اشاره خواهیم کرد، از روی فرش جمع کنیم.

غبارگیری فرش به دو روش دستی و ماشینی انجام می شود:

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

غبارگیری دستی

برخی فرش را به پشت روی زمین پهن کرده و با چوب به پشت آن می زنند. سپس فرش را کنار زده و گرد و خاک و سایر موادی که بر روی زمین ریخته شده جمع می نمایند. برخی نیز فرش را از پشت بر روی یک شبکه توری فلزی که در ارتفاع مناسبی از زمین قرار دارد پهن کرده و سپس با چوب یا وسیله دیگری به پشت آن می زنند. در این حالت کلیه ذرات گرد و غبار از فرش خارج شده و چون بین فرش و زمین، فضای خالی است ذرات گرد و غبار دوباره به داخل فرش نفوذ نمی کند. در برخی موارد چهار نفر هر یک گوشه ای از فرش را گرفته و به ترتیب ضربه ای موجی شکل را به فرش وارد می سازند و این ترتیب فرش از چهار طرف تکان داده شده و آلودگی های آن خارج می گردد. برخی نیز فرش را محکم به زمین یا سطح سفتی می کوبند تا غبار آن خارج شود که البته این روش بدترین نوع غبارگیری فرش است زیرا احتمال وارد شدن هر نوع آسیبی وجود دارد.

چنانچه فرش قدیمی و کهنه باشد یا دارای قسمت های رفو شده باشد، هرگونه غبارگیری دستی که همراه با ضربات شدید و ناگهانی باشد باعث وارد شدن آسیب های جبران ناپذیر به فرش می گردد.

معایب-شامپو-فرش

غبارگیری ماشینی

امروزه با پیشرفت فناوری، ابزار ها و ماشین آلات خاصی برای غبارگیری فرش طراحی و ساخته می شود. نمونه های قدیمی تر این ماشین ها دارای عرض زیاد بین ۴ الی ۵ متر و طول بسیار کمتر بین ۱٫۵ الی ۲ متر است. درون این دستگاه دو محور استوانه ای قرار دارد که به هر یک تسمه های پلاستیکی یا برزنتی بسته شده است. هنگامی که دستگاه روشن می شود، فرش از یک طرف به داخل آن هدایت می شود. ابتدا تسط برس های مخصوصی پرز فرش شانه می شود تا از حالت نمدی و خوابیده خارج شده و بلند گردد. سپس توسط ریل های مخصوصی فرش به میان محور های گفته شده هدایت می شود. محور های مذکور به علت گردش سریع به دور محور طولی، تسمه های پلاستیکی یا برزنتی را به صورت مکرر به پشت و روی فرش می کوبند. با توجه به اینکه پرز های فرش توسط برس ها حالت ایستاده یافته اند، ذرات گرد و غبار به راحتی از درون آن ها خارج می شوند. به این ترتیب تمام فرش از یک طرف وارد و غبارگیری شده و از طرف دیگر خارج می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *