پاك كردن لكه قدیمی از روي فرش - قالیشویی چلسی

پاك كردن لكه قدیمی از روي فرش


پاک کردن لکه قدیمی از روی فرش اگر با رعایت اصول و نکات لازم انجام نشود کار بسیار دشواری خواهد بود. اغلب توصیه می‌شود کار رفع لکه‌ها به تعویق انداخته نشود. اما در صورتی که به هر دلیل این کار عقب افتاد و لکه‌ها قدیمی شد، باز هم چاره‌ کار را باید در ترفندها و روش‌های خانگی و استفاده از محلول‌های پاک کننده یافت.

قالیشویی‌های مجاز و معتبر اغلب به این ترفندها آشنایی داشته و راه‌هایی برای رفع این نوع لکه‌ها سراغ دارند و برطرف کردن آنها را در کمترین زمان انجام می‌دهند.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای مواردی که قرار است پاک کردن لکه قدیمی از روی فرش را در منزل انجام دهیم مفید باشد.

چگونه پاک کردن لکه قدیمی از روی فرش را به بهترین شکل انجام دهیم؟

برای این کار لازم است ابتدا نوع لکه و نوع الیاف فرش را بشناسیم و سپس با توجه به حلال همان ماده، شوینده و روش مناسب را انتخاب کنیم.

ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید از نمونه‌هایی است که به حل و نرم شدن لکه‌های قدیمی کمک زیادی می‌کند و در پاک کردن لکه قدیمی از روی فرش نقش مهمی ایفا می‌کند.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

برای این کار لازم است مقداری جوش شیرین را روی بخش لکه‌دار فرش مالیده و سپس سرکه سفید را روی آن اسپری کنید. در صورتی که لکه عمیق و الیاف فرش محکم و مقاوم باشند،‌ می‌توان سرکه و جوش شیرین را با یکدیگر مخلوط کرده و روی لکه پهن کنیم. این کار در حد ایجاد یک لایه نازک از جوش شیرین قابل قبول است و نیازی به لایه ضخیم وجود ندارد.

این ترکیب باعث ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی بر روی لکه شده و آن را حل می‌کند. مرحله بعد صبر کردن برای مدت چند ساعت است تا این ترکیب فعال شده و کاملا اثر کند.

اکنون می‌توان با یک برس و به شکل دایره‌ای آغاز به شستن و پاک کردن لکه قدیمی از روی فرش نمود. معجزه رخ داده و لکه هر چند قدیمی حل می‌شود.

در آخرین مرحله انجام یک جاروی قوی روی فرش، بقایای جوش شیرین و مواد جدا شده را نیز حذف می‌کند.

از محلول آمونیاک در آب گرم نیز می‌توان برای این منظور استفاده کرد. با این روش نیز بسیاری از لکه‌های قدیمی روی فرش پاک شده و از بین می‌روند.

پاک کردن لکه قدیمی از روی فرش - قالیشویی چلسی

در هر دو این موارد، در صورتی که بخشی از لکه یا اثر آن باقی است می‌توان محلول رقیق شده از این مواد را تهیه و برای چند مرحله روی لکه اسپری کرد. با این کار اثر لکه به‌تدریج از بین می‌رود و کار تا پاک کردن لکه قدیمی از روی فرش به طور کامل ادامه می‌یابد.

برای رفع چربی، پروتئین، شیر و دیگر اجزای آلاینده مانند توتون یا هر ماده‌ای که در لکه قدیمی وجود داشته نیز، لازم است از مواد شوینده و پاک‌کننده‌هایی مانند مایع ظرفشویی، شامپو فرش و شوینده‌های آنزیم‌دار استفاده کنیم. اما در هر حال از ترکیب اصلی یعنی جوش شیرین و سرکه برای باز کردن لکه قدیمی بیشترین استفاده صورت می‌گیرد.

دقت داشته باشید که تاثیر این کار لزوما نیاز به زمان و حوصله داشته و با عجله صورت نمی‌گیرد. هم‌چنین لازم است کلیه مراحل کار از ابتدا تا انتها به ترتیب و توالی صورت گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *