خصوصیات و ویژگی های فرش هند و پاکستان - قالیشویی چلسی

خصوصیات و ویژگی های فرش هند و پاکستان


فرش های هندی یکی از مدل های فرش هستند که در آن از فرش های ایرانی الهام گرفته اند. هنگامی که بزرگان و درباریان برای برخورداری از فرش های با ارزش فرش های ایرانی با بانده های ما همکاری می کردند، مردم محلی این کشور شروع به یاد گرفتن روش و هنر بافت فرش ایرانیان کرده و با گذشت زمان طرح و سبک های مخصوص به خود را وارد این صنعت کردند. فرش بافی در هند نیز تاریخچه طولانی دارد اما میزان قدمت آن به تاریخ قالیبافی ایران نمی رسد.

فرش های پاکستان نیز جزو فرش های شرقی است که در کشور پاکستان بافته می شود. قالی بافی در پاکستان در روستاها و به صورت کارگاهی انجام می شود. فرش پاکستان با روش گره نامتقارن یا فارسی بافته می شود و معمولا جنس تار و پود آن از پنبه تشکیل شده است. مدل های ارزان تر از پود چتایی استفاده می کنند. از پشم بومی و یا ترکیب پشم بومی با پشم نیوزلند و استرالیا برای بافت فرش های ظریف استفاده می کنند.

خصوصیات و ویژگی های فرش هند

بافت فرش دستبافت در هند از طرح و نقشه های فرش دستبافت ایرانی برگرفته شده است. قبل از این که صنعت کاران هندی با فرش ایرانی آشنا شوند در صنعت نساجی و شالبافی کشمیر فعالیت می کردند.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

قبل از آشنایی صنعتگران هندی با فرش ایرانی ، از صنعت نساجی و شالبافی کشمیر شناخت داشتند.عاملی که باعث عوض شدن و تغییر در هنر نقش پردازی هنری در هند شد، استفاده از طرح و نقشه های فرش ایرانی بود.هندی ها علاوه بر کمک گرفتن از طرح و نقشه های فرش ایرانی از طرح و نقشه های مختلف کشورهای دیگر مثل مصر، چین، ترکمن، ترکیه، مراکش، پاکستان و فرانسه نیز استفاده کردند و با قابلیت تلفیق و ترکیب مناسب خود در این حیطه باعث ایجاد نقشه های جدید و مختلفی شدند.

از مهم ترین طرح و نقشه های فرش هند می توان به طرح های ترنج، لچک فرش، جانوری، شکارگاه، بته میری، محرابی، درختی و غیره اشاره کرد. طرح ترنج و لچک که هندی ها از آن ها در بافت فرش های خود استفاده می کنند شباهت بالایی به ترنج و لچک بافته شده در طرح و نقشه های بافته شده در ایران دارد.

خصوصیات و ویژگی های فرش پاکستان

قالی بافی در کشور پاکستان از هندوستان الهام و نشات گرفته است. یعنی همان نقشه و طرح هایی که هندی ها از فرش های ایران و دیگر کشورها استفاده کرده اند در طرح و نقشه های قالی های بافته شده به وسیله پاکستانی ها نیز رخنه کرده است.پاکستانی ها از ماده اولیه ای مثل نخ پنبه، ابریشم و پنبه برای بافت قالی های خود استفاده می کنند به این ترتیب که در بافت قالی از گره های نامتقارن با رج شمار بالا و ریز بافت و دو پوده استفاده کرده و بهره مد می شوند.

خصوصیات و ویژگی های فرش هند و پاکستان - قالیشویی چلسی

فرش هایی که به وسیله مردم خوب پاکستان بافته می شوند دارای دو دسته بندی هستند:

  •  طرح و نقشه هایی به اسم گل بخارا ترکمنی به صورت شکسته و در شکل هندسی و به صورت محلی بافته می شود.
  •  به کار گیری طرح و نقشه های فرش ایرانی، هندی و ترکی که با اسم های موری کاشان، موری اصفهان و غیره شناخته می شوند.

در نهایت از مهم ترین و معروف ترین طرح و نقشه های فرش های پاکستانی می توان به نقشه های درختی، نقشه های آناتولی یا ترکیه، نقشه های ایرانی ترنج، لچک و شکارگاه اشاره کرد.

سخن پایانی

فرش های مختلفی در کشورهای مختلفی بافته می شود که هرکدام از آن ها دارای ویژگی ها و خصوصیات خاص خود هستند. در این مقاله نیز درباره فرش های هند و پاکستان و خصوصیات آن ها صحبت کردیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *