در خانه های ایرانی فرش دستباف یکی از ارزشمند ترین وسایل خانه به حساب می آید و به همین دلیل نگاه داشتن فرش دستباف برای ما ایرانی ها ارزشمند است.  در شرایطی که از فرش خود استفاده نکنید و به نظر شما فرشتان کثیف نشده باشد، اما گرد و خاک و دوده های موجود در هوا، وارد فرش شما خواهند شد و فرش شما را کدر خواهد کرد و حتما باید اقدام به شستن فرش خود نمایید. در این مواقع بهتر است فرش خود را به یک قالیشویی معتبر بسپارید.

مراحل شستشوی فرش در قالیشویی

زدودن گرد و خاک از فرش

اولین مرحله که شستشوی فرش دستباف شما آغاز می شود گرفتن گرد و خاک به وسیله دستگاه خاک گیر است. با این کار تمامی گرد و خاک هایی که وارد فرش شده اند، خارج خواهند شد. ۱ ساعت برای گردگیری کامل فرش زمان نیاز است. البته اگر فرش کوچک باشد این زمان به مراتب کمتر خواهد بود.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

شستشوی فرش با مواد شوینده

در این مرحله ابتدا فرش را خیس کرده و سپس مواد شوینده مخصوص فرش (با توجه به الیاف و جنس فرش ممکن است از شوینده های مختلفی استفاده شود) به آن اصافه خواهد شد. در نهایت دستگاه شستشو روی فرش ها حرکت خواهند کرد و آغاز به شستن فرش می کنند. با این کار قسمت های تیره و چرک گرفته فرش به صورت کامل پاک خواهد شد.

آبکشی فرش

بعد از آنکه فرش به صورت کامل با مواد شوینده شسته شد، به مرحله آبکشی فرش می رسیم که با استفاده از دوش های پخش کننده آب، کل رش به صورت کامل آبکشی خواهد شد به صورتی که در داخل فرش هیچ ماده شوینده ای نماند. این عملیات دو بار انجام خواهد شد تا تمیزی فرش به صورت کامل تضمین شود.

carpet-yellow-spot-1

آبگیری فرش

آبگیری یکی از بخش های مهم کار شستشوی فرش است. چون اگر آب به مدت زیادی در داخل فرش باقی بماند، باعث پوسیدگی فرش می شود. دستگاه مخصوص آبگیری برای انجام عملیات سریع آبگیری استفاده می شود. روش کار به این شکل است که فرش را باید لوله کرد و داخل دستگاه قرار داد و سپس دستگاه با چرخش و درواقع نیروی گریز از مرکز باعث می شود تا آب های داخل فرش از آن خارج گردد. سپس فرش از داخل دستگاه خارج خواهد شد و به مرحله خشک کردن ارسال می شود.

خشک کردن فرش

خشک کردن فرش به این صورت انجام می گیرد که فرش ها به صورت پشت و رو به آفتاب آویزان خواهند شد تا در مقابل نور خورشید ضد عفونی شوند و بوی نای حاصل از رطوبت از آن خارج گردد.

آماده سازی و ارسال فرش برای مشتری

فرش داخل یک نایلکس پیچیده خواهد شد و به ماموران حمل و نقل تحویل داده می شود تا فرش را به دست مشتری برسانند. توجه داشته باشید که ممکن است مراحل شستشوی فرش در قالیشویی های هر فرش متفاوت باشد ولی به صورت کلی تمامی مراحلی که برای شما نام بردیم باید انجام گیرد. ولی ممکن است در بعضی موارد به جای دستگاه از حالت دستی استفاده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *