قیچی کاری فرش و انواع آن - قالیشویی چلسی

قیچی کاری فرش و انواع آن


قیچی کاری فرش و انواع آن

قیچی کاری و سرکشی فرش دستبافت جزو اصلی ترین بخش های هنر قالیبافی است که بهتر است حتما فرد بافنده آن را یاد گرفته و به طور صحیح انجام دهد. در اصل م یتوان گفت این دو بخش از فرش نقش مهمی را در ویترین و جذابیت ظاهری فرش ایفا می کنند و به نوعی باعث افزایش جلوه و زیبایی فرش می شوند. در این مقاله در نظر داریم قیچی کاری فرش و انواع آن را به شما معرفی کنیم با ما همراه باشید.

قیچی کاری فرش

برش و چیدن بخش های غیر ضروری پرزهای قالی با در نظر گرفتن رج شمار که بعد از بافت مشخص می شود را قیچی کاری فرش می گویند. با این روش سطح رویی فرش را مرتب و یکدست می کنند و از این طریق باعث افزایش جلوه و زیبایی نقش و نگارهای فرش می شوند. قیچی های رایج برای این کار به ترتیب قیچی تبریزی و قیچی لبه دار اصفهانی است.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

قیچی قالیبافی برای بریدن پرزهای اضافی فرش بعد از یک یا دو رج گره زده طراحی شده است. بدون درنظر گرفتن ظاهر و ابعاد، کاربرد همه قیچی های بافنده یکسان مشابه همدیگر است. اصلی ترین تفاوت قیچی معمولی با قیچی بافندگی در این است که برای برش سر پرزهای فرش، قیچی های بافندگی را به نوعی طراحی می کنند که دسته و تیغه های آن در دو سطح مختلف قرار بگیرید تا کار قیچی کاری فرش از این طریق راحت تر انجام شود.

انواع قیچی کاری فرش

 

قیچی کاری فرش بصورت دستی

در این مدل از قیچی کاری بافنده فرش بعد از بافت چند رج به وسیله قیچی مخصوص فرش پرزهای فرش را گرفته و باعث صاف شدن سطح فرش می شود اما این روش زیاد توصیه نمی شود چرا که اگر فرد مهارت بالایی در قیچی کاری فرش نداشته باشد ممکن است باعث خسارت و زیان های برگشت ناپذیری به فرش شده و از این طریق تمامی زحمات بافنده فرش و سرمایه اولیه بافت فرش به هدر می رود.
همین طور در قیچی کاری به صورت دستی ممکن است پرزهای فرش به طور برابر و هم اندازه گرفته نشود و باعث خراب شدن ظاهر فرش شده و سطح آن را به صورت پلکانی و نابرابر نشان دهد.به همین دلیل همیشه پیشنهاد می کتیم که به طور دستی و با کمک قیچی مخصوص، کار پرز گیری آن را انجام ندهید.

قیچی کاری فرش و انواع آن - قالیشویی چلسی

قیچی کاری فرش بصورت ماشینی

مدل های متنوعی از دستگاه های قیچی کاری یا پرداخت فرش دستبافت وجود دارد که فرد متخصص با کمک دستگاه که دارای تیغه بسیار قوی است بر روی سطح فرش کشیده شده و به طور یکدست، تمیز، استانداد کار پرز گیری و قیچی کاری فرش را انجام می دهند.به همین دلیل اجازه دهید فرش بافته شده به صورت طبیعی و با پرز باقی بماند تا بعد از کامل شدن کار بافت به وسیله دستگاه یک قیچی کاری زیبا، استاندارد و هماهنگ را تحویل بگیرید.

سخن پایانی

همان طور که مشخص است قیچی کاری جزو مهم ترین مرحله های بافت فرش محسوب می شود که طی کردن درست روند آن باعث افزایش مستقیم زیبایی، کیفیت و قیمت فرش می شود. به همین دلیل این مرحله از فرش دارای اهمیت زیادی است. در این مقاله نیز درباره قیچی کاری فرش و انواع آن صحبت کردیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *